reklama

Meštiansky dom na Hviezdoslavovej ulici má novú fasádu, chodcov už neohrozuje

Meštiansky dom na Hviezdoslavovej ulici v Trnave dostal po rokoch chátrania novú fasádu.

Exteriér objektu bol dlhodobo v havarijnom stave. Hrozilo, že postupne padajúce kúsky omietky môžu spôsobiť zranenia okoloidúcim chodcom.

Udržiavacie práce na uličnej fasáde v snahe o zamedzenie ohrozenia zdravia chodcov boli schválené Krajským pamiatkový úradom v Trnave v apríli 2013,” informoval zástupca riaditeľky Krajského pamiatkového úradu v Trnave Milan Kazimír.

halenarska5
Pohľad na vynovenú uličnú fasádu

Objekt v júni tohto roka navštívili aj pracovníci stavebného úradu mesta Trnava spolu s pamiatkarmi. Mesto Trnava vyzvalo súkromných vlastníkov meštianskeho domu o nápravu súčasného stavu budovy.

Vlastník sa počas štátneho stavebného dohľadu zaviazal splniť stanovené podmienky na zabránenie ďalšej deštrukcii objektu v určených termínoch,” uviedol M. Kazimír.

Na konci leta začala renovácia fasády. Dokončili ju začiatkom novembra.

Pamiatkari v súčasnosti nevedia s istotou určiť, z akého obdobia dom pochádza. Pomôcť by im v tom mal pamiatkový výskum.

Podľa súčasného stavu je isté, že ide minimálne o renesančný objekt, postavený najneskôr do polovice 17.storočia, už vtedy ako poschodový dom. Nedá sa však vylúčiť ani jeho starší stredoveký, gotický pôvod – čo by mohol potvrdiť jedine pamiatkový výskum. Okolo polovice 18.storočia bol dom neskorobarokovo prestavaný. Hlavný účel budovy bol obytný, ale vzhľadom k jeho situovaniu na jednej z najvýznamnejších komunikácií mesta, jeho prízemné uličné priestory oddávna slúžili na obchodné účely. Z hľadiska architektonického riešenia išlo o dom patriaci historicky vlastníkovi z najvyššej spoločenskej vrstvy mesta,” doplnil Milan Kazimír.

Snímky z leta 2013 – pred rekonštrukciou meštianskeho domu
omietka-hviezdoslavova-1
omietka-hviezdoslavova-2
Detailný pohľad na havarijný stav fasády

Ulož ako PDF
Napísal 19. novembra 2013 8:54. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Meštiansky dom na Hviezdoslavovej ulici má novú fasádu, chodcov už neohrozuje”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.