reklama

V bývalej Botanickej záhrade vysadili 20 nových stromov, pripravujú otvorenie pre verejnosť

Organizátori hudobno-environmentálneho festivalu Ekofest sa podobne ako vlani rozhodli venovať prostriedky z minuloročného podujatia na nákup drevín pre bývalú Botanickú záhradu v areáli MTF STU na sídlisku Prednádražie.

V tomto roku pribudlo v priestoroch tohto jedinečného priestoru medzi Botanickou a Bottovou ulicou vďaka venovanému výťažku z festivalu spolu 20 stromov, ako aj dve balenia semien poľnej trávy s lúčnymi kvetmi.

Myšlienka Ekofestu vznikla práve s dôrazom na pomoc verejným priestranstvám na území mesta, ktoré sa každoročne snažíme svojou troškou revitalizovať výsadbami kvetov, kríkov či stromov. Botanická záhrada má pre nás špecifiký význam, je to jeden z najhodnotnejších priestorov v meste. Sme radi, že pod odborným dohľadom Kristíny Gerulovej a s pomocou univerzity a dobrovoľníkov sa tento priestor nielen udržiava, ale aj viditeľne skvalitňuje,“ skonštatoval riaditeľ festivalu Ekofest Matej Lančarič.

botanicka-ekof-1
Sprava K. Gerulová z MTF STU a Matej Lančarič spolu s dobrovoľníkmi a novými prírastkami botanickej záhrady

V priestoroch revitalizovanej záhrady pribudlo opäť viacero zaujímavých drevín. Ich výber si zobrala pod patronát Kristína Gerulová z Ústavu bezpečnostného a environmentálneho inžinierstva MTF v Trnave.

Medzi novými prírastkami nechýbajú Judášovec čínsky a Judášovec kanadský, Hamamel prostredný, Moruša trnavská, Brest poľný, Kustovnica čínska, Ebenovník rajčiakonosný, Bambus alebo Arónia čerešňolistá či kiwi.

Chod a revitalizáciu záhrady sa snažíme zabezpečovať najmä z grantov a sme veľmi vďační, že aj v tomto roku sa nám ušiel výťažok z Ekofestu. Opäť nám pomohli aj v záhradníctve Hadzima, kde sa nám vždy snažia vychádzať v ústrety, za čo im veľmi ďakujeme.
Z nových drevín nás tešia hamamelisy, ktoré sme chceli už veľmi dlho. Táto krovina kvitne veľmi skoro na jar, kedy ešte v záhrade prakticky nič nie je. Má veľmi zaujímavé kvety. Vybrali sme aj zaujímavé ovocné dreviny ako sú kiwi, ebenovník rajčiakonosný, inak nazývaný aj hurmi kaki či moruše. Práve moruše, navyše s prívlastkom trnavské, už dnes takmer nikto nepestuje a nachádzame ich len zriedka.
Vysadili sme aj Judášovec kanadský, čo je veľmi zaujímavý strom najmä tým, že jeho kvety rastú na kmeni. V záhrade nám pribudol aj trojmetrový bambus. Sadiť sa chystáme aj lúčnu trávu, ktorá podľa nášho názoru patrí do botanickej záhrady omnoho viac ako klasické anglické trávniky. Páči sa nám, že v lúčnej tráve všetko kvitne, vzniká permakultúra a v takomto prostredí je viac života. Veríme, že stromom sa bude u nás dariť a podarí sa im dorásť do dospelého veku
,“ skonštatovala K. Gerulová.

botanicka-ekof-2
Záhrada by nefungovala bez pomoci dobrovoľníkov

Od skorej jari sa naplno rozbehli záhradnícke práce s pomocou dobrovoľníkov.

Chcem veľmi oceniť pomoc mnohých našich priateľov, ktorí urobili v priebehu minulých týždňov naozaj veľa skvelej práce. Kopec roboty nás však ešte čaká aj v budúcnosti, preto budeme radi za každú pomocnú ruku,“ vyzvala ďalších prípadných záujemcov o pomoc pri ďalšom kultivovaní priestoru bývalej Botanickej záhrady.

Pravidelné a aktuálne informácie o dianí v záhrade sa dozviete na jej facebookovskej stránke.

Otvorenie bývalej Botanickej záhrady pre verejnosť je naplánované na piatok 24. mája 2013 o 14. hodine.

Podľa slov Kristíny Gerulovej v tomto roku by mala záhrada dostať aj oficiálne otváracie hodiny a otvorená bude v priebehu celej sezóny.

Botanická záhrada bola založená pred štyridsiatimi rokmi za účelom praktickej výučby študentov Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského v Trnave. Vznikala nadšenecky, postupne bola rozšírená až na viac ako tri hektáre. Po čase – v roku 1972 – obohatila záhradu časť hodnotnej zbierky rodiny Smékalovej z Hospodárskej ulice, ktorá sa z mesta odsťahovala. V roku 1974 bola botanická záhrada dokonca začlenená do sústavy botanických záhrad bývalého Československa, odkiaľ ju v osemdesiatych rokoch vyradili.

Vstup do záhrady je cez bránku od nového chodníka spájajúceho Bottovu a Botanickú ulicu.

Ulož ako PDF
Napísal 16. mája 2013 20:23. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “V bývalej Botanickej záhrade vysadili 20 nových stromov, pripravujú otvorenie pre verejnosť”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.