reklama

S budovami na Štefánikovej ulici a Trojičnom námestí majú Trnkovci smelé plány

V polovici minulého roka kúpila rodina úspešného slovenského podnikateľa, pôvodom Trnavčana, Miroslava Trnku vo verejnej súťaži od mesta dva historické schátralé domy v centre Trnavy.

Za objekty na Štefánikovej ulici a Trojičnom námestí zaplatili Trnkovci mestu 1,2 milióna eur. Spoločným menovateľom oboch domov je zúfalý technický stav.

Nový majiteľ preto pripravuje nevyhnutnú komplexnú rekonštrukciu objektov. V tejto fáze sa rodia projekty, myšlienky, a prebieha aj komunikácia s majiteľmi okolitých pozemkov v dotyku vnútrobloku objektov. Nádvoria domov totiž plánujú Trnkovci spojiť do jedného celku.

Ako prvá začne podľa slov Michala Trnku, syna zakladateľa spoločnosti Eset Miroslava, rekonštrukcia interiérov a fasády domu na Trojičnom námestí 10.

Plánujeme tu vybudovať kaviareň v štýle bistra, teda aj s podávaním jedál. Rekonštrukcia priestorov vedľa kaviarne Thalmeiner by mala začať ešte v priebehu roku 2013. V prvej fáze chceme upriamiť pozornosť na prednú časť objektu, aby sme budovu po obnove spustili do prevádzky. Neskôr bude nasledovať rekonštrukcia zadnej časti objektu, ktorý je vo veľmi zlom stave,“ prezradil zámery Michal Trnka.

trojicne-thalmeiner
Nájomca priestorov dnes už bývalej kaviarne Largo a grilu skončil 31. decembra. Trnkovci tu plánujú vybudovať štýlové bistro

Zadný trakt domu na Trojičnom námestí obývali poslední nájomníci ešte pred šiestimi rokmi. „Pohľad na tie priestory je žalostný. V popraskaných stenách sú veľké diery, objekt je takmer zrelý na spadnutie. Človek by neveril, že ešte v roku 2006 tu mohli bývať ľudia,“ priblížil.

Po rekonštrukcii historického domu na námestí presunú Trnkovci svoje úsilie na renováciu objektu na Štefánikovej ulici. Ten je ešte v horšom stave ako prvý spomínaný dom.

S budovou nad mestskou vežou majú noví majitelia veľmi zaujímavé a smelé plány.

Podľa slov Michala Trnku v budúcnosti by tu mohli nájsť priestor pre ďalší rast a vývoj nadaní ľudia z oblasti informačných technológií.

Chceme tu vytvoriť akúsi liaheň alebo inkubátor pre šikovných ľudí z oblasti IT. Druhou plánovanou funkciou domu na Štefánikovej je podpora kultúrnych aktivít a komunitných činností ľudí z Trnavy, ale aj študentov.“

stefanikova-dom
Budova na Štefánikovej ulici

Trnkovci plánujú vytvoriť vo vnútrobloku akýsi mikrosvet, kde bude pôsobiť komunita aktívnych mladých ľudí. „Podporíme vznikajúce aj fungujúce aktivity. V ostatnom čase sa v meste začalo prejavovať viacero zaujímavých projektov. Chceme im dať príležitosť a postaviť pre nich priestory, v ktorých sa môžu realizovať, komunikovať a fungovať,“ naznačil M. Trnka s dovetkom, že ak by sa tento zámer podarilo zrealizovať, mohol by vzniknúť mimoriadne zaujímavý priestor, ktorý by presiahol hranice mesta aj regiónu.

Pre vnútroblokové mestečko umiestnené medzi Štefánikovou ulicou a Trojičným námestím by chceli majitelia nielen zrekonštruovať súčasné priestory, ale pristaviť aj nové, menšie objekty priamo na nádvorí.

Vieme si predstaviť, že by tento priestor vedel veľmi dobre komunikovať, získal by nový rozmer, oživenie. Mohla by tu fungovať malá kaviarnička alebo pivárnička, môže tam vzniknúť priestor pre malé divadelné formy, premietanie filmov, živé koncerty či výstavy,“ konkretizuje.

Myšlienky a plány majú v tejto fáze ešte pomerne ďaleko od konkrétnej premeny na skutočnosť. Hoci Trnkovci vedia, čo chcú, konečná podoba projektu bude závisieť od viacerých okolností. Čaká ich komunikácia s pamiatkármi či majiteľmi susedných nehnuteľností.

Jeden z najúspešnejších slovenských podnikateľov Miroslav Trnka chce takýmto spôsobom podľa vlastných slov odovzdať svojmu rodnému mestu naspäť niečo pozitívne, na čo by mohol byť hrdý nielen on sám, ale všetci Trnavčania. Jeho zámery sa stretli s veľmi pozitívnym ohlasom už pri prvom pokuse, keď v novembri 2011 otvoril štýlovú kaviareň Thalmeiner na Trojičnom námestí.

Ako vyplýva zo slov jeho syna Michala, plánovaný projekt Štefánikova – Trojičné námestie určite nebude o generovaní zisku či snahe o rýchlu návratnosť nie práve malých investícií.

V týchto nehnuteľnostiach sú uložené peniaze, ktoré by inak zostali napríklad v bankách. Istý príjem vytvorí prevádzka bistra či prenájom niektorých priestorov. Ostatné bude z našej strany o podpore šikovných ľudí a vytvorení novej, zaujímavej komunity,“ skonštatoval na záver.

Pohľad do nádvoria domu na Trojičnom námestí (foto z roku 2011):


Ulož ako PDF
Napísal 11. januára 2013 15:12. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “S budovami na Štefánikovej ulici a Trojičnom námestí majú Trnkovci smelé plány”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.