reklama

Systém vyberania parkovného v Trnave sa zmení od 1. októbra

Daň za vstup a zotrvanie vozidiel v centrálnej mestskej zóne vo výške jedného eura na deň sa od pondelka 1. októbra zmení na úhradu za dočasné parkovanie.

O zmene systému a vytvorení troch parkovacích zón rozhodli na júnovej schôdzi poslanci mestského zastupiteľstva.

Zásadnou zmenou, ktorá začne platiť už o týždeň, je okrem platieb za parkovanie podľa času stráveného autom v jednotlivých zónach aj spoplatnenie okrajových parkovísk na Rybníkovej, Kollárovej, Hospodárskej, pri amfiteátri a mestskej poliklinike.

Výška parkovného závisí od novovytvorených zón, kde vodiči zaparkujú. Za hodinové parkovanie v centrálnej mestskej zóne zaplatia motoristi 50 centov, okrajové parkoviská budú spoplatnené sumou 20 centov za hodinu. Samostatný režim bude platiť na parkovisku pri mestskej poliklinike. Novinkou je tiež možnosť zaplatiť za parkovanie formou SMS správy.


Tzv. hodinové parkovné platili vodiči naposledy v roku 2006

Mesto Trnava zdôvodňuje zmenu systému snahou o uvoľnenie centra mesta od vozidiel, ktoré parkujú na jednom mieste od skorého rána až do neskorého popoludnia. Návštevníci centra tak často nemajú šancu nájsť voľné miesto ani na niekoľko minút potrebných na vybavenie si svojich záležitostí.

Obyvatelia lokalít blízkych okrajovým parkoviskám a mestskej poliklinike sa obávajú, že vodiči v snahe vyhnúť sa plateniu budú využívať parkovacie plochy pred obytnými blokmi a zablokujú parkovacie miesta pred ich bydliskami.

Systém spoplatňovania parkovného podľa času funguje vo väčšine slovenských miest. Vodiči v Trnave platili hodinové parkovné naposledy v roku 2006, a to vo výške 20 korún za hodinu (cca 0,66 eura).

K pôvodným 35 parkovacím automatom pribudne 14 nových, nový samostatný závorový systém na Starohájskej ulici a nové dopravné značenie. Aktuálne parkovacie automaty sa budú využívať aj naďalej a softvérovo sa upravia. Vodič po zakúpení parkovacieho lístka získava 10 minút navyše, v ktorých je započítaný presun od auta k automatu. Za parkovanie budú vodiči platiť iba počas pracovných dní od 8.00 do 18. 00 hodiny. V sobotu, nedeľu a cez štátne sviatky bude parkovanie zadarmo,“ konkretizuje mesto v tlačovej správe.

Zóna A
Nachádza sa v historickom centre a je ohraničená komunikáciami Hlboká, Kollárová, Hospodárska a Rybníková. Hodinové parkovanie bude stáť 50 centov, neprenosná ročná parkovacia karta 400 eur, polročná 210 eur a štvrťročná 110 eur.
Parkovací automat peniaze nevydáva. Za každých vhodených 10 centov sa pripočíta 12 minút parkovania. Vodič si môže zakúpiť parkovací lístok v hodnote od 50 centov až do 10 eur.
Parkovací lístok si je možné zakúpiť aj formou SMS správy. Pre zónu A zaslaním SMS na číslo 2200 v tvare TTA medzera EČV vozidla medzera počet hodín parkovania od 1 do 10. Cena za takto zakúpenú hodinu parkovania je 60 centov.

Zóna B
Patria sem parkoviská na Sladovníckej, Hospodárskej, Rybníkovej a Kollárovej ulici vrátane parkoviska oproti bývalým parným kúpeľom. Výška úhrady v tejto zóne bude 20 centov za hodinu. Neprenosná ročná parkovacia karta bude stáť 150 eur, polročná 80 eur a štvrťročná 45 eur.
Parkovací automat peniaze nevydáva. Za každých vhodených 10 centov sa pripočíta 30 minút parkovania. Vodič si môže zakúpiť parkovací lístok v hodnote od 20 centov až do 5 eur.
Parkovací lístok si je možné zakúpiť aj formou SMS správy. Pre zónu B zaslaním SMS na číslo 2200 v tvare TTB medzera EČV vozidla medzera počet hodín parkovania od 1 do 10. Cena za takto zakúpenú hodinu parkovania je 30 centov.

Zóna C
Je tvorená parkoviskom na Starohájskej ulici pri Mestskej poliklinike, budove Úradu Trnavského samosprávneho kraja a budove daňového úradu. Parkovanie bude prvú hodinu zadarmo, začatá druhá hodina bude stáť 20 centov a od začatej tretej hodiny bude platba 50 centov za hodinu.

KOĽKO PLATIA INDE?

NITRA: 0,50 eura/hodina
BANSKÁ BYSTRICA: 0,50 eura/hodina
POPRAD: 0,30 eura/30 minút
TRENČÍN: 1 euro/hodina v centre, 0,20 eura/hodina na záchytných parkoviskách
ŽILINA: 1 euro/hodina v centre, 0,30 eura/hodina na záchytných parkoviskách
PREŠOV: 1 euro/hodina v centre, 0,35 eura/hodina na záchytných parkoviskách
KOŠICE: 1 euro/hodina v centre, 0,50 eura/hodina na záchytných parkoviskách
ZVOLEN: 1 euro/hodina v centre, 0,50 eura/hodina na záchytných parkoviskách


V každej z troch zón budú rozdielne ceny parkovného. Platené bude aj parkovanie pozdĺž Kollárovej ulice

Kompletné znenie Všeobecne záväzného nariadenia mesta Trnava o dočasnom parkovaní motorových vozidiel nájdete TU.

Ulož ako PDF
Napísal 24. septembra 2012 11:40. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Systém vyberania parkovného v Trnave sa zmení od 1. októbra”

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.