reklama

Pozvánka do bývalej botanickej záhrady na Prednádraží

V rámci podujatia Víkend otvorených parkov a záhrad pozýva MTF STU v Trnave v dňoch 10. až 12. júna 2016 na návštevu Bývalej botanickej záhrady na Prednádraží.

Ako informovala Daša Zifčáková z fakulty, záhrada bude v týchto dňoch otvorená NONSTOP. Bežne býva sprístupnená v pracovných dňoch od 9.00 do 14:00 hodiny.

„Navyše sme pre návštevníkov pripravili v sobotu 11. júna o 19.00 hodiny prehliadku botanickej záhrady s odborným výkladom,“ priblížila.

Bývalá Botanická záhrada sa nachádza uprostred sídliska na Prednádraží v Trnave. Skrýva množstvo cudzokrajných drevín.

Záhrada prešla za svoju krátku históriu viacerými zmenami, niekoľkokrát jej hrozil aj zánik. Vďaka aktivitám dobrovoľníkov a podpore viacerých grantových organizácií sa podarilo záhradu zrevitalizovať a otvoriť pre verejnosť.

botanicka-zahradaTT
Botanická záhrada sa nachádza uprostred sídliska. Vstup je zo spojovacieho chodníka medzi ulicami Botanická a Jána Bottu

Založená bola v roku 1967 na ploche 1,4 ha.

Jej pôvodný názov bol „Botanická záhrada Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského v Trnave“ a bola podriadená vedeniu Katedry prírodopisu. V r. 1974 bola botanická záhrada zapojená do sústavy botanických záhrad v ČSSR. Botanická záhrada nemala byť sprístupnená verejnosti, mala slúžiť len pre pedagogickú činnosť, vedecko-výskumnú činnosť, kultúrno-výchovnú činnosť a pre ochranu a tvorbu životného prostredia.

V roku 1986 po presťahovaní Pedagogickej fakulty UK do Bratislavy sa stala súčasťou Materiálovotechnologickej fakulty STU v Bratislave so sídlom v Trnave. Po „odrezaní“ budovou ľahkých laboratórií a strate z pôvodného využitia územia došlo k úpadku hlavných funkcií botanickej záhrady. Neobnovením štatútu botanickej záhrady podľa novelizovanej legislatívnej úpravy v roku 1995 došlo k jej zániku.

V roku 2006 Materiálovotechnologická fakulta STU pristúpila k postupnej revitalizácii bývalej Botanickej záhrady v Trnave a jej sprístupňovaniu verejnosti.

Náučný chodník prevedie návštevníkov históriou tohto zaujímavého miesta.

zahrada-pl

Ulož ako PDF
Napísal 3. júna 2016 5:50. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.