reklama

Zarastený pozemok pri nemocnici sa možno zmení na parkovisko pre 100 áut už v budúcom roku

Kritická situácia s parkovaním v okolí trnavskej Fakultnej nemocnice sa možno zlepší už v priebehu budúceho roka. Okrem pripravovaného projektu výstavby nových viac ako 40 parkovacích miest z rozpočtu nemocnice sa chce svojím dielom pridať aj mesto.

Trnavská radnica plánuje do rozpočtu na rok 2016 zahrnúť investíciu na úpravu nevyužívaných mestských pozemkov medzi Pavilónom chirurgických disciplín a železničnou traťou.

Mesto by tak využilo pozemok, ktorý sa už niekoľko rokov snaží neúspešne predať za účelom výstavby parkovacieho domu.

Ako povedal viceprimátor Matej Lančarič, o alterantíve upraviť zarastený pozemok a postaviť tu parkovisko rokovala už aj majetková komisia.

„V príncipe s týmto návrhom komisia súhlasila. Verím, že finančné prostriedky potrebné na výstavbu parkoviska sa podarí zaradiť do rozpočtu na budúci rok, kedy by sa projekt mal aj zrealizovať,“ povedal Lančarič.

pozemok-nemocnica

pozemok-nemocnica1
Nevyužívaný a zarastený pozemok sa možno zmení na parkovisko

Lančarič naznačil, že parkovisko zrejme nebude zadarmo. Po istom časovom úseku budú musieť motoristi za parkovanie zaplatiť.

„Bavíme sa o možnosti inštalovať na parkovisko rampy. Dôvod je veľmi jednoduchý. Snahou mesta je eliminovať tu dlhodobé parkovanie a poskytnúť parkovacie miesta tým, ktorí ich najviac potrebujú, teda návštevníkom nemocnice. Ak by sme parkovisko nejakým spôsobom neochránili, okamžite by ho začali využívať napríklad ľudia, ktorí cestujú za prácou do Bratislavy, čím by sa stratil zmysel tohto projektu,“ vysvetlil druhý viceprimátor.

Z tohto dôvodou trnavská radnica už rokovala aj s predstaviteľmi nemocnice. Parkovací systém na oboch pripravovaných parkoviskách chcú koordinovať spoločne.

Podľa súčasných predpokladov na mestskom parkovisku by mohli vzniknúť takmer 100 nových parkovacích miest. Ďalších 43 miest postaví nemocnica na vlastných pozemkoch.

Po nevyhnutnej úprave pozemku by pri výstavbe zrejme použili dlažbu.

„Nechceme pozemok asfaltovať, pretože v budúcnosti by tu mohol naozaj stáť parkovací dom. Dlažba sa dá rozobrať a opäť použiť inde. V hre bola aj možnosť lacnej úpravy štrkom alebo makadamom, tu by však vznikol problém so živelným parkovaním bez možnosti vyznačenia jednotlivých parkovacích miest,“ hovorí o jednotlivých alternatívach Matej Lančarič.

Pre investorov parkovacieho domu sú problémom drahé prekládky sietí

Nevyužívané a neupravené pozemky medzi Pavilónom chirurgických disciplín a železnicou ponúklo mesto na predaj vo verejnej súťaži dvakrát. V roku 2012 predávalo 3300 metrov štvorcových za cenu 250-tisíc eur (76 eur/m2), o rok neskôr sa radnica snažila predať pozemky za zníženú cenu 164-tisíc eur (50 eur/m2).

Verejné súťaže, pri ktorých hlavnou podmienkou predaja pozemkov bola výstavba parkovacieho domu s možnosťou polyfunkcie na maximálne 25% celkovej podlahovej plochy objektu, boli neúspešné. Jednou z hlavných príčin môže byť aj finančne náročná úprava pozemkov.

“Pod pozemkami sú siete, ktoré je potrebné preložiť. Náklady na ich prekládku sú podľa odhadov vyššie ako suma, ktorú by investor zaplatil za samotný pozemok. Keď si to investor spočíta tak zistí, že by zaplatil stovky tisíc eur a ešte ani nezačal stavať. A napokon treba pripomenúť, že sa tu bavíme o projekte parkovacieho domu, čo nie je práve rýchlo návratný biznis,” vyjadril sa pred časom k situácii s pozemkami pri nemocnici zástupca jedného zo záujemcov o projekt parkovacieho domu s dovetkom, že “pozemok má v takomto prípade hodnotu symbolického jedného eura“.

Ulož ako PDF
Napísal 14. októbra 2015 14:05. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Zarastený pozemok pri nemocnici sa možno zmení na parkovisko pre 100 áut už v budúcom roku”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.