reklama

Spoločne chcú vytvoriť unikátnu vianočnú výzdobu. Študenti vytvorili kreatívny projekt pre deti

Pandémia zasiahla rôzne oblasti života a nevynechala ani samotné vzdelávanie. Deti zostali doma a výučba prebieha cez obrazovky počítačov. Študenti FMK UCM v Trnave spolu s trnavskou čokoládovňou sa rozhodli pomôcť im prostredníctvom vianočného príbehu o osamelom škriatkovi.

„Chceli sme týmto príbehom najmä priblížiť realitu, ktorú zažíva mnoho detí, ale aj dospelých. V súčasnosti sú obmedzenia stále prísne a verím tomu, že veľa z nás bojovalo počas posledných mesiacov s pocitom samoty a neistoty. Preto sme rozmýšľali, čo by mohlo deti aj ostatných ľudí potešiť a zároveň priblížiť problém samoty. Myslím si, že je v poriadku cítiť sa smutný, keď väčšinu roka mnohé deti aj rodičov trápi, či vôbec pôjdu do školy, kedy pôjdu, čo sa naučia a kedy opäť uvidia svojich kamarátov,“ hovorí Bianka Verešová, iniciátorka projektu o elfovi Alfovi. 

V rámci projektu prebieha vianočná súťaž, kde sa môžu zapojiť deti základných škôl v Trnave a okolí. Deti majú nakresliť vianočnú kresbu, ktorá by mohla škriatka rozveseliť. 


Sladkou odmenou pre deti budú kalendáre

„Chceli by sme, aby deti odišli od počítačov a kreatívne tvorili. Deti vyrastajú so smartfónmi a stávajú sa ich prirodzenou súčasťou. V spojení s pandémiou prešli takmer všetky aktivity, aj tie čo sa týkajú školy, do online podoby. Radi by sme, aby deti vystúpili z online do offline sveta a oddýchli si pri kreslení,“ pokračuje Petra Uličná, jedna z iniciátoriek projektu.

Každé dieťa, ktoré pošle svoju kresbu do súťaže, bude mať svoje dielko zároveň vystavené v čokoládovni.

„Hlavnou myšlienkou projektu je zmierniť pocit osamelosti. Keď nám deti pošlú obrázky, vytvoríme z nich galériu. Obrázky budú obklopovať škriatka, ktorého smutný výraz vystrieda veselý. Spolu teda deti vytvoria pre škriatka čarovné Vianoce. Všetky deti oceníme diplomom a sladkou odmenou, aby  sa necítili vynechané. Nie je ľahká úloha zorganizovať súťaž bez finančných prostriedkov. Po prezentácii nášho návrhu sme sa dohodli s čokoládovňou ChochoLoco, ktorá nám pomôže s ocenením súťažiacich a zároveň poskytne priestory pre galériu,“ vysvetľuje spolutvorca projektu Lukáš Lacko. 

Vedúca čokoládovne ChocoLoco na Hlavnej 29 v Trnave Veronika Horvatovičová na otázku, prečo sa rozhodli pomôcť s organizáciou a zastrešením celého projektu, hovorí: „Žijeme zvláštnu dobu a úprimne sa mi zapáčila myšlienka škriatka, ktorý je sám a potrebuje kamarátov. Myslím si, že viacerí ľudia sa do jeho situácie dokážu vžiť. Zároveň sa teším na výzdobu, ktorá by mohla rozžiariť momentálne ponuré mesto.“

Po ukončení súťaže si budú môcť deti nájsť svoje diela v oknách čokoládovne. 

„Chceme tak vytvoriť unikátnu výzdobu, ktorá poteší každého, kto pôjde okolo a navodí mu pravý pocit Vianoc. Každému sa v dnešnej dobe hodí trochu radosti a úsmevu na tvári,“ uzatvára Lacko.

Ulož ako PDF
Napísal 20. novembra 2020 11:09. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.