reklama

Na okraji Bohdanoviec nad Trnavou vysadí obec dve aleje stromov a kríkov, ktoré budú slúžiť ako vetrolamy

V Bohdanovciach nad Trnavou, vo vzdialenosti približne päť kilometrov od Trnavy, vysadí obec dve aleje stromov a kríkov, ktoré budú slúžiť ako vetrolamy.

Prvý vetrolam bude lemovať nespevnenú komunikáciu za Bohdanovcami na východnej strane v smere k ceste Trnava – Potôčky (Dolná Krupá), druhá výsadba stromov a kríkov je navrhnutá v severnej okrajovej časti obce pri železničnej trati, medzi firmou Elastik a rodinnými domami.

Projekt Zelená infraštruktúra v obci Bohdanovce nad Trnavou je financovaný z európskych zdrojov a čiastočne aj z prostriedkov rozpočtu obce. Predpokladané náklady na jeho realizáciu sú 188-tisíc eur s DPH.


Vetrolamy vysadia v dvoch častiach na okrajoch obce

Vetrolamy ochraňujú krajinu pred vodnou a pôdnou eróziou, opticky a priestorovo členia krajinu, vytvárajú ekologické koridory, prinášajú podmienky pre život užitočných predátorov či opeľovačov.

Ich funkciou je tiež oddelenie znečisťujúcich alebo hlučných objektov a významné zmierňovanie negatívnych vplyvov emisií.

Ako sa uvádza v technickej správe projektu Zelená infraštruktúra v obci Bohdanovce nad Trnavou, väčší vetrolam označený na mapke ako č. 01 bude spočívať vo vysadení jedného radu stromov pozdĺž každej strany komunikácie. Doplnený bude etážou krov. Stromy budú vysadené s rozostupmi 6 metrov, kroviny vysadia z vonkajšej aj vnútornej strany stromovej etáže. Tento vetrolam bude mať dĺžku približne 1,3 kilometra.

“Realizáciou vetrolamu (PV_01) sa vytvorí zelený koridor pozdĺž miestnej komunikácie, ktorý bude slúžiť nie len ako vetrolam, ale tiež ako malý ekosystém, ktorý bude slúžiť ako útočište na ochranu drobnej zveri, vtáctva v krajine a tiež ako zdroj potravy pre drobnú zver a vtáctvo a tým bude prispievať k zachovaniu biodiverzity územia. V neposlednom rade bude vetrolam slúžiť na zníženie prašnosti komunikácie a zlepšovať mikroklímu okolitých poľnohospodárskych pozemkov,” konštatuje technická správa sadovníckych úprav.

Druhý, menší vetrolam (PV_02) situovaný medzi rodinnými domami a firmou Elastik, bude vysadený v dvoch radoch stromov vzdialených od seba 6 metrov, medzi radmi bude trojmetrová vzdialenosť. Aj tu vysadia krovitú etáž, pozostávajúcu z dvoch radov kríkov z vonkajšej a dvoch radov z vnútornej strany stromov.

Dĺžka tejto aleje stromov a kríkov je približne 100 metrov.

“Realizáciou vetrolamu sa vytvorí zelený koridor, ktorý oddelí zástavbu rodinných domov od poľnohospodárskej krajiny, železnice a bude slúžiť ako maskovacia vegetácia, ktorá zakryje budovu spoločnosti ELASTIK. Týmto sa vytvorí prirodzený krajinný prvok, ktorého hlavnou funkciou bude oddelenie obytnej zóny obce od železničnej trate a tým zníženie hlučnosti. Vetrolam PV_02 bude rovnako prispievať k zníženiu znečistenia ovzdušia, tým že bude zachytávať exhaláty, emisie a imisie zo spoločnosti ELASTIK a prevádzky spoločnosti Tate&Lyle v neďalekej obci Boleráz,” konštatuje technická správa.

Podľa technickej správy sadovníckych úprav na založenie vetrolamov sú navrhnuté ako hlavné dreviny dub letný, lipa malolistá a javor babyka.

Ako dočasné dreviny sa majú použiť pri výsadbe jarabina oskorušová a topoľ, vedľajšími drevinami budú čerešňa vtáčia, jabloň planá a hruška planá.

V druhovej skladbe krov nájdeme liesku, drieň, šípovú ružu, bazu čiernu či vtáči zob.

Obec Bohdanovce nad Trnavou vyhlásila v minulých dňoch verejnú súťaž na dodávateľa sadovníckych prác v predpokladanej hodnote 188-tisíc eur s DPH.

MAPA:

Ulož ako PDF
Napísal 28. mája 2019 10:32. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava, Z regiónu. RSS 2.0.


INZERCIA

8 komentárov pre “Na okraji Bohdanoviec nad Trnavou vysadí obec dve aleje stromov a kríkov, ktoré budú slúžiť ako vetrolamy”

 1. 1
  vetrolam says:

  V Trnave Kamennom mlyne sa vetrolamy rúbu so súhlasom mesta !!
  Budú sa rúbať aj parky.

  • 1.1
   5ulo says:

   a ty sa cudujes?? Vid cesta na Spacince, vid cesta do Zelenca.. ked sa rubali stromy a ludia sa ich zastavali, tak soferi na nich pindali, ze ich treba dat prec, lebo sa o ne omotavaju auta.. jednoducho nevyhovies nikomu.. ja osobne som za stromove aleje.. vzdy sa mi lepsie jazdilo po takych cestach ako po holej pusti.

   • 1.1.1
    Obcan says:

    Do Zelenca mal ist popri ceste hlavne cyklochodnik.Medzi cestou a stromoradim ideal.Takuto sancu prepast to sa casto nevidi.

    • 1.1.1.1
     Cpz says:

     Cela predbežného zadržania hlási nekompromisný boj proti všetkým prejavom požívania návykových látok. Ja som najväčšiu pokutu za požitie návykovej látky zaplatil za cestu na bicykli od medveďa v Kamenáči po občerstvení jedným 10 °pivom. Tomuto odkazu prosím venujte zvýšenú pozornosť.

 2. 2
  les says:

  Naši úradníci a pseudopolitici likvidujú všetko viď slovenské lesy.
  V Bohdanovciach česť výnimkám.

 3. 3
  Vlado says:

  vetrolamy su potrebne no nemusia sa davat k ceste su aj ine moznosti, alebo ich dat dalej od cesty no na to treba vela penazi na odkup pozemkov. Takze ostava moznost ich daval na miesta kde sa delia polia a katastre…

 4. 4
  dido says:

  Bohdanovce palec hore!!
  Aleje patria vedla ciest!
  https://arnika.org/obnova-aleji

 5. 5
  sprava says:

  V Trnave sa rozhodlo pre iný spôsob vytvárania zdravého životného prostredia. Záhony buriny sa nechajú narásť do výšky aby vyprodukovali semená a tým bola vytvorená takmer bez údržbová tvorba kyslíku. Alebo si niekto myslí že kyslík produkovaný burinami je iný. Burina ,, Bodliak ,, pri cintoríne na ulici Terézie Vansovej je prenádherný a prihováram sa za jeho zachovanie pre zabezpečenie zdravého genofondu a aj ako krmivo pre stehlíkov na zimu.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.