reklama

Dobrovoľníci vysadili pri novej nemocnici 55 nových stromov

Na voľnej zatrávnenej ploche pri novej budove trnavskej fakultnej nemocnici vysadili dobrovoľníci 55 nových stromov.

Vydarenú akciu zorganizovali spoločne dobrovoľnícki aktivisti Matej Lančarič z Trnavskej alternatívy a Peter Bročka z Lepšej Trnavy.

Ruku k dielu počas slnečnej novembrovej nedele priložilo takmer tridsať dobrovoľníkov.

vysadba-nemocnica
Dobrovoľníkov prialo pri práci s rýľom aj počasie

Štyridsať stromov sme získali od darcu z Trstína, ktorý zareagoval na projekt Stromy pre Trnavu vyhlásený na thotoročnom festivale Ekofest. Ďalších 15 stromov sme kúpili u pána Hadzimu v Špačinciach z výťažku Ekofestu 2013,“ uviedol Lančarič.

Novovysadené stromy medzi nemocnicou a frekventovanou dopravnou tepnou na Dohnányho ulici, po ktorej prejde denne v priemere asi 28-tisíc áut, budú okrem estetickej plniť aj hygienicko – izolačnú funkciu.

Je skvelé, že sa tu dnes zišlo toľko iniciatívnych ľudí, aby spoločne podporili dobrú myšlienku. Páči sa mi tiež, že viacero stromov pochádza z nášho regiónu – sú to pôvodne náletové dreviny, ktoré by možno v budúcnosti nemali využitie a týmto spôsobom dostali novú šancu na život v Trnave,“ poznamenal Peter Bročka.

Druhové zloženie stromov je pomerne pestré. Pod oknami pavilónu chirurgických disciplín budú rásť javory horské, jasene, okrasné hrušky, jablone, čerešne s celoročnými červenými listami, douglasky, borovice, smrek, lipy, brezy či ambrovník.

Cieľom bolo podľa Lančariča vysadiť pestrú zmes listnantých aj ihličnatých stromov, viaceré z nich budú pôsobiť na okolie príjemnými farbami počas celého roka.

Starostlivosť o nové stromy preberie po dohode s riaditeľom Martinom Tabačekom fakultná nemocnica. „Pracuje tu šikovný pán, ktorý už aj v minulosti iniciatívne vysádzal stromy v areáli nemocnice a má k prírode vzťah. Preto nepochybujem, že aj o tieto stromy bude dobre postarné,“ doplnil Matej Lančarič.

Na záver vyslovil poďakovanie nielen všetkým dobrovoľníkom, ktorí prišli, ale aj návštevníkom Ekofestu, záhradníctvu Hadzima a osobitne aj Petrovi Šujanovi.

FOTOGALÉRIA:

Ulož ako PDF
Napísal 10. novembra 2013 18:45. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Dobrovoľníci vysadili pri novej nemocnici 55 nových stromov”

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.