reklama

Nad Trnavou v piatok viackrát preletel nevšedný stroj americkej armády

Aktualizované

V piatok 15. augusta 2014 sa pohybovalo nad Trnavou pozoruhodné lietadlo Bell Boeing V-22 Osprey.

Jeho prítomnosť vo vzdušnom priestore nad mestom zachytilo viacero obyvateľov mesta. Stroj pozoroval aj nadšenec letectva, vesmírnych letov a záležitostí spojených s lietaním, Ladislav Hauser.

“Po prvýkrát letel Bell Boeing V-22 Osprey nad Trnavou o 12:15 hod. vo výške približne 350 metrov z východu smerom na západ, pri rýchlosti asi 300 km/h. Vtedy som ho nestihol odfotografovať a bez dôkazov by môjmu tvrdeniu len málokto uveril. Po druhý raz sa objavil tento stroj nad našimi hlavami o 16:25 hod. z juhovýchodu smerom na severozápad pri rovnakej rýchlosti a výške. Tretíkrát som stroj zaregistroval o 17:23 hod., kedy letel zo západu na východ. Z posledných dvoch letov prikladám aj dokumentačné fotografie,” podelil sa s nami o svoje poznatky pán Hauser.

bell-boeingV22-TT-1
V-22 Osprey zachytený v piatok popoludní nad Západoslovenským múzeom

Foto: Ladislav Hauser

Bell Boeing V-22 Osprey je americký viacúčelový vojenský konvertoplán.

“Stroj dokáže štartovať a pristávať vertikálne, k vzletu potrebuje minimálny priestor. Je to vlastne lietadlo, ktoré štartuje a pristáva ako vrtuľník, ale pri horizontálnom lete využíva vztlak krídla,” vysvetlil Ladislav Hauser.

Lietadlo bolo operačne nasadené v Iraku, Afganistane a Líbyii. Na bojisko prepravovalo príslušníkov americkej pechoty aj záchranárske tímy.

Originálny stroj je dizajnovaný pre kombináciu funkčnosti konvenčného vrtuľníka s dlhým doletom a vysokú rýchlosť turbovrtuľového lietadla.

Po prvý raz vzlietol v roku 1989. Pre potreby americkej armády ho spoločnými silami vyvinuli spoločnosti spoločnosti Bell Helicopter a Boeing Helicopters.

“Bolo by fajn spoznať aj viac podrobností ohľadne misie tohto lietadla nad Slovenskom. Hádam sa časom dozvieme aj viac informácií,” vyjadril želanie L. Hauser.

Aktualizácia zo soboty 16. augusta o 13.30 h:

Spravodajský portál pluska.sk informoval, že podľa vyjadrenia Ministerstva obrany Slovenskej republiky Bell Boeing lieta nad Slovenskom v rámci vojenského cvičenia USAF (letecké sily armády USA) a jeho prítomnosť je riadne schválená.

Ako je známe, Slovensko je riadnym členom NATO. Naši vojaci sa preto zúčastňujú cvičení v zahraničí, ale je tomu aj naopak ako v tomto prípade.

Do aktuálne prebiehajúceho cvičenia sa zapája niekoľko desiatok príslušníkov ozbrojených síl Spojených štátov a 10 kusov leteckej techniky.

bell-boeingV22-TT-2

bell-boeingV22-TT-3
Ďalšie snímky stroja letiaceho nad Trnavou

Foto: Ladislav Hauser

ospry
Bell Boeing V-22 Osprey

Foto: Wikipedia

Ulož ako PDF
Napísal 15. augusta 2014 19:18. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

11 komentárov pre “Nad Trnavou v piatok viackrát preletel nevšedný stroj americkej armády”

 1. 1
  Flego says:

  No do riti, šak letí nad štadiónom! Že oni hľadajú Fica? Jeho posledné výroky o sankciách neboli v súlade s americkým svetonázorom……

 2. 2
  Koukám bratia says:

  že přes Vás se vozí na Ukrajinu svinstvo. A stanovisko vlády?

 3. 3
  mr says:

  CVIČENIE LETECKEJ JEDNOTKY USAF

  Cieľ: cvičenie leteckej jednotky USAF lietadlami CV-22 Osprey

  Termín: 11. – 22. augusta 2014

  Miesto: Slovenská republika

  Účasť: do 100 príslušníkov ozbrojených síl USA

  Vojenská technika: 10 ks leteckej techniky.

 4. 4
  lsstt says:

  prečo mi nejde lajkovať? :(

 5. 5
  Janko says:

  “Slovenska republika” Americko-EU kolonia

 6. 6
  lavi says:

  letel aj v pondelok nad trnavou zo smeru juhovychod na severozapad

 7. 7
  Nikita says:

  Letel aj v pondelok,aj v útorok…

 8. 8
  scan says:

  Volacie znaky Fuss41-43…

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.