reklama

Letné terasy na pešej zóne aj námestí budú musieť splniť nové podmienky

Mesto aktualizovalo podmienky, za akých bude povoľovať osádzanie a prevádzkovanie letných exteriérových sedení na pozemkoch vo svojom vlastníctve.

Materiál “Všeobecné podmienky a postup umiestňovania, povoľovania a prevádzkovania exteriérových sedení” schválili poslanci mestského zastupiteľstva.

Najväčšie zmeny sa dotýkajú letných terás na pešej zóne. Vyňaté spod podmienok budú tri zasklené a uzavreté terasy postavené z ľahkých konštrukcií, ktoré pribudnú na Hlavnej ulici a ich prenájom plánuje mesto poskytnúť podnikateľom vo verejnej súťaži.

Postupom času urobili niektorí podnikatelia rôznymi stavebnými úpravami z letných sedení celoročné. Po rekonštrukcii Hlavnej ulice sme chceli mať jeden platný názor, najmä čo sa týka umiestnenia terás a ich vizuálneho stvárnenia. Ten budú dodržiavať všetci prevádzkovatelia terás, ktorí získajú povolenie,” priblížil primátor Vladimír Butko.

pesia-vizual-terasa
Na novej pešej zóne plánujú umiestniť aj tri zasklené terasy. Ich vizuál približuje aj táto animácia

FOTO: Mesto Trnava

Letné exteriérové sedenia na Hlavnej ulici môžu byť umiestnené v línii stromoradia a stĺpov verejného osvetlenia. Od fasád domov, resp. pevnej prekážky budú odsadené najmenej 2 metre tak, aby bol pri budove umožnený prechod pre peších.

Mesto nepovolí výstavbu pódií, vymedzovacích stĺpikov, zábradlí ani umiestňovanie kobercov. Terasy budú fungovať priamo na dlažbe pešej zóny.

Ohraničenie letného exteriérového sedenia oddeľujúcimi konštrukciami bude po novom na pešej zóne možné len inštaláciou zelene v  mobilných nádobách.

Mobilné nádoby musia byť v jednotnom dizajne hranatého tvaru, s výškou od 45 do 90 cm, vo svetlosivom alebo tmavosivom odtieni. Návrh kvetinovej výsadby a mobilných nádob musí byť odsúhlasený na MsÚ Trnava. Počas prevádzkovania sedení musí byť zabezpečená starostlivosť o bezchybný vzhľad použitej zelene v nádobách,” určujú nové podmienky pre podnikateľov.

Prekrytie terás v centre Trnavy môže byť riešené výlučne len slnečníkmi v jemných pastelových odtieňoch s možnosťou reklamného dotvorenia len po obvode slnečníkov.

V priestoroch letných exteriérových sedení a v ich okolí nemôžu prevádzkovatelia umiestňovať napríklad výčapné zariadenia, chladiace boxy, sudy, obslužné pulty či prepravky.

Letné terasy nesmú byť napojené na žiadne inžinierske siete, je ich možné umiestniť len vo väzbe na konktrétnu prevádzku s podmienkou, že zázemie pre zamestnancov a návštevníkov bude priamo v objekte prevádzkarne a obsluha letného exteriérového sedenia bude zabezpečená rovnako z objektu, v ktorom prevádzka sídli.

terasy-trojicne

Ilustračné foto

Na rozdiel od Hlavnej ulice na Trojičnom námestí zostáva možnosť inštalovať pódiá do maximálnej výšky 18 cm. Prekrytie terás bude možné slnečníkmi, mobilnými markízami alebo textilnou strechou na samostatnej konštrukcii. Aj na námestí bude platiť povinnosť osádzať terasy najmenej 2 metre od budov.

Ohraničenie letného exteriérového sedenia nebude na námestí realizované vymedzujúcimi stĺpikmi a zábradliami.

Prekrytie môže byť len v jemných pastelových odtieňoch s možnosťou reklamného dotvorenia len po obvode. Nosná samostatná konštrukcia prekrytia textilných striech musí byť len zo subtílnych oceľových profilov. Zeleň v letnom exteriérovom sedení môže byť uplatnená iba ako mobilná, v rámci plochy sedenia. Mobilné nádoby musia byť v jednotnom dizajne hranatého tvaru,” určuje mesto Trnava v materiáli, ktorí v utorok schválili poslanci mestského zastupiteľstva.

Ulož ako PDF
Napísal 12. decembra 2013 9:48. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

14 komentárov pre “Letné terasy na pešej zóne aj námestí budú musieť splniť nové podmienky”

 1. 1
  pedro says:

  som ani nevedel ze doma na zahrade mam presklenu terasu. a ja somar tam pestujem papriku

 2. 2
  ttss says:

  aj dosť prísne. ale aspoň to bude mať krajší a jednotnejší vzhľad. len ako to vyriešia s osvetlením bez inžinierskych sietí? len pouličné lampy?

 3. 3
  saskia says:

  suhlas s pedrom.
  presklene terasy na vydláždenej zóne s minimom zelene – v lete ozajstny bonbónik.

 4. 4
  igor says:

  cela pesia zona bude bonbon

 5. 5
  mola says:

  Hahahahahaha no tak toto je uz na smiech ! Mesto by malo este zacat rozkazovat ake stoly a stolicky maju mat kaviarne a restauracie aa poripadne aj oblecenie personalu ! Denis Matušik

  Denisko presne tak, nebude to v TT vyzerat ako na Luniku…ty truhlik.Treba aby mesto určilo nejake kritéria a nie jeden bude mat tak a druhý tak.

  • 5.1
   pete says:

   Hop, omylom zom dal palec dolu, ma byt hore.

  • 5.2
   Deno says:

   Neviem kto si, ale nemam pocit ze by Trnava vyzerala ako lunik! Cize to je dost hlupe prirovnanie ! Aaa cely tento odsuhlaseny napad je postaveny hore hlavou! Este nikdy nikde vo svete som nevidel aby cele jedno mesto malo takmer rovnake letne zahrady. To ako za socializmu v tedy mali ludia tiez vsetko rovnake ! Nabytok v obyvacke, sedacku, kuchynu, deti hracky aa vseci rovnake oblecenie :-D

 6. 6
  jana says:

  Takže vlastne jeden človek rozhoduje o vkusnosti aj za ostatných? A prečo si myslia ,že ich názor je najlepší? To chcú povedať, že sklenené búdky so šedými kvetináčmi majú dať to správne čaro na tú šedivú pešiu zónu? Neviem čo je zlé na dreve, zelenom koberci a nejakých závesoch…Veď aj na námestí je vidieť, že sa dá spraviť pekná terasa…Radšej keby naplánovali vysadiť viac zelene, viac kríkov a kvetov na pešej…ale snáď nás prekvapia…

  • 6.1
   julinka says:

   aký jeden človek ? veď to schválilo mestské zastupiteľstvo.nie si náhodou z tých 15-ročných , ktorí síce vedia čítať , ale im celkom nedochádza čo vlastne prečítali.A-nemyslia si, že sú najlepší /tí poslanci/,len teda majú mandát na to ,aby o tom rozhodli

   • 6.1.1
    jana says:

    Návrh pešej zóny robil snáď mestský architekt, a nie poslanci…tí to už iba schvaľovali…

    • 6.1.1.1
     julinka says:

     napísala si “jeden človek rozhoduje aj o vkusnosti ostatných”.Nerozhoduje.Rozhoduje 31 poslancov.A návrh pešej zony nerobil mestský architekt.

 7. 7
  peace says:

  Mne sa páči ako mesto ide hovoriť ako to má vyzerať, ale FAKTOM ostáva, že keď sa prejdeme po Hornopotočnej ulici tak na 150m nájdeme 7 druhov chodníkov. Najnovší typ práve inštalujú pri lekárskej fakulte. Proste žiadna koncepcia a amaterizmus.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.