reklama

Divadlo chystá premiéru obľúbenej veselohry Ferka Urbánka Kamenný chodníček

Na javisko trnavského divadla prichádza najhranejšia slovenská veselohra Ferka Urbánka Kamenný chodníček. Premiéru mala pred 100. rokmi v Skalici a úspešne dojíma srdcia divákov už niekoľko generácií.

Ide o príbeh zakazovanej lásky medzi Evuškou a Adamom, ktorej bránia „staré hriechy“ ich rodičov. Veľká láska a šikovnosť Evušky prekoná všetky prekážky.

Najúspešnejší slovenský dramatik v duchu kresťanského humanizmu rieši a nazerá na konflikty typické nielen pre slovenskú dedinu z prelomu 19. a 20. storočia, ale vo svojej podstate sú tieto problémy a ich riešenia nadčasové.

Popri hercoch Divadla Jána Palárika sa v inscenácií predstaví rad hosťujúcich hercov i členovia folklórneho súboru TRNAFČAN.

kamenny_chodnicek
Pozvánka na premiéru

Ferko Urbánek (* 31. júl 1858, – † 10. december 1934, Petržalka) bol dramatik, prozaik, básnik a autor viac ako 50 divadelných hier. Ako tvorca národnej ľudovej dramy nadviazal na líniu slovenského divadla, ktorú v 19. storočí reprezentovali Ján Chalupka s Jánom Palárikom.

V rokoch 1904 – 1923 vykonával Urbánek v Trnave funkciu tajomníka Spolku sv. Vojtecha. Z Trnavy, kde sa aktívne zapojil do spolkového, náboženského i spoločenského života odišiel do Bratislavy, kde v roku 1934 zomiera.

V decembri, kedy si pripomenieme 80. výročie jeho úmrtia, bude osadená bronzová replika jeho busty vo foyeri trnavského divadla na znak úcty a vďaky k jeho dielu.

Premiéra Urbánkovej hry Kamenný chodníček v réžii Emila Spišáka sa uskutoční 18. októbra o 19. hodine.

Vstupenky si môžete rezervovať v predpredaji DJP na tel. čísle 033/55 11 125 alebo e-mailom na djp@djp.sk.

Ferko Urbánek – Kamenný chodníček

Réžia: Emil Spišák, dramaturgia: Tibor Kubička, scéna: Jaroslav Valek, kostýmy: Jaroslav a Miroslav Daubrava, hudba: Pavol Janíček, choreografia: Andrej Kotlárik.

Osoby a obsadenie:
Pavol Brezovský – Jozef Bujdák, Adam, jeho syn – Miroslav Beňuš, Verona, mlynárka – Nina Kočanová / Daniela Švolíková a. h., Evuša, jej pastorkyňa – Silvia Holečková, Mišo, gazda – Ján Topľanský / Tomáš Mosný, Tereza, jeho žena – Mária Jedľovská / Ľuba Dušaničová a. h., Zuza – Lucia Rakúsová a. h., Beta – Petra Sabová a. h.
Tereza, jeho žena

djp
Veľká sála DJP v Trnave

Ilustračné foto

Ulož ako PDF
Napísal 7. októbra 2014 14:25. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Kultúra, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Divadlo chystá premiéru obľúbenej veselohry Ferka Urbánka Kamenný chodníček”

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.