reklama

Meštiansky dom na Hviezdoslavovej ulici má novú fasádu, chodcov už neohrozuje

Meštiansky dom na Hviezdoslavovej ulici v Trnave dostal po rokoch chátrania novú fasádu.

Exteriér objektu bol dlhodobo v havarijnom stave. Hrozilo, že postupne padajúce kúsky omietky môžu spôsobiť zranenia okoloidúcim chodcom.

Udržiavacie práce na uličnej fasáde v snahe o zamedzenie ohrozenia zdravia chodcov boli schválené Krajským pamiatkový úradom v Trnave v apríli 2013,“ informoval zástupca riaditeľky Krajského pamiatkového úradu v Trnave Milan Kazimír.

halenarska5
Pohľad na vynovenú uličnú fasádu

Objekt v júni tohto roka navštívili aj pracovníci stavebného úradu mesta Trnava spolu s pamiatkarmi. Mesto Trnava vyzvalo súkromných vlastníkov meštianskeho domu o nápravu súčasného stavu budovy.

Vlastník sa počas štátneho stavebného dohľadu zaviazal splniť stanovené podmienky na zabránenie ďalšej deštrukcii objektu v určených termínoch,“ uviedol M. Kazimír.

Na konci leta začala renovácia fasády. Dokončili ju začiatkom novembra.

Pamiatkari v súčasnosti nevedia s istotou určiť, z akého obdobia dom pochádza. Pomôcť by im v tom mal pamiatkový výskum.

Podľa súčasného stavu je isté, že ide minimálne o renesančný objekt, postavený najneskôr do polovice 17.storočia, už vtedy ako poschodový dom. Nedá sa však vylúčiť ani jeho starší stredoveký, gotický pôvod – čo by mohol potvrdiť jedine pamiatkový výskum. Okolo polovice 18.storočia bol dom neskorobarokovo prestavaný. Hlavný účel budovy bol obytný, ale vzhľadom k jeho situovaniu na jednej z najvýznamnejších komunikácií mesta, jeho prízemné uličné priestory oddávna slúžili na obchodné účely. Z hľadiska architektonického riešenia išlo o dom patriaci historicky vlastníkovi z najvyššej spoločenskej vrstvy mesta,“ doplnil Milan Kazimír.

Snímky z leta 2013 – pred rekonštrukciou meštianskeho domu
omietka-hviezdoslavova-1
omietka-hviezdoslavova-2
Detailný pohľad na havarijný stav fasády

Ulož ako PDF
Napísal 19. novembra 2013 8:54. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Meštiansky dom na Hviezdoslavovej ulici má novú fasádu, chodcov už neohrozuje”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.