reklama

Vďaka výťažku z Ekofestu pribudli v Botanickej záhrade nové stromy

Botanická záhrada na trnavskom sídlisku Prednádražie má vďaka organizátorom hudobného festivalu Ekofest a spoločnosti Holcim Slovensko nové prírastky.

Viac ako tridsať drevín, zakúpenie ktorých zabezpečili organizátori Ekofestu z výťažku zo vstupného vlaňajšieho štvrtého ročníka, a tiež angažovanosť výrobcu stavebných materiálov, vysadili dobrovoľníci vo štvrtok 3. mája.

Podľa slov riaditeľa festivalu Mateja Lančariča z výťažku Ekofestu sa doteraz vysadilo na verejných priestranstvách v Trnave dvadsať odrastených stromov a viac ako 200 kríkov ruží.


Časť z nových drevín, ktoré pribudli do priestoru Botanickej záhrady

Botanická záhrada na Prednádraží je projekt, ktorý sa nám veľmi páči. Po dohode s ľuďmi, ktorí sa o ňu starajú, sme sa rozhodli pomôcť jej rozvoju a ďalšiemu obohateniu. Spolu s ďalšími ľudmi sme sa v týchto priestoroch zúčastnili v minulosti viacerých dobrovoľných akcií. Záhrada je nám blízka a sme radi, že sme mohli prispieť svojou troškou,“ uviedol zakladateľ festivalu s dovetkom, že odteraz má každý návštevník Ekofestu v záhrade takpovediac kúsok seba.

Ako pripomenul, pri výsadbe Botanickej záhrady pomáhal ešte ako študent jeho nebohý starý otec. „Preto mám k tomuto priestoru aj osobný vzťah. Navyše ide o jedinú botanickú záhradu široko-ďaleko, a považujem ju za možno najhodnotnejší priestor z pohľadu ekológie v Trnave,“ zdôraznil M. Lančarič.Nové prírastky vysádzala partia dobrovoľníkov

O výber konkrétnych druhov drevín sa osobne postarala aj Kristína Gerulová z Ústavu bezpečnostného a environmentálneho inžinierstva MTF v Trnave, ktorá má spolu s ďalšími nadšencami najväčší podiel na postupnej obnove a aj záchrane tohto jedinečného priestoru medzi činžiakmi na Prednádraží.

Vyberali sme špecifické a u nás pomerne vzácne dreviny. Nie všetky, ktoré sme do záhrady chceli vysadiť, sa nám aj podarilo zohnať. Ale napokon môžem povedať, že v záhrade pribudne niekoľko zaujímavých a hodnotných stromov,“ konštatuje.

Kompletný výpočet nových obyvateľov Botanickej záhrady by bol zdĺhavý, aspoň pre základné priblíženie spomenieme Albíziu, Jujubu čínsku, Javor dávidov, Paróciu perzskú, Judášovec strukový, Hortenziu, Ambrovník styraxový, Mandľu trojlaločnú, Javor mliečny, Buk lesný, Mukluru oranžovú či Figovník obyčajný.

Snažili sme sa vyberať nové druhy drevín, aké tu doteraz neboli. Nebolo cieľom dosiahnuť kvantitu, keďže ten priestor sa postupne zmenšuje. V budúcnosti plánujeme odstrániť zo záhrady stromy, ktoré boli vysadené nadivoko alebo pôsobia neesteticky a nepatria sem, na ich miesto však vysadíme vzrastlé stromy. Uchádzame sa o viacero grantov, prostredníctvom ktorých budeme ďalšiu výsadbu financovať,“ vysvetlila K. Gerulová.

Botanická záhrada bola založená pred štyridsiatimi rokmi za účelom praktickej výučby študentov Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského v Trnave. Vznikala nadšenecky, postupne bola rozšírená až na viac ako tri hektáre. Po čase – v roku 1972 – obohatila záhradu časť hodnotnej zbierky rodiny Smékalovej z Hospodárskej ulice, ktorá sa z mesta odsťahovala. V roku 1974 bola botanická záhrada dokonca začlenená do sústavy botanických záhrad bývalého Československa, odkiaľ ju v osemdesiatych rokoch vyradili.

Priestor je prístupný verejnosti v pracovných dňoch, kedy sa v jej priestoroch nachádza záhradník. Vstup je cez bránku od nového chodníka spájajúceho Bottovu a Botanickú ulicu.

Ulož ako PDF
Napísal 4. mája 2012 9:46. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Vďaka výťažku z Ekofestu pribudli v Botanickej záhrade nové stromy”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.