reklama

Divadlo chystá premiéru obľúbenej veselohry Ferka Urbánka Kamenný chodníček

Na javisko trnavského divadla prichádza najhranejšia slovenská veselohra Ferka Urbánka Kamenný chodníček. Premiéru mala pred 100. rokmi v Skalici a úspešne dojíma srdcia divákov už niekoľko generácií.

Ide o príbeh zakazovanej lásky medzi Evuškou a Adamom, ktorej bránia „staré hriechy“ ich rodičov. Veľká láska a šikovnosť Evušky prekoná všetky prekážky.

Najúspešnejší slovenský dramatik v duchu kresťanského humanizmu rieši a nazerá na konflikty typické nielen pre slovenskú dedinu z prelomu 19. a 20. storočia, ale vo svojej podstate sú tieto problémy a ich riešenia nadčasové.

Popri hercoch Divadla Jána Palárika sa v inscenácií predstaví rad hosťujúcich hercov i členovia folklórneho súboru TRNAFČAN.

kamenny_chodnicek
Pozvánka na premiéru

Ferko Urbánek (* 31. júl 1858, – † 10. december 1934, Petržalka) bol dramatik, prozaik, básnik a autor viac ako 50 divadelných hier. Ako tvorca národnej ľudovej dramy nadviazal na líniu slovenského divadla, ktorú v 19. storočí reprezentovali Ján Chalupka s Jánom Palárikom.

V rokoch 1904 – 1923 vykonával Urbánek v Trnave funkciu tajomníka Spolku sv. Vojtecha. Z Trnavy, kde sa aktívne zapojil do spolkového, náboženského i spoločenského života odišiel do Bratislavy, kde v roku 1934 zomiera.

V decembri, kedy si pripomenieme 80. výročie jeho úmrtia, bude osadená bronzová replika jeho busty vo foyeri trnavského divadla na znak úcty a vďaky k jeho dielu.

Premiéra Urbánkovej hry Kamenný chodníček v réžii Emila Spišáka sa uskutoční 18. októbra o 19. hodine.

Vstupenky si môžete rezervovať v predpredaji DJP na tel. čísle 033/55 11 125 alebo e-mailom na djp@djp.sk.

Ferko Urbánek – Kamenný chodníček

Réžia: Emil Spišák, dramaturgia: Tibor Kubička, scéna: Jaroslav Valek, kostýmy: Jaroslav a Miroslav Daubrava, hudba: Pavol Janíček, choreografia: Andrej Kotlárik.

Osoby a obsadenie:
Pavol Brezovský – Jozef Bujdák, Adam, jeho syn – Miroslav Beňuš, Verona, mlynárka – Nina Kočanová / Daniela Švolíková a. h., Evuša, jej pastorkyňa – Silvia Holečková, Mišo, gazda – Ján Topľanský / Tomáš Mosný, Tereza, jeho žena – Mária Jedľovská / Ľuba Dušaničová a. h., Zuza – Lucia Rakúsová a. h., Beta – Petra Sabová a. h.
Tereza, jeho žena

djp
Veľká sála DJP v Trnave

Ilustračné foto

Ulož ako PDF
Napísal 7. októbra 2014 14:25. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Kultúra, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Divadlo chystá premiéru obľúbenej veselohry Ferka Urbánka Kamenný chodníček”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.