reklama

Lipy na Trojičnom námestí dostali odborné ošetrenie od arboristu

Lipy na Trojičnom námestí dostali v pondelok odborné ošetrenie. Profesionálny arborista Marek Áč uskutočnil na oboch stromoch zdravotný rez a redukčný rez koruny.

Z korún stromov boli odstránené suché a krížiace sa konáre, rovnako aj konáre, ktoré rastú v jadre koruny, ale nemajú perspektívu ďalšieho zdravého rozvoja.

„V minulosti sa na stromoch robili zásahy, ale niektoré rezy boli urobené až na kmeň, čo nie je úplne šťastné riešenie. Po týchto rezoch zostali otvorené dutiny, ktoré má strom snahu zaceliť. Ale ak je tá rana veľmi veľká, tak mu to trvá príliš dlho a ranu môžu obsadiť fytopatogénne huby, ktoré môžu strom vyhnívať. V prípadoch týchto líp však tieto rezy neboli až také veľké,“ konštatoval Marek Áč z nitrianskej firmy Arboria.

Zdravotný stav líp zhodnotil arborista ako celkom dobrý.

lipy-arbor-6
Arborista pri práci na Trojičnom námestí

Vďaka redukčnému rezu dostali koruny o čosi iný tvar, požiadavkou bolo zmenšiť objem koruny aj s ohľadom na to, aby ich košatá koruna príliš nezakrávala výhľad na fasády historickým domov či mestskú vežu.

„Nie je to úplne bežné, ale v takýchto prípadoch je to pochopiteľná požiadavka. S niečím podobným sme sa stretli napríklad aj na Nitrianskom hrade,“ poznamenal.

Práce na stromoch trvali od ranných hodín do popoludnia.

Po tomto ošetrení budú v druhej polovici vegetácie lipám dodané živiny prostredníctvom hnojivej zálievky. Aplikovať sa bude zásobné hnojivo s postupným uvoľňovaním zivín, ktoré podporí asimiláciu líp.

Mesto Trnava deklaruje záujem užšie spolupracovať s profesionálnymi arbortistami v snahe o zlepšenie stavu stromov v parkoch aj na celom území mesta.

Arboristi často kritizujú neodborné zásahy pracovníkov elektrární alebo telekomunikácií, ktoré môžu v konečnom dôsledku spôsobiť zhoršený zdravotný stav stromov.

lipy-arbor-1

lipy-arbor-2

lipy-arbor-3

lipy-arbor-5

lipy-arbor-7

Ulož ako PDF
Napísal 20. apríla 2015 14:16. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Lipy na Trojičnom námestí dostali odborné ošetrenie od arboristu”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.