reklama

Mesto získalo z parkovného 780-tisíc eur, radnica chce zaviesť rezidentské karty

Mesto Trnava získalo v roku 2013 do rozpočtu z výberu parkovného rekordných 780 – tisíc eur.

Hospodárske výsledky závidia trnavskej radnici podľa slov primátora Vladimíra Butka aj jeho kolegovia primátori ostatných krajských miest.

Napríklad v Žiline vyberú do 100 – tisíc eur, v Košiciach približne 350 – tisíc. A to je Trnava jedno z najmenších krajských miest a na rozdiel od väčšiny z nich u nás stojí hodinové parkovné o polovicu menej,“ komentoval Butko s pripomienkou, že o parkovanie sa v Trnave stará „jeden a pol človeka„, kým v iných mestách prevádzkujú a platia vlastné alebo externé firmy.

Zavedený parkovací systém plní regulačnú funkciu a funguje bez toho, aby sme zdierali ľudí,“ hodnotí Butko.

parkovanie-poliklinika-3
Automatická pokladňa na parkovisku pri poliklinike

Viceprimátor Bystrík Stanko pripomenul, že dôvodom na spustenie nového parkovacieho systému nebolo snaha o navýšenie príjmov do mestského rozpočtu.

Hlavným zámerom bolo zlepšenie situácie v statickej doprave v centre mesta, nie finančný profit. Netvrdím, že situácia je ideálna, ale myslím si, že po zavedení zmien sa podmienky pre vodičov podstatne zlepšili. Myslím si, že ak by sme nepristúpili k zmenám, situácia s parkovaním v centre by bola dnes podstatne horšia ako je v súčasnosti,“ vyjadril svoj postoj Stanko.

Keby sme robili parkovanie pre peniaze, hodina by stála jedno euro,“ dopĺňa Butko a pokračuje: „Nie vždy sa podarí dôležitý projekt ako je parkovanie v meste trafiť na prvý pokus. Podstatné je, že nevymýšľame bič na vodičov, ale zámerom mesta je nastaviť systém tak, aby prevažovali pozitíva nad negatívami.

parkovanie
V uličkách neďaleko centra možno zavedú rezidentské karty

Zavedenie nového parkovacieho systému prinieslo pozitívne zmeny aj pri poliklinike a sídle samosprávneho kraja.

Naopak, sťažnosti mestu adresujú obyvatelia niektorých lokalít v dotyku centra, kde pred ich domami parkujú svoje autá vodiči v snahe vyhnúť sa vyhradeným plateným parkoviskám. Táto situácia je zrejmá najmä na Študentskej, Hospodárskej, Kalinčiakovej či Hodžovej ulici na Špíglsáli.

Všetko smeruje k tomu, že mesto v niektorých lokalitách zavedie rezidentské karty. Nechceli sme k problému pristupovať týmto spôsobom, ale realita je taká, že možno do roka bude mesto vydávať rezidentské karty s možnosťou parkovania len pre tých obyvateľov, ktorí na konkrétnej ulici bývajú,“ oznámil pripravovaný zámer mesta viceprimátor.

Nový spôsob parkovacej politiky zaviedlo mesto 1. októbra 2012. Dovtedy platili vodiči v centre 1 euro na celý deň za vjazd a zotrvanie v historickom centre, od jesene 2012 platia úhradu za parkovanie 50 centov na hodinu.

Na záchytných parkoviskách v dotkyku centrálnej mestskej zóny platia motoristi 20 centov za hodinu, v minulosti boli tieto parkoviská bezplatné.

V zóne C pri Mestskej poliklinike je prvú hodinu zadarmo, druhá hodina stojí 20 centov a od začatej tretej hodiny je platba 50 centov za hodinu.

Ulož ako PDF
Napísal 3. mája 2014 11:08. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Mesto získalo z parkovného 780-tisíc eur, radnica chce zaviesť rezidentské karty”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.