reklama

Lipy na Markovičovej sú krásne, ale aj nebezpečné. Diskutovalo sa o ich budúcnosti

Markovičova ulica je podľa mnohých Trnavčanov jednou z najkrajších ulíc v meste. Tento prívlastok si získala najmä vďaka desiatkam starých líp, ktoré lemujú ulicu a vytvárajú jedinečnú atmosféru.

Mnohé zo starých stromov však už niekoľko rokov aj podľa samotných obyvateľov ulice poškodzujú cestu, chodníky, ale aj základy rodinných domov. Môžu za to široké koreňové sústavy približne 70-ročných drevín.

Pri príležitosti pripravovanej rekonštrukcie Markovičovej ulice na trnavskom Tulipáne, ktorá je v dezolátnom stave, zvolal mestský poslanec Miloš Krištofík verejné zhromaždenie obyvateľov ulice. Pozval aj viceprimátorku Kvetoslavu Tibenskú a viceprimátora Bystríka Stanka.

markovicova-1
Markovičova ulica je svojimi lipami povestná

Obyvateľov Markovičovej ulice sme pozvali preto, aby sme si vypočuli ich návrhy, myšlienky a názory na súčasný stav, a zoznámili sa s ich postojmi v otázke ďalšieho fungovania zelene na tejto ulici. Uvedomujem si, že ide o vážnu tému, o ktorej je potrebné diskutovať. Nechceme rozhodnúť od stola. Myslím, si že ako zástupcovia obyvateľov v mestskom zastupiteľstve by sme mali poznať názory týchto ľudí, zvlášť, keď ide o tak citlivú tému,“ vysvetlil zámer pozvať na spoločnú diskusiu ľudí z ulice Miloš Krištofík.

Viceprimátor Stanko približne 25 prítomným obyvateľom Markovičovej ulice pripomenul, že mesto hľadá spôsob, ako zrekonštruovať komunikácie na ich ulici, a zároveň aj zachovať čo možno najväčší počet stromov.

Nemusíte sa obávať, že mesto príde a vyreže všetky stromy. Iste, je potrebné počítať s tým, že niektoré lipy, ktoré sú v zlom zdravotnom stave alebo ich koreňová sústava narúša cestu alebo statiku domov, budú odstránené. Nechceme to však urobiť plošne, a už vôbec nie bez toho, aby sme poznali názor tunajších ľudí. Napokon, je možné, že zostane zachovaný aj súčasný stav,“ poznamenal viceprimátor.

Ako pripomenul, mesto chce v tomto roku vypracovať projektovú dokumentáciu rekonštrukcie ulice, ktorá má zohľadňovať aj názory a pripomienky oybvateľov.

markovicova-2
markovicova-3
Viacero starých stromov spôsobuje obyvateľom problémy

Ako vyplynulo z približne hodinovej diskusie, aj názory samotných obyvateľov Markovičovej sa rôznia. Viacero názorov podporuje zachovanie všetkých, alebo väčšiny mohutných líp, iní sú, naopak, za ich odstránenie a vysadenie nových stromov.

Narodil som sa tu, keď sa tie lipy sadili. Je potrebné dobre zvážiť, ako sa s tými nádhernými stromami naloží. Čo škodí, nech ide preč, čo nie je nutné vyrezať, nech zostane. Markovičova je najkrajšia ulica v Trnave, a to by sme si mali vážiť,“ vyjadril sa jeden z diskutujúcich.

Iný zo starších obyvateľov poukázal na zlý zdravotný stav stromov a ich vysoký vek. „Lipy škodia, korene prerastajú nielen do základov, ale až pod izby. Sú jednoducho prežité a mali by sa nahradiť novými,“ poukázal.

Iný z diskutujúcich zo skúsenosťami zo stavbárskej brandže pripomenul, že v súčasnosti existujú spôsoby, ako zabrániť tomu, aby korene zasahovali pod cestu, dvíhali chodníky či škodili domom. Vďaka takémuto profesionálnemu prístupu by bolo možné stromy na ulici zachovať.

Niektorí z prítomných poukazujú aj na skutočnosť, že o staré lipy sa 30 rokov nikto nestará. Aj preto sa rozrastajú do šírky, zahlcujú odpadové rýmsy a konáre vytvárajú potenciálne nebezpečenstvo pri silnom vetre alebo búrke.

Ľahko sa môže stať, že padajúci konár niekomu ublíži, poškodí dom alebo auto,“ poukázala jedna z obyvateliek.

Ľudia z Markovičovej by privítali lepšiu a profesionálnu starostlivosť o staré lipy zo strany mesta. Orezy, ktoré sa tu realizovali, boli podľa nich urobené amatérsky a ničomi nepomohli.

markovicova-4
Verejná diskusia predstaviteľov mesta a obyvateľov Tulipána

Ako vyplynulo z diskusie, ešte pred samotnou rekonštrukciou komunikácií bude potrebné uskutočniť aj rekonštrukciu približne 50-ročného vodovodného potrubia. Poruchy a s nimi spojené výkopy sa na Markovičovej vyskytujú niekoľkokrát za rok.

Nemá zmysel robiť cestu, keď bude pod ňou staré potrubie,“ zdôraznili účastníci verejnej diskusie s predstaviteľmi mesta.

Poslanec Miloš Krištofík stretnutie uzavrel konštatovaním, že obyvatelia Markovičovej budú oslovení aj prostredníctvom anketných lístkov.

Mesto chce podľa slov Bystríka Stanka urobiť komplexný odborný posudok celkového stavu a pripraví návrh projektu, s ktorým v ďalšej fáze zoznámi obyvateľov ulice.

Ulož ako PDF
Napísal 24. júla 2013 11:26. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Lipy na Markovičovej sú krásne, ale aj nebezpečné. Diskutovalo sa o ich budúcnosti”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.