reklama

Štrk namiesto buriny môže podľa Lančariča zmierniť kritický stav s parkovaním pri nemocnici

Mesto na svojich pozemkoch medzi novou budovou nemocnice a železničnou traťou pestuje burinu, hoci by na tomto mieste mohlo vytvoriť desiatky nových parkovacích miest, myslí si nezávislý mestský poslanec Matej Lančarič.

Situácia s parkovaním pri Pavilóne chirurgických disciplín je dlhodobo kritická. Nájsť voľné parkovacie miesto počas dňa pri nemocnici je pre vodičov často takmer nemožné.

Vodiči, ktorí vezú do nemocnice chorého pacienta, nemajú kde zaparkovať. Častokrát je problém čo i len na chvíľu niekde pri nemocnici pristaviť auto, aby nevládny pacient nemusel z neho alebo za ním chodiť príliš ďaleko. Autá stoja totiž provizórne aj pri vchodoch do nemocnice, niekedy aj na chodníkoch, po ktorých je kvôli zaparkovaným autám problém prejsť a pacienti tak musia čeliť kolíznym situáciám,“ opisuje súčasný stav pri zdravotníckom zariadení zakladajúci člen občianskeho združenia Trnavská alternatíva.

Situáciu s parkovaním pre návštevníkov nemocnice podľa Lančariča ešte zhoršuje skutočnosť, že z dôvodu blízkosti železničnej stanice na parkovisku pri nemocnici nechávajú zaparkované autá počas celého dňa aj vodiči, ktorí cestujú vlakom za prácou do Bratislavy.

nemocnica-tt
Parkovanie pred nemocnicou je dlhodobo problematické

Nevyužívané a neupravené pozemky medzi Pavilónom chirurgických disciplín a železnicou ponúklo mesto na predaj vo verejnej súťaži dvakrát. V roku 2012 predávalo 3300 metrov štvorcových za cenu 250-tisíc eur (76 eur/m2), o rok neskôr sa radnica snažila predať pozemky za zníženú cenu 164-tisíc eur (50 eur/m2).

Verejné súťaže, pri ktorých hlavnou podmienkou predaja pozemkov bola výstavba parkovacieho domu s možnosťou polyfunkcie na maximálne 25% celkovej podlahovej plochy objektu, boli neúspešné. Jednou z hlavných príčin môže byť aj finančne náročná úprava pozemkov.

Pod pozemkami sú siete, ktoré je potrebné preložiť. Náklady na ich prekládku sú podľa odhadov vyššie ako suma, ktorú by investor zaplatil za samotný pozemok. Keď si to investor spočíta tak zistí, že by zaplatil stovky tisíc eur a ešte ani nezačal stavať. A napokon treba pripomenúť, že sa tu bavíme o projekte parkovacieho domu, čo nie je práve rýchlo návratný biznis,“ vyjadril sa pred časom k situácii s pozemkami pri nemocnici zástupca jedného zo záujemcov o projekt parkovacieho domu s dovetkom, že „pozemok má v takomto prípade hodnotu symbolického jedného eura„.

dohnanyho-pozemok
pozemok-dohnanyho
Pozemok sa nachádza v susedstve pavilónu chirurgických disciplín

Keďže mesto nemá žiadneho investora, pozemky naďalej zarastajú burinou a náletovými drevinami, hromadí sa na nich odpad a neraz aj čierne skládky. Na pozemkoch by pritom mohlo mesto dočasne vytvoriť desiatky nových provizórnych parkovacích miest. Ich vybudovanie by nemuselo byť ani finančne náročné, stačilo by len odstrániť odpad a náletové dreviny, terén mierne upraviť, vyrovnať a naviesť na zeminu vrstvu štrku,“ navrhuje Matej Lančarič.

Zároveň si uvedomuje, že parkovanie na štrku by nebolo úplne ideálne a komfortné.

Ale bolo by lepšie mať možnosť zaparkovať aspoň na štrku, ako nezaparkovať nikde. Toto riešenie by zároveň čiastočne mohlo odľahčiť aj parkovisko pred nemocnicou. Vzhľadom na veľkosť pozemkov by tu mohli vzniknúť desiatky nových parkovacích miest a toto provizórne riešenie by existovalo až dovtedy, kým mesto nenájde investora, ktorý by bol ochotný pozemky odkúpiť a postaviť parkovací dom.“

A to môže aj vzhľadom na neúspešné predaje z minulosti a spomínané problémy s pozemkami trvať roky.

Pohľad na lokalitu:

Zväčšiť mapu

Ulož ako PDF
Napísal 24. januára 2014 9:17. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Štrk namiesto buriny môže podľa Lančariča zmierniť kritický stav s parkovaním pri nemocnici”

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.