reklama

Pestrý program Ekofestu otvorí kultúrne leto, výťažok pomôže Botanickej záhrade

Štvrtý ročník multižánrového benefičného open – air festivalu Ekofest sa uskutoční 24. júna 2011 v Mestskom amfiteátri Trnava a historicky po prvýkrát otvorí Trnavské kultúrne leto. Festival Ekofest, ktorý je jediným svojho druhu na Slovensku, vznikol v roku 2008 v Trnave a odvtedy sa pravidelne koná každé leto. Benefit – výťažok z neho je vždy venovaný zlepšeniu životného prostredia. Doposiaľ bolo vďaka festivalu v Trnave vysadených dvadsať odrastených stromov (v roku 2008 – ulice Botanická, Hospodárska a B. Smetanu) a viac ako dve stovky kríkov ruží rôznych šľachtených kultivarov (2009 – Ustianska a Krajná ulica, 2010 – Ružový park). Výťažok z Ekofestu 2011 plánujú organizátori venovať na revitalizáciu Botanickej záhrady v Trnave.

Archívna snímka Botanickej záhrady z roku 2007

„Veľa Trnavčanov ani nevie, že na sídlisku Prednádražie, konkrétne v areáli MTF Slovenskej technickej univerzity sa nachádza botanická záhrada. Bola založená už v roku 1967, ale doposiaľ je verejnosti neprístupná. Botanická záhrada, ktorá bola pýchou vtedajšej Pedagogickej fakulty začala v deväťdesiatych rokoch pustnúť, nikto sa o ňu nestaral, v záhrade sa kopili smeti a postupne upadala. V roku 2007 sa situácia našťastie zmenila. Vďaka iniciatíve environmentálnych aktivistov, študentov, pedagógov MtF STU, ako aj vďaka mestu Trnava a jeho finančnej podpore sa začalo s jej postupnou revitalizáciu. Tá spočívala v odstránení odpadu, ošetrení chorých a poškodených drevín, začalo sa s pravidelnou kosbou, záhrada získala nové oplotenie, bolo v nej vysadených dvadsať nových stromov. V tomto roku revitalizácia pokračuje, v máji bolo vysadených ďalších dvanásť vzácnych stromov. Po tom, ako sa záhrada dostane do lepšieho stavu, je v pláne sprístupniť ju verejnosti. K tomuto cieľu sa zlepšujúci stav záhrady neustále približuje a aj výťažkom z Ekofestu 2011 chceme k zveľadeniu botanickej záhrady prispieť,“ hovorí jeden zo zakladateľov a organizátorov Ekofestu Matej Lančarič.

Program Ekofestu 2011 bude v porovnaní s vlaňajškom viac pestrejší a zaujímavejší pre širšie spektrum verejnosti. To, že Ekofest zostáva po hudobnej stránke festivalom živej – poctivej muziky sa však nemení. Trnavské kapely dostanú na svoju prezentáciu tento ročník až dve tretiny hudobného priestoru. V minulosti mávali tretinu, ale nakoľko má Trnava viacero veľmi zaujímavých a dobrých kapiel, organizátori sa rozhodli podporiť ich vo väčšej miere a tunajší hudobníci tak dostanú možnosť otvoriť kultúrne leto pred domácim publikom.

Hlavným headlinerom sú HORKÝŽE SLÍŽE, ktoré majú veľkú a vekom neobmedzenú základňu fanúšikov vďaka svojej kvalitnej muzike, ako aj špecifickým humorne – satirickým textom, ktorých autorom je ich spevák a basgitarista Kuko. Ďalším headlinerom predovšetkým pre skôr narodených sú legendárni COLLEGIUM MUSICUM, ktorých história sa začala písať už v roku 1969. V roku 2008 sa dala skupina dohromady v skvelej zostave Marián Varga (klávesy, organ), František Griglák (gitara), Fedor Frešo (basgitara) a Martin Valihora (bicie). Táto zostava je nepochybne zárukou kvalitného hudobného i umeleckého zážitku. Treťou mimotrnavskou kapelou je formácia HT zo Žiliny. Ďalších šesť kapiel – Hudba z Marsu, Golden Vein, The Downhill, Hash, Dysanchely a Nightfall bude prezentovať trnavskú hudobnú scénu. Priestor dostali nielen zvučné a známe mená, ale aj menej známe trnavské kapely s veľkým potenciálom a talentovanými hudobníkmi, ktorí rozhodne stoja za pozornosť.

„Sprievodný program bude opäť viac bohatší, ako vlani. Počet filmov, ktorých premietanie na Ekofeste sa stretáva s čoraz väčším záujmom, bude v tomto roku takmer trojnásobný. Premietaných bude až trinásť dokumentárnych filmov s prevažne environmentálnou tematikou z domácej, ale aj Nemeckej, Japonskej a Českej produkcie. Premietanie sa bude odohrávať pravdepodobne v kine Hviezda. Návštevníci budú mať možnosť zúčastniť sa a otvorene diskutovať na rozličné environmentálne témy a problémy počas piatich besied. Zamerané budú napríklad na témy botanická záhrada v Trnave, ropný zlom, zmena klímy, atómová problematika, rozumne na odpady, či ochranárske združenie Slatinka. Environmentálny kolorit podujatia dotvoria aj štyri vernisáže. Tri budú inštalované v amfiteátri a jedna v kine Hviezda. Tradičnou súčasťou sprievodného programu budú prezentácie ochranárskych združení: Slatinka, VLK, Greenpeace, Priatelia Zeme – CEPA a Priatelia Zeme (SPZ),“ priblížil programovú štruktúru festivalu, ktorý začína už o mesiac, Matej Lančarič.

Vstupenky na podujatie si môžete kúpiť v predpredaji za cenu 7 Eur v predajni CD Aquarius a v kníhkupectve ARTFÓRUM v Trnave na Štefánikovej ulici, v pasáži Aurora.
Na mieste bude vstupné 9 Eur, deti do 10 rokov, dôchodcovia nad 65 rokov a osoby ZŤP majú vstup zdarma.

Viac informácií získate na: www.ekofest.sk.

Ulož ako PDF
Napísal 25. mája 2011 8:37. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Pestrý program Ekofestu otvorí kultúrne leto, výťažok pomôže Botanickej záhrade”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.