reklama

Nový komunikačný systém na urgentnom príjme pomôže pacientom aj lekárom

Na Urgentnom príjme Fakultnej nemocnice Trnava zavádzajú do praxe nové komunikačné a informačné technológie.

Personál nemocnice začne využívať komunikačný systém, ktorý významne zjednoduší a zefektívni prípravu na prijatie pacienta a zlepší koordináciu procesov a ľudských zdrojov.

Nové komunikačné zariadenia a moderný systém bude Fakultná nemocnica Trnava používať ako prvé zdravotnícke zariadenie na Slovensku.

tabacek-vadrna
Projekt predstavili zľava V. Vadrna, M. Tabaček a Renata Valentová z FN Brno

Digitálna komunikácia medzi záchrannou zdravotníckou službou, krajským operačným strediskom záchrannej zdratotnej služby a službukonajúcimi lekármi na urgentnom príjme poskytne personálu nemocnice možnosť kvalitnejšej a rýchlejšej prípravy na príjem pacienta.

V praxi nám posádka záchrannej služby ohlási zdravotný stav pacienta, ktorý smeruje na Urgentný príjem Fakultnej nemocnice Trnava. Následne lekár definuje jeho stav do nového systému. Ten automaticky zvolá všetkých členov personálu, ktorí sú dôležití pre zabezpečenie kvalitného ošetrenia pacienta,“ popísal činnosť technológie MUDr. Viliam Vadrna, MBA, primár Urgentného príjmu Fakultnej nemocnice Trnava.

Podľa Vadrnu sa vďaka dátovej komunikácii eliminujú komunikačné šumy medzi záchranármi a lekármi a ušetrí sa čas, ktorý je v krízových situáciách mimoriadne dôležitý. Zároveň sa maximalizujú liečebné aj personálne kapacity.

Trnavská nemocnica v tejhto fáze už disponuje potrebnou technikou, formou verejného obsatrávania pripravuje nákup softvérového vybavenia.

Spustenie tejto technológie náš Urgentný príjem posúva o ďalší stupeň dopredu. Časť nemocnice, kde ide často o reálny boj o život, dostane systém, ktorý bude skracovať časy zostavenia zdravotníckych tímov a zabezpečí kvalitnejšiu prípravu na ošetrenie pacienta,“ povedal o inovácii Ing. Martin Tabaček, riaditeľ Fakultnej nemocnice Trnava.

nemocnica-urgentny
Urgentný príjem vo FN Trnava

S technologickou novinkou už majú praktické skúsenosti lekári v Brne. Systém využívajú brnenská fakultná nemocnica, Fakultná nemocnice u sv. Anny Brno aj Zdravotnická záchranná služba Juhomoravského kraja.

V Trnave bude systém spustený v priebehu tohto roka. Z celkových nákladov na realizáciu vo výške 135 – tisíc eur zaplatí FN Trnava 21-tisíc eur, ostatné výdavky pokryjú prostriedky z Európskej únie v rámci projektu Bezpečný región – Zdravotníctvo z Programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Česká republika, ktorého cieľom je vytvorenie užšej spolupráce fakultných nemocníc Jihomoravského kraja Českej republiky a Trnavského kraja.

Urgentný príjem v trnavskej nemocnici zasahuje veľkú spádovú oblasť. Okrem pacientov z okresov Trnava a Hlohovec ošetrujú na Urgentnom príjme často aj pacientov z okresov Piešťany, Galanta, Dunajská Streda, Senica či Skalica.

Ulož ako PDF
Napísal 7. apríla 2014 10:19. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.