reklama

Letné terasy na pešej zóne aj námestí budú musieť splniť nové podmienky

Mesto aktualizovalo podmienky, za akých bude povoľovať osádzanie a prevádzkovanie letných exteriérových sedení na pozemkoch vo svojom vlastníctve.

Materiál „Všeobecné podmienky a postup umiestňovania, povoľovania a prevádzkovania exteriérových sedení“ schválili poslanci mestského zastupiteľstva.

Najväčšie zmeny sa dotýkajú letných terás na pešej zóne. Vyňaté spod podmienok budú tri zasklené a uzavreté terasy postavené z ľahkých konštrukcií, ktoré pribudnú na Hlavnej ulici a ich prenájom plánuje mesto poskytnúť podnikateľom vo verejnej súťaži.

Postupom času urobili niektorí podnikatelia rôznymi stavebnými úpravami z letných sedení celoročné. Po rekonštrukcii Hlavnej ulice sme chceli mať jeden platný názor, najmä čo sa týka umiestnenia terás a ich vizuálneho stvárnenia. Ten budú dodržiavať všetci prevádzkovatelia terás, ktorí získajú povolenie,“ priblížil primátor Vladimír Butko.

pesia-vizual-terasa
Na novej pešej zóne plánujú umiestniť aj tri zasklené terasy. Ich vizuál približuje aj táto animácia

FOTO: Mesto Trnava

Letné exteriérové sedenia na Hlavnej ulici môžu byť umiestnené v línii stromoradia a stĺpov verejného osvetlenia. Od fasád domov, resp. pevnej prekážky budú odsadené najmenej 2 metre tak, aby bol pri budove umožnený prechod pre peších.

Mesto nepovolí výstavbu pódií, vymedzovacích stĺpikov, zábradlí ani umiestňovanie kobercov. Terasy budú fungovať priamo na dlažbe pešej zóny.

Ohraničenie letného exteriérového sedenia oddeľujúcimi konštrukciami bude po novom na pešej zóne možné len inštaláciou zelene v  mobilných nádobách.

Mobilné nádoby musia byť v jednotnom dizajne hranatého tvaru, s výškou od 45 do 90 cm, vo svetlosivom alebo tmavosivom odtieni. Návrh kvetinovej výsadby a mobilných nádob musí byť odsúhlasený na MsÚ Trnava. Počas prevádzkovania sedení musí byť zabezpečená starostlivosť o bezchybný vzhľad použitej zelene v nádobách,“ určujú nové podmienky pre podnikateľov.

Prekrytie terás v centre Trnavy môže byť riešené výlučne len slnečníkmi v jemných pastelových odtieňoch s možnosťou reklamného dotvorenia len po obvode slnečníkov.

V priestoroch letných exteriérových sedení a v ich okolí nemôžu prevádzkovatelia umiestňovať napríklad výčapné zariadenia, chladiace boxy, sudy, obslužné pulty či prepravky.

Letné terasy nesmú byť napojené na žiadne inžinierske siete, je ich možné umiestniť len vo väzbe na konktrétnu prevádzku s podmienkou, že zázemie pre zamestnancov a návštevníkov bude priamo v objekte prevádzkarne a obsluha letného exteriérového sedenia bude zabezpečená rovnako z objektu, v ktorom prevádzka sídli.

terasy-trojicne

Ilustračné foto

Na rozdiel od Hlavnej ulice na Trojičnom námestí zostáva možnosť inštalovať pódiá do maximálnej výšky 18 cm. Prekrytie terás bude možné slnečníkmi, mobilnými markízami alebo textilnou strechou na samostatnej konštrukcii. Aj na námestí bude platiť povinnosť osádzať terasy najmenej 2 metre od budov.

Ohraničenie letného exteriérového sedenia nebude na námestí realizované vymedzujúcimi stĺpikmi a zábradliami.

Prekrytie môže byť len v jemných pastelových odtieňoch s možnosťou reklamného dotvorenia len po obvode. Nosná samostatná konštrukcia prekrytia textilných striech musí byť len zo subtílnych oceľových profilov. Zeleň v letnom exteriérovom sedení môže byť uplatnená iba ako mobilná, v rámci plochy sedenia. Mobilné nádoby musia byť v jednotnom dizajne hranatého tvaru,“ určuje mesto Trnava v materiáli, ktorí v utorok schválili poslanci mestského zastupiteľstva.

Ulož ako PDF
Napísal 12. decembra 2013 9:48. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Letné terasy na pešej zóne aj námestí budú musieť splniť nové podmienky”

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.