reklama

Stromy z Kalvárie dostali profesionálne ošetrenie. V našich mestách stále absentuje

Premiérový Trnavský deň stromu v parku na Kalvárii bol v znamení víkendovej pohody, ošetrovania poškodených stromov pod dohľadom odborníkov aj rozprávania na viaceré odborné témy týkajúce sa ochrany, ošetrovania či posudzovania ich zdravotného stavu.

Podujatie zorganizovalo vďaka grantovej podpore nadácie Ekopolis v rámci projektu Energia pre Kalváriu OZ Lepšia Trnava.

Nielen v Trnave, ale na Slovensku všeobecne, je veľkým problémom zlá starostlivosť o stromy. Celé desaťročia sa uskutočňujú zásahy na stromoch bez odbornej a profesionálnej asistencie, chýba kvalitné ošetrovanie, plánovanie. Ešte stále orezávajú stromy cestári, elektrikári, pracovníci telekomunikačných firiem bez toho, aby vôbec tušili, čo je pre stromy dobré, a čo nie,“ skonštatoval Emil Velický z firmy Habitus, ktorá sa v rámci dobrovoľnej pomoci stará aj o stromy na Kalvárii.

Ako pripomenul, cieľom profesionálnych arboristov a odborníkov v tejto oblasti je poukázať na súčasný nevyhovujúci stav a pokúsiť sa ho zmeniť.

den-stromu-6
Odborníci ošetrili na Kalvárii viacero stromov

den-stromu-3
Hlasovanie o Trnavský strom roku 2014 sa rozbehlo

Nedostatky a absenciu odbornej starostlivosti o staršie a vzrastlé stromy ukazujú v plnej nahote aj čoraz častejšie prírodné kalamity. Aj nedávna veterná smršť poškodila alebo zničila v Trnave niekoľko desiatok stromov. Odborníci sa v sobotu na Kalvárii zhodli, že vo viacerých prípadoch sa dalo týmto prípadom predísť kvalitnou a dôslednou starostlivosťou.

Som rád, že prišli medzi nás ľudia, ktorí sú vo svojej práci úspešní a sú právom považovaní za skutočných profesionálov. Vďaka ich prítomnosti dostali stromy na Kalvárii skutočnú odbornú pomoc. Poďakovanie patrí aj nadácii Ekopolis za finančnú podporu projektu,“ hodnotil Peter Bročka z OZ Lepšia Trnava, ktoré má park druhým rokov vo výpožičke.

Kvalitu podujatia Trnavský deň stromu podčiarkla účasť Martina Kolníka z Medzinárodnej spoločnosti arboristov, Michala Zelenáka (European Tree Worker) a dvojnásobného majstra Slovenska v stromolezení Mareka Áča.

Trošku ma mrzí, že naše pozvanie nevyužili pracovníci mestského úradu, ktorí zodpovedajú za správu zelene, ani zástupcovia firiem spravujúcich mestskú zeleň. Pripravili sa tak o možnosť diskutovať s odborníkmi a získať zdarma profesionálne poradenstvo, ktorého hodnota je obvykle v stovkách eur,“ doplnil.

Súčasťou podujatia bolo aj spustenie hlasovania o Trnavský strom roku 2014. Prvé hlasy pre jeden zo štyroch nominovaných stromov pribudli priamo na Kalvárii, hlasovanie bude pokračovať na webe Lepšej Trnavy a na Faceboooku. Tu nájdete aj podrobný popis stromov s fotografiami.

V nominácii sa ocitli Paulovnia plstnatá z Dolnopotočnej ulice, Gledícia trojtŕňová z ulice Pri kalvárii, Lipa malolistá z Ustianskej ulice a Dub letný rastúci pri ceste na Štrky.

Ďalšie fotografie:
den-stromu-1
den-stromu-4
den-stromu-7
den-stromu-5
den-stromu-2

Ulož ako PDF
Napísal 1. júna 2014 20:18. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Stromy z Kalvárie dostali profesionálne ošetrenie. V našich mestách stále absentuje”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.