reklama

Vzácnu Botanickú záhradu v Trnave ničia vandali, na projekt revitalizácie zatiaľ chýbajú peniaze

botanicka_zahrada1Len málo obyvateľov Trnavy vie o existencii botanickej záhrady na území mesta. Pritom jej vznik sa datuje už k roku 1967. V priestoroch záhrady sa nachádzajú mnohé vzácne dreviny a rastliny. Rozprestiera sa na ploche 0,9 hektára v areáli Slovenskej technickej univerzity – Materiálovotechnologickej fakulty v Trnave   na Prednádraží na Bottovej ulici.
„Botanická záhrada bola založená pred štyridsiatimi rokmi za účelom praktickej výučby študentov Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského v Trnave. Vznikala nadšenecky, postupne bola rozšírená až na viac ako tri hektáre. Po čase – v roku 1972 – obohatila záhradu časť hodnotnej zbierky rodiny Smékalovej z Hospodárskej ulice, ktorá sa z mesta odsťahovala. V roku 1974 bola botanická záhrada dokonca začlenená do sústavy botanických záhrad bývalého Československa, odkiaľ ju v osemdesiatych rokoch vyradili,“ stručne opisuje históriu trnavskej botanickej záhrady, po ktorej dokonca získala názov Botanická ulica na Prednádraží, Ing. Kristína Gerulová z Ústavu bezpečnostného a enviromentálneho inžinierstva MTF STU v Trnave. Spolu s kolegami RNDr. Marošom Sirotiakom a Prof. Ing. Karolom Balogom, PhD., vypracovali štúdiu revitalizácie bývalej botanickej záhrady. Projekt počíta s viacerými riešeniami obnovy územia. „Chceme zmeniť súčasný stav záhrady. Je zrejmé, že v prípade nulového variantu, teda ponechania dnešného stavu, bude dochádzať k ústupu citlivejších druhov rastlín a drevín, pokračovať vandalizmus, poškodzovanie záhrady a zavážanie odpadom,“ poukazuje na problémy Maroš Sirotiak.
Botanická záhrada je nechránené územie s voľným prístupom verejnosti. Stopy tu zanechávajú skupinky vandalov, ale aj bezdomovci. O niekoľko rokov, v prípade nečinnosti a nezáujmu, sa z vzácneho priestoru môže stať obyčajný kus zeme. „Snažíme sa podávať projekty na viaceré inštitúcie, vypracovali sme štúdiu, plánujeme vytvoriť priestor pre študentov, ale aj pre verejnosť, chceme nadviazať spoluprácu so školami, poriadať exkurzie, prednášky, realizovať mimoškolskú činnosť, semináre. Chýbajú však peniaze,“ skonštatovala K. Gerulová.
V rámci štúdie plánuje Ústav bezpečnostného a enviromentálneho inžinierstva MTF STU rozšíriť existujúcu budovu, renovovať osvetlenie, oplotiť areál, vybudovať kamerový systém, realizovať vodnú plochu, terénne úpravy, doplnenie drevín, obnoviť fungovanie skleníka. Náklady na revitalizáciu územia odhaduje na päť miliónov korún.
„Záhrade zatiaľ pomáhame dobrovoľne. Už dva roky organizujeme so študentami čistenie a údržbu zelene, odstraňovanie invazívnych druhov rastlín. Ďalšie akcie plánujeme ešte v tomto roku,“ dodávajú svorne a pripomínajú, že MTF STU rada prijme akúkoľvek, sponzorskú či materiálnu pomoc, ktorá pomôže k záchrane a obnove tohto vzácneho priestoru.

Ulož ako PDF
Napísal 9. septembra 2007 22:57. Článok je zaradený do rubriky: Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.