reklama

Saharský prach padá spolu s kvapkami dažďa aj nad Trnavou a okolím

Opakuje sa to takmer každý rok. Piesok zo Sahary, presnejšie povedané saharský prach, sa vďaka prúdeniu dostal z Afriky až nad strednú Európu. Na Slovensku zaznamenali jeho výskyt už cez víkend, výraznejšie množstvo má však spadnúť aj v Trnave a okolí v priebehu pondelka 16. apríla 2018.

Saharský prach sa najlepšie dostáva na zem prostredníctvom zrážok. Každá spadnutá kvapka vody obsahuje drobné čiastočky prachu či piesku zo Sahary.

Mračná prachu zo severnej Afriky nad Európou zachytávajú aj družicové snímky Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ).

“Dnes (v nedeľu 15. apríla 2018 – pozn. red.) sme vo vyšších hladinách troposféry opäť identifikovali saharský prach prostredníctvom tzv. vločkovej štruktúry vysokej oblačnosti. Tento prach sa k nám dostáva v teplom južnom prúdení po prednej strane brázdy nízkeho tlaku vzduchu, ktorá siaha od alpskej oblasti až po centrálnu časť Sahary,” informuje na svojej facebookovej stránke SHMÚ.


Saharský prach je najlepšie viditeľný na karosériách áut tmavej farby

Podľa meteorológov výskyt saharského prachu predpovedajú aj numerické modely.

Z atmosféry sa späť na zemský povrch efektívne dostáva prostredníctvom zrážok, ktoré sa vyskytujú aj na našom území. Viac ich má byť v pondelok, hlavne na západe Slovenska.

Saharský prach sa nad naše územie dostáva pravidelne. V apríli 2016 zaznamenali meteorológovia až dvanásť aprílových dní, počas ktorých bol nad našim regiónom saharský prach.

V tomto roku špeciálny prístroj SHMÚ umiestnený v Gánovciach pri Poprade zaznamenal jeho výskyt už 4. apríla, výraznejšie sa nad Slovenskom a Európou vyskytuje od 12. apríla 2018.


Družicová snímka znázorňuje modrastou farbou výskyt saharského prachu nad Európou

ZDROJ: Slovenský hydrometeorologický ústav

Ulož ako PDF
Napísal 16. apríla 2018 12:49. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.