reklama

V bývalej botanickej záhrade MTF STU v Trnave funguje od apríla včelnica so štyrmi úľmi

Materiálovotechnologická fakulta STU so sídlom v Trnave sa môže pýšiť uceleným komplexom, ktorého súčasťou je okrem ubytovania, výučbových priestorov, laboratórií, plavárne, či iných športovísk aj Bývalá botanická záhrada. Prodekanka Kristína Gerulová v krátkosti predstavuje záhradu: „V jej priestoroch nájdeme atraktívne sekvojovce mamutie, céder himalájsky a ďalšie viac či menej exotické dreviny. Vo viac ako hektárovej záhrade je pripravený náučný chodník, väčšina drevín je označená informačnými tabuľkami.“

Od apríla 2020 sa môže záhrada pýšiť včelnicou, ktorá tu bola umiestnená vďaka Participatívnemu rozpočtu pre Trnavu. Trnavčania v rámci stretnutí na radnici prezentujú svoje nápady na projekt pre mesto či komunitu z oblasti kultúry, sociálnych tém, verejného priestora a zelene alebo v kategórii rôzne.

Prvenstvo minuloročného hlasovania Participatívneho rozpočtu pre Trnavu a finančnú podporu získal projekt MESttSKÉ FČELY (oblasť verejného priestoru a zelene).

Cieľom tohto projektu je vybudovať v meste včelnicu a rozšíriť informácie o včelárstve medzi obyvateľmi krajského mesta zážitkovou a hravou formou.

FOTO: MTF STU Trnava

Autorom tohto víťazného projektu je Martin Michalík, ktorý v minulosti osadil včelstvá do komunitnej záhrady na Mozartovej ulici v Trnave. Pre umiestnenie včelnice z víťazného projektu zvolil jeho autor Bývalú botanickú záhradu MTF STU v Trnave.

Oslovili sme Martina Michalíka, aby vysvetlil prečo padol výber na realizáciu jeho projektu práve do priestorov Bývalej botanickej záhrady MTF STU.

„Tieto priestory spĺňajú všetky podmienky pre úspešné a bezpečné ‚mestské včelárenie‘. Plocha záhrady je pomerne rozsiahla, v jej najbližšom okolí je mierny pohyb ľudí, je plná rôznych kvitnúcich (pre včely zaujímavých) stromov a kríkov a nachádza sa v nej ideálne zákutie pre umiestnenie včelích úľov. Aj napriek tomu, že sa záhrada nachádza v meste, je situovaná aj blízko polí, čo umožňuje včelám rozšíriť si pašu aj o poľnohospodárske plodiny. Výhodou je tiež možnosť každodenného prístupu do areálu, čo je najmä počas včelárskej sezóny nezanedbateľné plus. Vďaka týmto okolnostiam bolo rozhodovanie pomerne jednoduché a už teraz sa ukazuje ako správne,“ skonštatoval Martin Michalík.

MESttSKÁ VČELNICA pozostáva zo štyroch nadstavkových úľov B10 so včelími rodinami plemena včela Kranská rakúskej línie Sklenár. Táto línia je šľachtená pre nadmorskú výšku v akej sa Trnava nachádza a súčasne má výbornú schopnosť produkcie medu a vosku.

„Je nebodavá a ľahko ovládateľná, čo znamená, že má nízky sklon k rojivosti. Začiatkom mája do včelnice pribudol aj piaty úľ, čím sa počet rodín ustálil a zodpovedá vytvoreným podmienkam chovu. V súčasnosti už je včelárska sezóna v plnom prúde. Pre včelára to znamená každodennú kontrolu znášky a rozširovania rodín, utlmovanie rojovej nálady. Utlmovanie sa robí zväčšovaním priestoru v úľoch tak, že sa postupne pridávajú medníkové nadstavky, čím sa včelám pridá robota a zamedzí sa rojeniu. Včelársky rok vrcholí letným slnovratom, kedy je robotníc v úli najviac. Nasledujú prípravy na medobranie. Po tomto období už je čas na prikrmovanie a ošetrovanie najmä proti klieštikovi (varroáze). V tejto fáze sa už včely a včelári začínajú pripravovať na zimu, ktorá preverí silu a zdravie včelích rodín,“ priblížil Michalík.

FOTO: MTF STU Trnava

Bývalá botanická záhrada MTF STU sa nachádza medzi ulicami Jána Bottu a Botanická. So stovkami drevín bola pôvodne špecializovaným pracoviskom Pedagogickej fakulty UK, po jej odsťahovaní do Bratislavy v roku 1986 len chátrala.

Pred zánikom ju zachránili strojári z Materiálovotechnologickej fakulty STU, ktorí sa pustili do obnovy záhrady približne v roku 2007 a to bez nároku na odmenu.

Po revitalizácii v roku 2013 sa podarilo sprístupniť bývalú botanickú záhradu v Trnave i pre verejnosť. Otvorená býva denne od 9.00 do 20.00 od apríla do októbra, s prihliadnutím na stav počasia.

Daša Zifčáková
Odbor poznatkového manažmentu MTF STU

Ulož ako PDF
Napísal 15. mája 2020 6:51. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “V bývalej botanickej záhrade MTF STU v Trnave funguje od apríla včelnica so štyrmi úľmi”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.