reklama

Odborníci budú v Trnave prednášať na tému sclerosis multiplex

Slovenský zväz sclerosis multiplex v spolupráci s mestom Trnava a SM centrom v Trnave organizujú edukačný seminár, kde odznejú prednášky dotýkajúce sa ochorenia sclerosis multiplex. Garantom podujatia je prof. MUDr. Peter Turčáni, PhD.

Edukačný seminár pod názvom Včasná diagnostika – skorá liečba = kvalitný život sa uskutoční v zasadacej miestnosti mestského zastupiteľstva na trnavskej radnici 27. mája 2014 v čase od 13.30 do 17. hod.

Prednášajúci hostia sa dotknú tém ako je včasná diagnostika a liečba, význam SM centier, definícia, výskyt, príčiny, príznaky, priebeh ochorenia, diagnostika, prognóza, ale hovoriť budú aj o liečbe, rehabilitácii, urologických problémoch a ich následkoch.

Diagnostikovanie sclerosis multiplex (SM) vážne zasiahne do osobného, rodinného, spoločenského a pracovného života nielen diagnostikovanej osoby, ale tiež partnerov, detí, príbuzných a priateľov. Je celkom normálne, že všetci majú obavy z budúcnosti. Na Slovensku je viac ako 8 400 pacientov s týmto ochorením.

szsm

Ilustračné foto: SZSM

V roku 1990 bol založený Slovenský zväz sclerosis multiplex (SZSM) na pomoc pacientom s diagnózou SM, rodinným príslušníkom, príbuzným a priateľom. Bezprostredne po vzniku SZSM začali vznikať Kluby SM na celom Slovensku.

Momentálne funguje 25 klubov SM, v ktorých je registrovaných viac ako 1 000 členov. V kluboch sú členovia s podobnými problémami, a preto sa vedia pochopiť a podporiť.

Od roku 2002 je SZSM plnoprávnym členom Európskej platformy sclerosis multiplex (EMSP) a v roku 2004 bol zväz prijatý za plnoprávneho člena Medzinárodnej federácie sclerosis multiplex (MSIF).

MSIF 27. mája 2009 vyhlásila „ Svetový deň SM“, ktorý má za cieľ byť dňom jednoty, sily a solidarity, kedy ľudia postihnutí sklerózou multiplex spoja sily, aby mali svojím pozitívnym prístupom množstvo energie v boji s ochorením. Cieľom je zmobilizovať a rozšíriť celosvetové hnutie SM s podporou ľudí, aby hovorili o svojich skúsenostiach, aby darom podporili ľudí postihnutých SM a finančne prispeli na výskum SM.

Odvtedy sa táto akcia uskutočňuje každoročne v poslednú májovú stredu s cieľom zvýšiť povedomie o tejto chorobe na celom svete.

Informácie o podujatí poskytla prezidentka SZSM Jarmila Fajnorová.

Viac informácií získate prostredníctvom e-mailovej adresy szsm.slovakia@gmail.com alebo na čísle 0918 636 623.

Program Edukačného seminára
 
Otvorenie:
13:30 hod.
Jarmila Fajnorová, prezident SZSM
MUDr. Viera Hančinová, SM centrum Ružinov
 
Príhovory:
Ing. Vladimír Butko, primátor mesta Trnava
 
Prednášky:
14:00-14:20
MUDr. Daša Marecová, neurologické oddelenie, FN Trnava
Kľúčové charakteristiky SM
 
14:20-14:40
MUDr. Zuzana Števková, neurologické oddelenie, FN Trnava
Klinický obraz SM

14:40-15:00
MUDr. Ľubica Beňová, neurologické oddelenie, FN Trnava
Problematika adherencie pacientov s SM k liečbe

15:00-15:20
MUDr.  Žofia Kovacsová, neurologické oddelenie, FN Trnava
Podporná terapia u pacientov s SM
 
15:20-15:40
MUDr. Ivana Zajičková, neurologické oddelenie, FN Trnava
Únava a SM, ako ju ovplyvniť 
 
16:00-16:20
Emília Kunovská, Katarína Koleňáková, zdravotné sestry, SM centrum Trnava
Starostlivosť pacientov s SM z pohľadu SM sestry
 
Zhodnotenie Edukačného seminára

Ulož ako PDF
Napísal 23. mája 2014 10:49. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.