reklama

Pestrý program Ekofestu otvorí kultúrne leto, výťažok pomôže Botanickej záhrade

Štvrtý ročník multižánrového benefičného open – air festivalu Ekofest sa uskutoční 24. júna 2011 v Mestskom amfiteátri Trnava a historicky po prvýkrát otvorí Trnavské kultúrne leto. Festival Ekofest, ktorý je jediným svojho druhu na Slovensku, vznikol v roku 2008 v Trnave a odvtedy sa pravidelne koná každé leto. Benefit – výťažok z neho je vždy venovaný zlepšeniu životného prostredia. Doposiaľ bolo vďaka festivalu v Trnave vysadených dvadsať odrastených stromov (v roku 2008 – ulice Botanická, Hospodárska a B. Smetanu) a viac ako dve stovky kríkov ruží rôznych šľachtených kultivarov (2009 – Ustianska a Krajná ulica, 2010 – Ružový park). Výťažok z Ekofestu 2011 plánujú organizátori venovať na revitalizáciu Botanickej záhrady v Trnave.

Archívna snímka Botanickej záhrady z roku 2007

„Veľa Trnavčanov ani nevie, že na sídlisku Prednádražie, konkrétne v areáli MTF Slovenskej technickej univerzity sa nachádza botanická záhrada. Bola založená už v roku 1967, ale doposiaľ je verejnosti neprístupná. Botanická záhrada, ktorá bola pýchou vtedajšej Pedagogickej fakulty začala v deväťdesiatych rokoch pustnúť, nikto sa o ňu nestaral, v záhrade sa kopili smeti a postupne upadala. V roku 2007 sa situácia našťastie zmenila. Vďaka iniciatíve environmentálnych aktivistov, študentov, pedagógov MtF STU, ako aj vďaka mestu Trnava a jeho finančnej podpore sa začalo s jej postupnou revitalizáciu. Tá spočívala v odstránení odpadu, ošetrení chorých a poškodených drevín, začalo sa s pravidelnou kosbou, záhrada získala nové oplotenie, bolo v nej vysadených dvadsať nových stromov. V tomto roku revitalizácia pokračuje, v máji bolo vysadených ďalších dvanásť vzácnych stromov. Po tom, ako sa záhrada dostane do lepšieho stavu, je v pláne sprístupniť ju verejnosti. K tomuto cieľu sa zlepšujúci stav záhrady neustále približuje a aj výťažkom z Ekofestu 2011 chceme k zveľadeniu botanickej záhrady prispieť,“ hovorí jeden zo zakladateľov a organizátorov Ekofestu Matej Lančarič.

Program Ekofestu 2011 bude v porovnaní s vlaňajškom viac pestrejší a zaujímavejší pre širšie spektrum verejnosti. To, že Ekofest zostáva po hudobnej stránke festivalom živej – poctivej muziky sa však nemení. Trnavské kapely dostanú na svoju prezentáciu tento ročník až dve tretiny hudobného priestoru. V minulosti mávali tretinu, ale nakoľko má Trnava viacero veľmi zaujímavých a dobrých kapiel, organizátori sa rozhodli podporiť ich vo väčšej miere a tunajší hudobníci tak dostanú možnosť otvoriť kultúrne leto pred domácim publikom.

Hlavným headlinerom sú HORKÝŽE SLÍŽE, ktoré majú veľkú a vekom neobmedzenú základňu fanúšikov vďaka svojej kvalitnej muzike, ako aj špecifickým humorne – satirickým textom, ktorých autorom je ich spevák a basgitarista Kuko. Ďalším headlinerom predovšetkým pre skôr narodených sú legendárni COLLEGIUM MUSICUM, ktorých história sa začala písať už v roku 1969. V roku 2008 sa dala skupina dohromady v skvelej zostave Marián Varga (klávesy, organ), František Griglák (gitara), Fedor Frešo (basgitara) a Martin Valihora (bicie). Táto zostava je nepochybne zárukou kvalitného hudobného i umeleckého zážitku. Treťou mimotrnavskou kapelou je formácia HT zo Žiliny. Ďalších šesť kapiel – Hudba z Marsu, Golden Vein, The Downhill, Hash, Dysanchely a Nightfall bude prezentovať trnavskú hudobnú scénu. Priestor dostali nielen zvučné a známe mená, ale aj menej známe trnavské kapely s veľkým potenciálom a talentovanými hudobníkmi, ktorí rozhodne stoja za pozornosť.

„Sprievodný program bude opäť viac bohatší, ako vlani. Počet filmov, ktorých premietanie na Ekofeste sa stretáva s čoraz väčším záujmom, bude v tomto roku takmer trojnásobný. Premietaných bude až trinásť dokumentárnych filmov s prevažne environmentálnou tematikou z domácej, ale aj Nemeckej, Japonskej a Českej produkcie. Premietanie sa bude odohrávať pravdepodobne v kine Hviezda. Návštevníci budú mať možnosť zúčastniť sa a otvorene diskutovať na rozličné environmentálne témy a problémy počas piatich besied. Zamerané budú napríklad na témy botanická záhrada v Trnave, ropný zlom, zmena klímy, atómová problematika, rozumne na odpady, či ochranárske združenie Slatinka. Environmentálny kolorit podujatia dotvoria aj štyri vernisáže. Tri budú inštalované v amfiteátri a jedna v kine Hviezda. Tradičnou súčasťou sprievodného programu budú prezentácie ochranárskych združení: Slatinka, VLK, Greenpeace, Priatelia Zeme – CEPA a Priatelia Zeme (SPZ),“ priblížil programovú štruktúru festivalu, ktorý začína už o mesiac, Matej Lančarič.

Vstupenky na podujatie si môžete kúpiť v predpredaji za cenu 7 Eur v predajni CD Aquarius a v kníhkupectve ARTFÓRUM v Trnave na Štefánikovej ulici, v pasáži Aurora.
Na mieste bude vstupné 9 Eur, deti do 10 rokov, dôchodcovia nad 65 rokov a osoby ZŤP majú vstup zdarma.

Viac informácií získate na: www.ekofest.sk.

Ulož ako PDF
Napísal 25. mája 2011 8:37. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Pestrý program Ekofestu otvorí kultúrne leto, výťažok pomôže Botanickej záhrade”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.