reklama

440. výročie záväzku majstra Jakuba postaviť mestskú vežu pripomenie zaujímavý program

V sobotu 28. júna 2014 uplynie presne 440 rokov odvtedy, čo sa murársky majster Jakub zaviazal, že na Trojičnom námestí postaví strážnu vežu, dominantu mesta Trnava – mestskú vežu. Pri tejto príležitosti pripravila Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Trnava Tourism na sobotu bohatý sprievodný program v tejto historickej pamiatke ako oslavu jej okrúhleho jubilea.

Dejiny mestskej veže sa začali písať v roku 1574. Murársky majster Jakub sa zaviazal pred vtedajším trnavským richtárom Jurajom Schleglom, že vežu, ktorú začne stavať aj dokončí. Nedobytná a takmer 60 metrov do oblakov sa hrdo týčiaca mohutná stavba slúžila predovšetkým ako strážna rozhľadňa, z ktorej bolo najľahšie pozorovateľné každé hroziace nebezpečenstvo.

Dnes je veža predovšetkým strážkyňou času vďaka jedinečnému mechanickému hodinovému stroju, ktorý ukrýva vo svojich útrobách.

mestska-veza-trnava

Ilustračné foto

Pri príležitosti tohto okrúhleho výročia pripravila Oblastná organizácia cestovného ruchu Trnava Tourism na sobotný deň, 28. júna, bohatý sprievodný program, ktorý začne na mestskej veži o 11. hodine a potrvá až do 21. hodiny.

Návštevníci si budú môcť vyskúšať dobové stredoveké kostýmy a odfotiť sa v nich. Remeselníci predvedú zvedavcom svoju zručnosť. Nebudú chýbať ani prehliadky so sprievodcom v dobovom kostýme, ktoré budú prebiehať o 14., 15., 18. a 20. hodine,” informuje OOCR Trnava Tourism v tlačovej správe.

Návštevníci sa v rámci nich dozvedia viac o funkcii mestskej veže, ale aj zaujímavé príbehy ako napr. o koze, ktorá žila na veži. Na najmenších čaká tvorivý kútik, v ktorom si môžu vyfarbiť svoju mestskú vežu alebo si zasúťažiť. Zabudnúť nemožno ani na jedinečný výhľad z ochodze veže vo výške takmer 30 metrov.

Pri príležitosti oslavy 440. narodenín mestskej veže je pripravené špeciálne vstupné 1,50 € pre každého nad 15 rokov.

Bližšie informácie poskytne Turistické informačné centrum – Región TIRNAVIA pod mestskou vežou na Trojičnom námestí v Trnave.

Pestrý víkendový program v meste Trnava ponúkne aj podujatie „Trnavský rínek“ a otvorenie celoprázdninového „Leta na korze“ na novozrekonštruovanej Hlavnej ulici.

(Tlačová správa)

Ulož ako PDF
Napísal 24. júna 2014 16:26. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

1 komentár pre “440. výročie záväzku majstra Jakuba postaviť mestskú vežu pripomenie zaujímavý program”

  1. 1
    kuko says:

    Keby ju postavil vyššu mohli sme kukat dalej

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.