reklama

Systém vyberania parkovného v Trnave sa zmení od 1. októbra

Daň za vstup a zotrvanie vozidiel v centrálnej mestskej zóne vo výške jedného eura na deň sa od pondelka 1. októbra zmení na úhradu za dočasné parkovanie.

O zmene systému a vytvorení troch parkovacích zón rozhodli na júnovej schôdzi poslanci mestského zastupiteľstva.

Zásadnou zmenou, ktorá začne platiť už o týždeň, je okrem platieb za parkovanie podľa času stráveného autom v jednotlivých zónach aj spoplatnenie okrajových parkovísk na Rybníkovej, Kollárovej, Hospodárskej, pri amfiteátri a mestskej poliklinike.

Výška parkovného závisí od novovytvorených zón, kde vodiči zaparkujú. Za hodinové parkovanie v centrálnej mestskej zóne zaplatia motoristi 50 centov, okrajové parkoviská budú spoplatnené sumou 20 centov za hodinu. Samostatný režim bude platiť na parkovisku pri mestskej poliklinike. Novinkou je tiež možnosť zaplatiť za parkovanie formou SMS správy.


Tzv. hodinové parkovné platili vodiči naposledy v roku 2006

Mesto Trnava zdôvodňuje zmenu systému snahou o uvoľnenie centra mesta od vozidiel, ktoré parkujú na jednom mieste od skorého rána až do neskorého popoludnia. Návštevníci centra tak často nemajú šancu nájsť voľné miesto ani na niekoľko minút potrebných na vybavenie si svojich záležitostí.

Obyvatelia lokalít blízkych okrajovým parkoviskám a mestskej poliklinike sa obávajú, že vodiči v snahe vyhnúť sa plateniu budú využívať parkovacie plochy pred obytnými blokmi a zablokujú parkovacie miesta pred ich bydliskami.

Systém spoplatňovania parkovného podľa času funguje vo väčšine slovenských miest. Vodiči v Trnave platili hodinové parkovné naposledy v roku 2006, a to vo výške 20 korún za hodinu (cca 0,66 eura).

K pôvodným 35 parkovacím automatom pribudne 14 nových, nový samostatný závorový systém na Starohájskej ulici a nové dopravné značenie. Aktuálne parkovacie automaty sa budú využívať aj naďalej a softvérovo sa upravia. Vodič po zakúpení parkovacieho lístka získava 10 minút navyše, v ktorých je započítaný presun od auta k automatu. Za parkovanie budú vodiči platiť iba počas pracovných dní od 8.00 do 18. 00 hodiny. V sobotu, nedeľu a cez štátne sviatky bude parkovanie zadarmo,” konkretizuje mesto v tlačovej správe.

Zóna A
Nachádza sa v historickom centre a je ohraničená komunikáciami Hlboká, Kollárová, Hospodárska a Rybníková. Hodinové parkovanie bude stáť 50 centov, neprenosná ročná parkovacia karta 400 eur, polročná 210 eur a štvrťročná 110 eur.
Parkovací automat peniaze nevydáva. Za každých vhodených 10 centov sa pripočíta 12 minút parkovania. Vodič si môže zakúpiť parkovací lístok v hodnote od 50 centov až do 10 eur.
Parkovací lístok si je možné zakúpiť aj formou SMS správy. Pre zónu A zaslaním SMS na číslo 2200 v tvare TTA medzera EČV vozidla medzera počet hodín parkovania od 1 do 10. Cena za takto zakúpenú hodinu parkovania je 60 centov.

Zóna B
Patria sem parkoviská na Sladovníckej, Hospodárskej, Rybníkovej a Kollárovej ulici vrátane parkoviska oproti bývalým parným kúpeľom. Výška úhrady v tejto zóne bude 20 centov za hodinu. Neprenosná ročná parkovacia karta bude stáť 150 eur, polročná 80 eur a štvrťročná 45 eur.
Parkovací automat peniaze nevydáva. Za každých vhodených 10 centov sa pripočíta 30 minút parkovania. Vodič si môže zakúpiť parkovací lístok v hodnote od 20 centov až do 5 eur.
Parkovací lístok si je možné zakúpiť aj formou SMS správy. Pre zónu B zaslaním SMS na číslo 2200 v tvare TTB medzera EČV vozidla medzera počet hodín parkovania od 1 do 10. Cena za takto zakúpenú hodinu parkovania je 30 centov.

Zóna C
Je tvorená parkoviskom na Starohájskej ulici pri Mestskej poliklinike, budove Úradu Trnavského samosprávneho kraja a budove daňového úradu. Parkovanie bude prvú hodinu zadarmo, začatá druhá hodina bude stáť 20 centov a od začatej tretej hodiny bude platba 50 centov za hodinu.

KOĽKO PLATIA INDE?

NITRA: 0,50 eura/hodina
BANSKÁ BYSTRICA: 0,50 eura/hodina
POPRAD: 0,30 eura/30 minút
TRENČÍN: 1 euro/hodina v centre, 0,20 eura/hodina na záchytných parkoviskách
ŽILINA: 1 euro/hodina v centre, 0,30 eura/hodina na záchytných parkoviskách
PREŠOV: 1 euro/hodina v centre, 0,35 eura/hodina na záchytných parkoviskách
KOŠICE: 1 euro/hodina v centre, 0,50 eura/hodina na záchytných parkoviskách
ZVOLEN: 1 euro/hodina v centre, 0,50 eura/hodina na záchytných parkoviskách


V každej z troch zón budú rozdielne ceny parkovného. Platené bude aj parkovanie pozdĺž Kollárovej ulice

Kompletné znenie Všeobecne záväzného nariadenia mesta Trnava o dočasnom parkovaní motorových vozidiel nájdete TU.

Ulož ako PDF
Napísal 24. septembra 2012 11:40. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

20 komentárov pre “Systém vyberania parkovného v Trnave sa zmení od 1. októbra”

 1. 1
  pedro says:

  a vytuzeny ciel je co? prazdne ulice v centre mesta? trocha naivne si mysliet ze sa tou cenou nieco vyriesi, asi rovnako naivne ako mysliet si ze vyzbierane prostriedky sa pouziju na vystavbu novych parkovacich miest.
  lebo ludia su sprosti a kupuju si auta nie preto ze by ich potrebovali na kazdoddenne dochadzanie do prace a po uradoch ale len tak z roztopase aby mohli za euro parkovat v trnave…
  je vela aut a malo parkovacich miest.(novinka to asi nieje) autobusy nechodia a ked chodia tak je to tak komplikovane ze vsetci jazdia autom. naco mi je autobus co ma vylozi na hospodarskej pri cukrovare a potom musim ist kilometer pesi do centra po rozbitych neupravovanych chodnikoch zeleneho kricku a stefanikovej…

  zaujimave by bolo kebyze si rocne parkovacie karty kupi viac ludi ako je parkovacich miest alebo keby chodilo v sobotu do historickeho centra viac ludi ako v pondelok
  inak ja by som kupovat rocne karty moc neodporucal aby sa vam nestalo ze karta bude ale parkovat budete na druhom konci mesta lebo ajtak bude obsadene tam kde chcete ist parkovat. hlavne v zonach B to bude nahusto

  preco sa parkovacia karta kupuje na auto a nie na meno? ved ja sam mozem prist iba jednym autom.

  ked chcem zaparkovat v zone B na cely den a pridem rano o piatej ako mozem zaplatit pomocou sms na cely den?

 2. 2
  naex says:

  Systém hodinového spoplatnenia parkovísk je podla mňa lepší, pretože bude lahšie nájsť parkovacie miesto. Proti budú hlavne tí ktorý v meste pracujú a parkujú celý deň za 1€. No ten kto ide na nákupy alebo niečo vybaviť a pod. tomu 2hodiny za 1€ bohato stačia, hlavne vtedy ak z tých 2 hodín nebude musieť 30min hladať miesto kde zaparkuje. A čo sa polikliniky týka tak som zvedavý ako sa to tam vyprázdni, lebo tam je to “masaker” a osobne si myslím že 30% tam parkujú zamestnanci polikliniky a 30% zamestnanci VUC.

  • 2.1
   5ulo says:

   a zvysnych niekolko % su obyvatelia okolitych cinziakov, ktori nemozu zaparkovat pri dome, lebo pred cinziakom parkuju zas len navstevnici polikliniky

   • 2.1.1
    zmajko says:

    Presne tak ,aj na Vajanského je zákaz vjazdu. Návštevnik mesta si tu v pohode zaparkuje auto a s úsmevom na tváry ide nakupovať. A domaci, čo si platí ročné parkovné pre svojim činžiakom, nemá kde zaparkovať.Absolutná arogancia vodičov

    • 2.1.1.1
     Fero Jahoda says:

     Odkedy su parkovovacie miesta na Vajanskeho vo vlastnictve domacich?

     • 2.1.1.1.1
      5ulo says:

      on narazal skor na to, ze oni ako rezidenti si platia rezidentske karticky, ktore im umoznuju parkovat ‘bezplatne’ pri cinziakoch a namiesto toho tam parkuju zadarmo navstevnici mesta, alebo ludia, co tam pracuju. Cize nezaparkuje tam domaci ale cudzi. Na to je ale jednoduche riesenie.. bonzovat na MsP

     • 2.1.1.1.2
      zuuz says:

      Odkedy si domaci kupuju na rok predplatné. Sa spamataj a nepiš hovadiny. A je tu aj zákaz vjazdu kto tu nebýva. Maš niečo mudre ešte?

      • 2.1.1.1.2.1
       Fero Jahoda says:

       vacsinou si ludia k bytom kupuju parkovacie miesta, opatovne sa pytam ci rezidenti na Vajanskeho maju kupene vo vlastnioctve.

 3. 3
  hasic says:

  Ako je spravne poznamenane v clanku, Trnava sa opat zaradi medzi ostatne mesta – a nielen na Slovensku – kde sa vybera hodinove parkovanie. Tak je to skratka spravne.
  Sucasny stav kedy nie je pomaly mozne najst miesto na Stefanikovej, Paulinskej, Vajanskeho a pod sa dufam zmeni.
  Otazka je co sa stane a aka bude realita na Druzbe v okoli polikliniky a amfiteatra. Ocakavam ze onedlho zavedie Billa rampy aj na Spartakovskej, lebo vsetci co parkuju cely den pri amfiku presunu auta pred supermarket.

 4. 4
  kozlik says:

  toto bude ustretove gesto pre vsetky hodinove hotely v centre. Zaplatis si za chvilkovu rozkos, a najes sa radsej doma.

 5. 5
  icer says:

  Platba sms správou o 10 centov drahšia, ako cez parkovací automat?!!!!

  JE NIEČO ZHNITÉ V ŠTÁTE TRNAVSKOM.

 6. 6
  fero says:

  ja si zaparkujem na velke tesco parkovisko, tam to je zadarmo a vyuzijem taxi sluzbu, co ma urcite vyjde lacnejsie, ako davat mestu tieto nehorazne poplatky za parkovanie.
  uz nevedia ako maju zdierat normalnych ludi!!! aj tak som nikdy nekupoval parkovaci listok a ani nikdy nekupim..radsej risknem pokutu !!!

 7. 7
  jojo says:

  pri tych ostatnych mestach mohli napriklad spomenuj aj Skalicu kde je parkovanie zadarmo

 8. 8
  pracujúci says:

  Prečo sa ulice :Hospodárska, Rybníková a Kollárová nachádzajú aj v zóne A aj v zóne B ?????????????????

 9. 9
  lentak says:

  Toto tu je už história, ale totok je zaujímavé:
  http://www.trnavskyhlas.sk/c/8452-inde-buduju-chodniky-slavy-v-trnave-chodniky-politikov.htm

  alebo aj:
  Biznismen, ktorý má blízko k Smeru a osobitne k rezortu hospodárstva, pritom možno ani nevie, aký manažérsky oriešok si vzal. Riadiť problémovú skláreň v Poltári je ťažšie, než nechať štátne železnice opravovať u seba vagóny.

  My čo máme grécke dlhopisy z Poštovej banky pozývame aj ostatných hrať pyramídu na čokoľvek.

 10. 10
  edo says:

  lentak, ten link mi nefunguje, čo sa deje?

 11. 11
  friskosem says:

  Volado nas odrbava:
  http://www.trnavskyhlas.sk/c/8463-top-platenie-na-zachytnych-parkoviskach-radnica-docasne-odklada.htm

  Poslanci aj primator by si mali svoje parkovacie karty najskor odpracovat kazdy v 1 000 hodinach vererejnoprospesnych prac az potom by su mali dostat. Kto kde bude kedy verejne pod kontrolou pracovat staci zverejnit na mestskom fejbuku. Kupit si parkovaciu kartu za peniaze dokaze kazdy debil (okrem Vlada ten ju dostane zlatu od primatora), ale aby bola za nim vidzet konkretna manualna praca – to sce Vasho poslanca. Nie posranca.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.