reklama

Kraj pripravuje digitalizáciu kultúrneho dedičstva. Odfotí 10-tisíc artefaktov

Trnavský samosprávny kraj (TTSK) pripravuje digitalizáciu vybraných kultúrnych objektov uložených v múzeách a galériách.

Digitalizácia kultúrneho dedičstva sa týka aj artefaktov Západoslovenského múzea v Trnave a Galérie Jána Koniarka.

Proces digitalizácie sa má uskutočniť v piatich etapách so začiatkom od júna 2014. Ukončenie procesu je naplánované na marec 2015.

Celkovo sa plánuje zaznamenať 10 419 predmetov.

muzeum-kniha

Ilustračné foto

Cieľom procesu digitalizácie je vytvorenie požadovaného počtu digitálnych objektov na základe selekčného návrhu jednotlivých múzeí a galérií zapojených do projektu. Výber predmetov určených na digitalizáciu je zameraný hlavne na digitalizáciu 2D objektov, galerijných a múzejných zbierkových predmetov,“ približuje kraj.

Uchádzačov o realizáciu projektu hľadá samosprávny kraj vo verejnej súťaži. Záujemcovia o účasť na projekte môžu predkladať svoje ponuky do verejnej súťaže do 17. februára.

Viac ako 1000 objektov, teda približne 10 percent, bude zaznamenaných vo formáte 3D.

TTSK vyžaduje od úspešného uchádzača zabezpečenie a využitie najmodernejších technológií a zariadení, ktoré mu ako žiadateľovi o nenávratný finančný príspevok pre projekt Digitalizácia kultúrneho dedičstva rezortných a mimorezortných pamäťových a fondových inštitúcií TTSK zaručia, že digitalizácia kultúrnych objektov prebehne hladko a bez prestojov a s čo najväčšou možnou mierou automatizácie a tým maximálnou efektivitou,“ pripomína samosprávny kraj záujemcom o realizáciu projektu.

Zdigitalizované kultúrne predmety začnú postupne v prvom štvrťroku 2015 zverejňovať na oficiálnej stránke www.trnava-vuc.sk a budú online prístupné návštevníkom portálu.

Okrem objektov Západoslovenského múzea v Trnave a Galérie Jána Koniarka budú zaznamenané aj predmety Záhorského múzea v Skalici, Vlastivedného múzea v Hlohovci, Vlastivedného múzea v Galante, Balneologického múzea v Piešťanoch, Záhorskej galérie v Senici a Žitnoostrovného múzea v Dunajskej Strede.

Ulož ako PDF
Napísal 31. januára 2014 8:45. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.