reklama

Dobrovoľníci chcú zveľaďovať zanedbané verejné priestory. Na stanici vysadili 100 nových kríkov a stromov

Dvadsať študentov stredných a vysokých škôl z Trnavy sa zapojilo do pilotného projektu Green Urban Intervention v priestoroch trnavskej železničnej stanice.

Projekt si dáva za cieľ povzbudiť ľudí, aby prispeli k zveľaďovaniu prírodného vzhľadu Trnavy a spoločného skultúrňovania zanedbaných verejných priestorov a nevyužitých frekventovaných lokalít.

Dobrovoľníci vysadili približne sto nových stromov a kríkov na verejnom priestranstve v snahe obnoviť verejný priestor a zároveň motivovať mladých ľudí o svoje okolie, v ktorom žijú.

Do úvodnej akcie sa pripojilo dvadsať dobrovoľníkov

Inciátorka a organizátorka projektu Andrea Pallang z AP Gallery vysvetľuje: „Hlavnou ideou projektu je nájsť v rámci mesta a jeho okolia problematické alebo nevyužité priestory a miesta, o ktorých si myslíte, že nefungujú tak, ako by mali a vy máte potrebu do nich kreatívne vstúpiť a zasiahnuť.”
Podľa Pallang verejný priestor plní v ideálnom prípade funkciu srdca komunity.

Ďalšie akcie plánuje AP Gallery v rámci projektu Green Urban Intervention zorganizovať na jar

„Podporujeme, aby sa jedinečný kultúrny potenciál mladých ľudí presunul z periférie komunity do jej zdrojového centra, aby mladí ľudia vnímali verejný priestor ako prirodzené, bezpečné a stimulujúce prostredie na prezentáciu svojej identity prejavovanej navonok. Podporujeme ochotu mladých ľudí zapojiť sa, prispieť, či individuálne sa prejaviť v oblasti autentického neetablovaného umenia, zábavy, či športu. Veríme, že mladí ľudia môžu prijatím verejného priestoru za svoj inšpirovať aj zostatok komunity k jeho (spolu)zdieľaniu,” pripomína.

Prvý pokus na železničnej stanici dopadol podľa Andrei Pallang výborne. Vo svojich aktivitách plánujú pokračovať aj v budúcnosti.

Zapojiť sa do obnovy verejných priestorov môže každý.

Pravidelné informácie o projekte zverejňuje AP Gallery aj na Facebooku.

Ulož ako PDF
Napísal 18. októbra 2011 9:12. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

pre “Dobrovoľníci chcú zveľaďovať zanedbané verejné priestory. Na stanici vysadili 100 nových kríkov a stromov”

 1. 1
 2. 2
  majo says:

  mám rád aktivistov, len by sa niekto – odborník nad tým mohol zamyslieť, aby to nevypadalo ako na cintoríne, tie tuje ozaj nie sú vhodné všade

 3. 3
  michal.neo says:

  Predstavte si situáciu, že sme sofistikovaná spoločnosť. Tvorsad ako výhradný správca zelených plôch mesta trnava vo svojej vlastnej iniciatíve podporuje takýchto aktivistov a prispieva im formou stromov a pod. Alebo co by bolo vacsie science fiction sám Torsad ako vdaku, alebo prejav vyspelosti firmy a firemnej kultury (ktoru nema) raz rocne zveladi na vlastne naklady cast zelenych ploch mesta o ktorych z vlastnych skusenosti vie, ze su zanedbane, neudrziavane, alebo len tak pre potesenie a pre progres mesta zveladi niektory z parkov… Ale nakolko sa drzime sloveskej reality a nikto nema zaujem urobit nic viac nez za co ma zaplatene ostavame pri koseni travy dva krat do roka…

 4. 4
  Jana Andelova says:

  Zdravim, mozem sa dopracovat k nejakemu kontaktu na akterov? Rada by som napisala clanok do fakultneho casopisu Prosocio o tejto akcoske :) môj mail – andelova87@gmail.com :)

Pre písanie komentárov musíte byť prihlásený Login

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.