reklama

Na šedivom plote Botanickej záhrady sa vybúrili tatéri aj architekti

Ďalší významný krok ku skultúrneniu a skrášleniu prostredia bývalej Botanickej záhrady v areáli Materiálovotechnologckej fakulty STU v Trnave sa podarilo urobiť organizátorom víkendovej session prostredníctvom 24 umelcov zo Slovenska a Čiech.
Poprední tatéri, streetarteri,  maliari grafiti, ale aj bytoví dizajnéri či architekti zvečnili svoje diela na nepekný, pôvodne šedivý plot, oddeľujúci priestory záhrady od základnej školy na Bottovej ulici, ktorý doteraz „zdobili“ aj nasprejované vulgarizmy. Celodenné úsilie umelcov vyústilo v 200-metrovú pestrofarebnú galériu plnú zaujímavých a originálnych diel.

Betónovú šeď vystriedali teplé a príjemné farby

„Podarilo sa nám spraviť akúsi art fusion, teda spojenie umelcov rôznych profesií a žánrov. Základnou myšlienkou vzniku projektu bolo spestrenie a poľudštenie záhrady prostredníctvom umeleckých výpovedí šikovných ľudí cez ich maľby na oplotení. Všetci umelci prišli bez nároku na honorár a my sme im veľmi vďační, že zavítali medzi nás a pomohli dobrej veci,“ zhodnotil spoluorganizátor akcie Tomáš Husár.

O záchranu, renováciu a postupné sprístupňovanie bývalej Botanickej záhrady sa snaží partia šikovných ľudí ako sú Kristína Gerulová, Maroš Sirotiak a ich tím z Ústavu bezpečnostného a enviromentálneho inžinierstva MTF STU v Trnave. Záhrada, o ktorej existencii vie len zlomok Trnavčanov, vznikla pred vyše 40 rokmi za účelom praktickej výučby študentov Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského v Trnave. Dnes sa rozprestiera na ploche 0,9 hektára a vďaka úsiliu partie nadšencov sa rysuje aj možnosť jej otvorenia pre verejnosť. Vo výnimočných priestoroch obkolesených sídliskom plánujú prevádzkovať aj prednášky, semináre či exkurzie pre študentov základných a stredných škôl.

Rasťo Danák a Tomáš Husár (vpravo), spoluorganizátori akcie

Po celý deň visela nad hapenningom v záhrade hrozba dažďa, či dokonca búrok. Lejak sa napokon spustil vo večerných hodinách, to ale úspech akcie našťastie neovplyvnilo. Tomáš Husár pripomenul, že v budúcnosti by radi akciu v menšom rozsahu zopakovali, pretože bude potrebné oživiť aj zadnú časť oplotenia.
Hoci Botanická záhrada v súčasnosti nie je prístupná verejnosti, v pracovnom čase si môžu záujemcovia obzrieť jej priestory v prítomnosti záhradníka.

Dobrá vec sa partii šikovných ľudí podarila aj vďaka sponzorom. Organizátori ďakujú za podporu spoločnostiam Sachs, Prvá stavebná sporiteľňa, Chemolak, Maliarske centrum Juel, Rajec a Pivovar Sandorf.

Fotogaléria:

Ulož ako PDF
Napísal 20. júna 2011 5:34. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.