reklama

Obyvatelia regiónu majú príležitosť vyjadriť sa k budúcnosti dopravy

Do polovice decembra majú možnosť obyvatelia Trnavského a Bratislavského kraja ovplyvniť budúcnosť dopravy vo svojom regióne. Tisícky domácností sa môžu zapojiť do ťažiskového prieskumu v rámci rakúsko-slovenského projektu BRAWISIMO.

Prieskum podrobne mapuje dopravné zvyklosti a potreby respondentov, ktorí vypĺňajú dotazníky o cestovaní celej domácnosti.

Anketári už navštívili takmer 5-tisíc domácností na západe Slovenska, pričom oslovia ešte takmer 7-tisíc. Svojimi odpoveďami môžu tieto domácnosti prispieť k skvalitneniu dopravy vo svojom regióne,“ povedal hovorca ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Martin Kóňa.

Len vtedy, keď vieme odkiaľ, kam, kedy a prečo ľudia cestujú, môžeme totiž cielene zlepšovať ponuku dopravy a reagovať tak na skutočné potreby ľudí,“ dodal.

kamenna-cesta

Ilustračné foto

Výsledky prieskumu sa dajú využiť na zlepšenie efektívnosti súčasného dopravného systému, napríklad pri úpravách cestovných poriadkov či optimalizácii dopravy v rámci integrovanej dopravy. Zároveň budú podkladom pri príprave investícií do cestnej a železničnej dopravy.

Prieskum nám pomôže preukázať efektívnosť jednotlivých investícií do dopravnej infraštruktúry, čo je kľúčové pri získavaní zdrojov z eurofondov,“ vysvetlil M. Kóňa.

Prieskum, ktorý prebieha od septembra do polovice decembra, realizuje viac ako dvadsiatka školených anketárov Štatistického úradu SR.

Ide o štandardizovaný anonymný prieskum bežný v západnej Európe, ktorý sa realizuje paralelne aj v Rakúsku podľa spoločnej metodiky a s obsahovo identickými otázkami.

Každý anketár má pri sebe preukaz vystavený na svoje meno, ktorý ho oprávňuje vykonávať prieskum. Na požiadanie ukáže aj svoj občiansky preukaz, aby si respondenti mohli overiť jeho totožnosť,“ vysvetľuje hovorca Štatistického úradu Marián Jánošík s dovetkom, že ľudia nemusia mať žiadne obavy odpovedať anketárom.

Do konca októbra oslovili pracovníci Štatistického úradu oslovených približne 4 800 domácností. Dotazníky odovzdalo asi 2500 z nich, spoluprácu zatiaľ odmietlo 1800 domácností.

Anketári plánujú osloviť celkovo viac ako 11 750 domácností, počíta sa s návratnosťou dotazníkov na úrovni najmenej 50 percent.

O projekte BRAWISIMO

Projekt „Región BRAtislava WIen: ŠtúdIe MObilitného správania“ je realizovaný v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko 2007 – 2013.

Partnermi projektu sú: Spolkové ministerstvo dopravy, inovácií a technológií Rakúskej republiky (vedúci partner projektu), Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky (hlavný slovenský partner projektu), Univerzita prírodných zdrojov a aplikovaných prírodných vied vo Viedni, Slovenská technická univerzita v Bratislave, Technická univerzita vo Viedni a Štatistický úrad Slovenskej republiky.

Dopravno-sociologické zisťovanie mobility obyvateľstva sa na Slovensku vykonáva na území Bratislavského a Trnavského kraja. V Rakúsku ide o „zahustenie“ vzorky respondentov celonárodného prieskumu na území spolkových krajín Dolné Rakúsko, Burgenland a mesto Viedeň.

Po spracovaní získaných údajov budú výsledky zisťovania použité na aktualizáciu dopravného modelu celého regiónu v gescii technických univerzít. Všetky údaje z prieskumov a výstupy modelu sa stanú podkladom na zefektívnenie dopravného plánovania, dopravné prognózy a analýzy pre veľké dopravné stavby, optimalizáciu systému hromadnej dopravy a pod.

Budú tak použité napríklad pri tvorbe Územného generelu dopravy mesta Bratislavy, Pláne dopravnej obsluhy Bratislavskej integrovanej dopravy (BID) a tiež pri príprave významných projektov Operačného programu Doprava v nasledujúcom programovacom období eurofondov.

Ulož ako PDF
Napísal 5. novembra 2013 0:02. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Obyvatelia regiónu majú príležitosť vyjadriť sa k budúcnosti dopravy”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.