reklama

V Trnave vznikol vďaka akcii Dizajn TU! priestor pre šikovných dizajnérov a tvorcov

Štýlová stredoveká pivnica podniku Čajka na Halenárskej ulici bola v sobotu 14. decembra 2013 dejiskom premiéry podujatia Dizajn TU!

Výstavno – predajný market vznikol so zámerom prezentácie dizajnérov a tvorcov z Trnavy, ale aj nového mladého dizajnu všeobecne.

Organizátorky podujatia Martina Vrábelová a Maruška Marušíková, rovnako tak samotní návštevníci aj predajcovia, neskrývane pochvaľovali jedinečnú atmosféru, ktorá vznikla spojením starého krásneho priestoru bývalej vínnej pivnice s tehlovou klenbou, novej energie a svedomitej práce každého z dizajnérov a tvorcov.

Na markete prezentovali svoju prácu a výrobky Dominka Žáková, Da Linka, RudaKitana, Janka Kadlíčková, Verbua, Maka Gallik, EditArticles, Helmona, DenHappy, Diera v trhu (she_she & Click-Clack), Handmade by Lilien, QplusBodka a Milé.

dizajntu-1
Akcia sa uskutočnila v originálnych priestoroch stredovekej pivnice

Dizajn TU! bol nultým vydaním trnavského dizajn marketu, ktorý namiesto fádnych a stresujúcich nákupov darčekov ponúkol Trnave možnosť kúpiť poctivé hand-made a dizajn výrobky a to všetko v príjemnom prostredí.

Prečo „Dizajn TU!“ a prečo „TU!“ ?

Mladým organizátorkám nechýba prehľad v súčasnom dizajne. Zhodujú sa, že mladí dizajnérí pociťujú absenciu priestoru na prezentáciu.

Dizajnérov máme na Slovensku čoraz viac, no príležitostí na ich prezentáciu málo. Potenciálni zákazníci tak nedostávajú šancu sa k nim dostať. Je tu síce možnosť objednať si niektoré produkty cez internet, no určite nám dáte za pravdu, ak povieme, že je to niekedy ako kúpiť mačku vo vreci. Na internete si veci totiž nemôžete ohmatať, vyskúšať, farby sú tiež často úplne iné. Preto sme sa rozhodli, že vytvoríme TU! miesto, kde sa mladí dizajnéri budú môcť prezentovať a kde ľudia budú môcť stretnúť svojho obľúbeného tvorcu, vyskúšať si ich produkty a obľúbiť si tieto poctivé výrobky,“ vysvetľujú Martina a Maruška dôvody, pre ktoré sa rozhodli vytvoriť originálne podujatie, aké tu doposiaľ chýbalo.

dizajntu-2
dizajntu-4

FOTO: Peter Lužinský

Okrem osobného zoznámenia sa s dizajnérmi a ich výrobkami mali návštevníci možnosť zapojiť sa aj do troch workshopov.

Vyrábali sa brošne z recyklovaného materiálu, tí najmenší sa mohli zahrať s rozkošnými postavičkami od trnavskej streetartistky, ilustrátorky a pedagogičky Táni Vrtochovej (Da Linky), ďalší sa zapojili do workshopu pletenia.

V rámci sprievodného programu sa predstavili v battle tanečnom súboji chalani z galantskej crew Street Groovz a dievčatá z nitrianskej crew Chicks Powa.

Návštevníci sa mohli občerstviť typickými vianočnými nápojmi a inými dobrotami a vychutnať si výbornú atmosféru.

Pre koho je Dizajn TU! ?

Dizajn TU! je pre všetkých. Pri výbere dizajnérov sme sa snažili, aby bolo zastúpených čo najviac kategórií. Je veľmi ťažké definovať hranice dizajnu, remesla a umenia, no pri výbere predajcov sme sa snažili zohľadniť len jedno kritérium – že ich produkty musia byť niečím inovatívne, čerstvé, prinášať prípadnému kupcovi nejakú pridanú hodnotu. Takisto sa snažíme, aby si na svoje prišli rovnako ženy ako muži, deti, dospelí, ale aj tí najstarší. Zároveň je akcia organizovaná aj pre dizajnérov a tvorcov, aby tak dostali šancu prezentovať sa rovno pred potenciálnymi zákazníkmi, keďže väčšinou kamennú predajňu nemajú,“ vysvetľuje Maruška Marušíková.

Spolu so svojou kolegyňou Martinou Vrábelovou plánujú akciu organizovať pravidelne štyrikrát za rok. Najbližší Dizajn TU! chcú pripraviť na počesť privítania jari.

Vždy chceme klásť dôraz na výberový charakter s menším počtom dizajnérov (menej ako 40 prezentujúcich) počas jednej akcie. To všetko, ale záleží aj od odpovede zo strany publika,“ uzatvárajú.

Svoje podnety a pripomienky organizátorky s radosťou prijímajú prostredníctvom e-mailu na adrese dizajntu@gmail.com.

Kompletnú fotogalériu z podujatia nájdete v tomto linku.

VIDEO:

Ulož ako PDF
Napísal 18. decembra 2013 10:47. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.