reklama

Plot Botanickej záhrady ožíva farbami aj v krutých decembrových mrazoch

Aj napriek mrazivým teplotám sa v krásnom zimnom počasí zišlo v nedeľu 9. decembra niekoľko trnavských umelcov, aby dobrovoľne pomohli s vymaľovaním ďalšej časti oplotenia Botanickej záhrady na sídlisku Prednádražie.

Finančným príspevkom na úpravu pôvodne šedivého oplotenia pomohlo mesto Trnava.

Nakúpili sme farby a spreje, zavolali zopár známych a pokračujeme v spestrovaní záhrady. Počasie je dnes krásne, mráz nám neprekáža,“ zhodnotila Kristína Gerulová z Ústavu bezpečnostného a environmentálneho inžinierstva MTF v Trnave, ktorá za ostatné roky venovala Botanickej záhrade obrovský kus času a energie.


Záhrada uprostred sídliska Prednádražie vyžaruje pokoj v každom ročnom období

V tomto aj minulom roku maľovali veselé farebné obrázky na betónový plot záhrady sprejeri, tatéri, architekti aj pouliční umelci zo Slovenska aj Českej republiky.

Je skvelé, že sa spájajú ľudia v snahe pomôcť dobrej veci,“ prízvukoval Tomáš Husár, jeden z organizátorov niekoľkých dobročinných akcií v Trnave.

Pred niekoľkými mesiacmi pribudlo vďaka sponzorom v záhrade 30 nových drevín, pribudli aj vkusné informačné tabuľky z lešteného kovu s latinskými a slovenskými názvami drevín. V skrášľovaní prostredia na približne hektárovej ploche plánujú pokračovať aj v budúcom roku.

Získali sme zaujímavý finančný príspevok z Nadácie SPP. V budúcom roku chceme peniaze využiť na nákup hodnotných drevín, zasypanie odpadovej jamy, vybudovanie šlapákového chodníka či ďalšie zveľadenie záhrady,“ naznačila ďalšie plány K. Gerulová.

Botanická záhrada je sprístupnená počas sezóny v pracovných dňoch, kedy sa v jej priestoroch nachádza záhradník. Vstup je cez bránku od nového chodníka spájajúceho Bottovu a Botanickú ulicu.

V budúcom roku plánujú zaviesť pravidelné otváracie hodiny pre verejnosť.

Ešte pre niekoľkými rokmi bola Botanická záhrada v zúboženom stave, pre absentujúce oplotenia a pravidelnú starostlivosť ju pravidelne ničili vandali.

Botanická záhrada bola založená v roku 1967 za účelom praktickej výučby študentov Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského v Trnave. Vznikala nadšenecky, postupne bola rozšírená až na viac ako tri hektáre. Po čase – v roku 1972 – obohatila záhradu časť hodnotnej zbierky rodiny Smékalovej z Hospodárskej ulice, ktorá sa z mesta odsťahovala.

V roku 1974 bola botanická záhrada dokonca začlenená do sústavy botanických záhrad bývalého Československa, odkiaľ ju v osemdesiatych rokoch vyradili.

V súčasnosti sa rozprestiera na ploche 1,25 hektára.

Ulož ako PDF
Napísal 9. decembra 2012 13:17. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.