reklama

Fakultná nemocnica znížila náklady na lieky a materiál, jej strata klesla vlani o 1,5 milióna eur

Fakultná nemocnica Trnava znížila v roku 2013 celkovú stratu o 1,5 milióna eur. Podľa slov riaditeľa nemocnice Martina Tabačeka výsledok minuloročného hospodárenia priamo súvisí s aktívnou komunikáciou so zdravotnými poisťovňami, rozšírením množstva poskytovaných výkonov a s riadenými investíciami, ktoré prispeli k zvyšovaniu efektivity a zlepšeniu zdravotnej starostlivosti.

Vedenie trnavskej Fakultnej nemocnice (FN) dosiahlo vďaka aktívnej komunikácii so zdravotnými poisťovňami v minulom roku dosiahnuť zvýšenie limitov a cien výkonov.

Výrazný podiel na poklese straty mali podľa Tabačeka aj kroky, ktoré viedli k zníženiu nákladov na lieky o 27 percent (o 958 – tis. eur) a na zdravotnícky materiál medziročne o 7 percent (o 319 – tis. eur).

Kladný hospodársky výsledok v roku 2013 dosiahlo 15 kliník a oddelení z celkového počtu 23.

nemocnica-tt

Ilustračné foto

Od januára 2013 Fakultná nemocnica Trnava začala platiť bežné platby voči Sociálnej poisťovni a splátkovým kalendárom znížila svoj dlh o 286 – tisíc eur.

V roku 2013 rok sa nám podarilo spomaliť tempo rastu záväzkov voči veriteľom zo 182 – tisíc eur mesačne v roku 2012 na 102 – tisíc,“ zhodnotil situáciu riaditeľ Fakultnej nemocnice Trnava Martin Tabaček.

Popri priamych ekonomických a manažérskych krokoch má nemalý podiel na zlepšujúcej sa situácii aj kvalitné personálne riadenie, pričom sa nám do rozhodujúcich pozícií darí obsadzovať fundovaných odborníkov, ktorí popri prvoradom zmysle povolania, liečbe pacienta, pracujú aj so zreteľom na hospodárske výsledky,“ doplnil.

V auguste 2013 pribudla vo FN Trnava nová operačná sála, ktorá prispela k zníženiu čakacích lehôt na operácie bedrových a kolenných kĺbov.

Výraznému zlepšeniu zdravotnej starostlivosti pomohla aj rekonštrukcia jednotky intenzívnej starostlivosti na Internej, Chirurgickej a Traumatologicko-ortopedickej klinike.

Neustála snaha o modernizáciu vybavenia nemocnice sa odzrkadľuje aj v aktívnej komunikácii so sponzormi. V roku 2013 Fakultná nemocnica Trnava dostala darom 70 polohovateľných nemocničných postelí zo Švajčiarska a Rakúska. K zvýšeniu komfortu pacientov a návštevníkov nemocnice prispelo aj zriadenie WiFi internetového pripojenia. Na Detskej klinike boli vymenené okná a realizoval sa nákup detských tabletov.

Rok 2014 má byť podľa šéfa nemocnice v znamení zvyšovania kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti a ďalšej orientácii sa na zlepšovanie hospodárskeho výsledku.

V tomto roku zavedieme dochádzkový systém a investujeme do informačného systému, ktorý zlepší riadenie dokumentácie, kontrolu nákladov na lieky a zdravotnícke pomôcky pomocou čítačiek a bude obsahovať systém na archiváciu snímok a komunikáciu. Nemocnica plánuje investovať aj do zdravotníckej techniky,“ konkretizoval ďalšie plány Tabaček.

V dohľadnej dobe sa počíta aj s digitalizáciou röntgenov a zakúpením extrakorporálneho litotriptora, laparoskopickej veže a C ramena.

Na psychiatrickom oddelení by malo dôjsť k rozšíreniu starostlivosti a v tomto roku plánuje FN rozšírenie operácií oka o zadný segment.

Ulož ako PDF
Napísal 20. februára 2014 14:13. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.