reklama

Na okraji Bohdanoviec nad Trnavou vysadí obec dve aleje stromov a kríkov, ktoré budú slúžiť ako vetrolamy

V Bohdanovciach nad Trnavou, vo vzdialenosti približne päť kilometrov od Trnavy, vysadí obec dve aleje stromov a kríkov, ktoré budú slúžiť ako vetrolamy.

Prvý vetrolam bude lemovať nespevnenú komunikáciu za Bohdanovcami na východnej strane v smere k ceste Trnava – Potôčky (Dolná Krupá), druhá výsadba stromov a kríkov je navrhnutá v severnej okrajovej časti obce pri železničnej trati, medzi firmou Elastik a rodinnými domami.

Projekt Zelená infraštruktúra v obci Bohdanovce nad Trnavou je financovaný z európskych zdrojov a čiastočne aj z prostriedkov rozpočtu obce. Predpokladané náklady na jeho realizáciu sú 188-tisíc eur s DPH.


Vetrolamy vysadia v dvoch častiach na okrajoch obce

Vetrolamy ochraňujú krajinu pred vodnou a pôdnou eróziou, opticky a priestorovo členia krajinu, vytvárajú ekologické koridory, prinášajú podmienky pre život užitočných predátorov či opeľovačov.

Ich funkciou je tiež oddelenie znečisťujúcich alebo hlučných objektov a významné zmierňovanie negatívnych vplyvov emisií.

Ako sa uvádza v technickej správe projektu Zelená infraštruktúra v obci Bohdanovce nad Trnavou, väčší vetrolam označený na mapke ako č. 01 bude spočívať vo vysadení jedného radu stromov pozdĺž každej strany komunikácie. Doplnený bude etážou krov. Stromy budú vysadené s rozostupmi 6 metrov, kroviny vysadia z vonkajšej aj vnútornej strany stromovej etáže. Tento vetrolam bude mať dĺžku približne 1,3 kilometra.

„Realizáciou vetrolamu (PV_01) sa vytvorí zelený koridor pozdĺž miestnej komunikácie, ktorý bude slúžiť nie len ako vetrolam, ale tiež ako malý ekosystém, ktorý bude slúžiť ako útočište na ochranu drobnej zveri, vtáctva v krajine a tiež ako zdroj potravy pre drobnú zver a vtáctvo a tým bude prispievať k zachovaniu biodiverzity územia. V neposlednom rade bude vetrolam slúžiť na zníženie prašnosti komunikácie a zlepšovať mikroklímu okolitých poľnohospodárskych pozemkov,“ konštatuje technická správa sadovníckych úprav.

Druhý, menší vetrolam (PV_02) situovaný medzi rodinnými domami a firmou Elastik, bude vysadený v dvoch radoch stromov vzdialených od seba 6 metrov, medzi radmi bude trojmetrová vzdialenosť. Aj tu vysadia krovitú etáž, pozostávajúcu z dvoch radov kríkov z vonkajšej a dvoch radov z vnútornej strany stromov.

Dĺžka tejto aleje stromov a kríkov je približne 100 metrov.

„Realizáciou vetrolamu sa vytvorí zelený koridor, ktorý oddelí zástavbu rodinných domov od poľnohospodárskej krajiny, železnice a bude slúžiť ako maskovacia vegetácia, ktorá zakryje budovu spoločnosti ELASTIK. Týmto sa vytvorí prirodzený krajinný prvok, ktorého hlavnou funkciou bude oddelenie obytnej zóny obce od železničnej trate a tým zníženie hlučnosti. Vetrolam PV_02 bude rovnako prispievať k zníženiu znečistenia ovzdušia, tým že bude zachytávať exhaláty, emisie a imisie zo spoločnosti ELASTIK a prevádzky spoločnosti Tate&Lyle v neďalekej obci Boleráz,“ konštatuje technická správa.

Podľa technickej správy sadovníckych úprav na založenie vetrolamov sú navrhnuté ako hlavné dreviny dub letný, lipa malolistá a javor babyka.

Ako dočasné dreviny sa majú použiť pri výsadbe jarabina oskorušová a topoľ, vedľajšími drevinami budú čerešňa vtáčia, jabloň planá a hruška planá.

V druhovej skladbe krov nájdeme liesku, drieň, šípovú ružu, bazu čiernu či vtáči zob.

Obec Bohdanovce nad Trnavou vyhlásila v minulých dňoch verejnú súťaž na dodávateľa sadovníckych prác v predpokladanej hodnote 188-tisíc eur s DPH.

MAPA:

Ulož ako PDF
Napísal 28. mája 2019 10:32. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava, Z regiónu. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Na okraji Bohdanoviec nad Trnavou vysadí obec dve aleje stromov a kríkov, ktoré budú slúžiť ako vetrolamy”

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.