reklama

Odborníci budú v Trnave prednášať na tému sclerosis multiplex

Slovenský zväz sclerosis multiplex v spolupráci s mestom Trnava a SM centrom v Trnave organizujú edukačný seminár, kde odznejú prednášky dotýkajúce sa ochorenia sclerosis multiplex. Garantom podujatia je prof. MUDr. Peter Turčáni, PhD.

Edukačný seminár pod názvom Včasná diagnostika – skorá liečba = kvalitný život sa uskutoční v zasadacej miestnosti mestského zastupiteľstva na trnavskej radnici 27. mája 2014 v čase od 13.30 do 17. hod.

Prednášajúci hostia sa dotknú tém ako je včasná diagnostika a liečba, význam SM centier, definícia, výskyt, príčiny, príznaky, priebeh ochorenia, diagnostika, prognóza, ale hovoriť budú aj o liečbe, rehabilitácii, urologických problémoch a ich následkoch.

Diagnostikovanie sclerosis multiplex (SM) vážne zasiahne do osobného, rodinného, spoločenského a pracovného života nielen diagnostikovanej osoby, ale tiež partnerov, detí, príbuzných a priateľov. Je celkom normálne, že všetci majú obavy z budúcnosti. Na Slovensku je viac ako 8 400 pacientov s týmto ochorením.

szsm

Ilustračné foto: SZSM

V roku 1990 bol založený Slovenský zväz sclerosis multiplex (SZSM) na pomoc pacientom s diagnózou SM, rodinným príslušníkom, príbuzným a priateľom. Bezprostredne po vzniku SZSM začali vznikať Kluby SM na celom Slovensku.

Momentálne funguje 25 klubov SM, v ktorých je registrovaných viac ako 1 000 členov. V kluboch sú členovia s podobnými problémami, a preto sa vedia pochopiť a podporiť.

Od roku 2002 je SZSM plnoprávnym členom Európskej platformy sclerosis multiplex (EMSP) a v roku 2004 bol zväz prijatý za plnoprávneho člena Medzinárodnej federácie sclerosis multiplex (MSIF).

MSIF 27. mája 2009 vyhlásila „ Svetový deň SM“, ktorý má za cieľ byť dňom jednoty, sily a solidarity, kedy ľudia postihnutí sklerózou multiplex spoja sily, aby mali svojím pozitívnym prístupom množstvo energie v boji s ochorením. Cieľom je zmobilizovať a rozšíriť celosvetové hnutie SM s podporou ľudí, aby hovorili o svojich skúsenostiach, aby darom podporili ľudí postihnutých SM a finančne prispeli na výskum SM.

Odvtedy sa táto akcia uskutočňuje každoročne v poslednú májovú stredu s cieľom zvýšiť povedomie o tejto chorobe na celom svete.

Informácie o podujatí poskytla prezidentka SZSM Jarmila Fajnorová.

Viac informácií získate prostredníctvom e-mailovej adresy szsm.slovakia@gmail.com alebo na čísle 0918 636 623.

Program Edukačného seminára
 
Otvorenie:
13:30 hod.
Jarmila Fajnorová, prezident SZSM
MUDr. Viera Hančinová, SM centrum Ružinov
 
Príhovory:
Ing. Vladimír Butko, primátor mesta Trnava
 
Prednášky:
14:00-14:20
MUDr. Daša Marecová, neurologické oddelenie, FN Trnava
Kľúčové charakteristiky SM
 
14:20-14:40
MUDr. Zuzana Števková, neurologické oddelenie, FN Trnava
Klinický obraz SM

14:40-15:00
MUDr. Ľubica Beňová, neurologické oddelenie, FN Trnava
Problematika adherencie pacientov s SM k liečbe

15:00-15:20
MUDr.  Žofia Kovacsová, neurologické oddelenie, FN Trnava
Podporná terapia u pacientov s SM
 
15:20-15:40
MUDr. Ivana Zajičková, neurologické oddelenie, FN Trnava
Únava a SM, ako ju ovplyvniť 
 
16:00-16:20
Emília Kunovská, Katarína Koleňáková, zdravotné sestry, SM centrum Trnava
Starostlivosť pacientov s SM z pohľadu SM sestry
 
Zhodnotenie Edukačného seminára

Ulož ako PDF
Napísal 23. mája 2014 10:49. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.