reklama

V Trnave bude veľký veľtrh práce. Záštitu prevzali prezident Kiska a župan Mikuš

V Trnave sa uskutoční prvý veľtrh pracovných príležitostí Práca a kariéra 2014. V priestoroch hotela Holiday Inn bude 21. a 22. októbra prezentovať svoje ponuky viac ako 40 vystavovateľov z mnohých oblastí pracovného trhu, ktorí predstavia vyše voľných 1000 pracovných pozícií.

Podľa slov organizátorov podujatia Igora Holéczyho a Miroslava Koleníka veľtrh ponúkne návštevníkom stovky voľných pracovných pozícií v oblasti automobilového priemyslu, strojárenstva, elektrotechniky, vzdelávania, služieb, bankovníctva, poisťovníctva, poradenských služieb a ďalších.

Záštitu nad podujatím prevzali prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska a predseda Trnavského samosprávneho kraja Tibor Mikuš.

Veľtrh Práca a kariéra sa zameria na tri kategórie: nezamestnaných a mladých ľudí, ktorí hľadajú svoje prvé zamestnanie, na rozvoj, budovanie kariéry a personálny manažment, a napokon na pomoc začínajúcim podnikateľom a startupy.

pak-title
Organizátori predpokladajú, že dvojdňové podujatie navštívi niekoľko tisíc ľudí

Veľtrh otvoria v utorok 21. októbra o 9. hodine za účasti viacerých pozvaných hostí.

O novom podujatí, ktoré má založiť tradíciu výstavníctva v krajskom meste Trnava, sme sa rozprávali s organizátormi veľtrhu Miroslavom Koleníkom a Igorom Holéczym.

Prečo ste sa rozhodli zorganizovať podujatie tohto druhu?

M.K.: Naším cieľom je priniesť pracovné príležitosti ľuďom z trnavského regiónu. Doposiaľ žiadne podobné fórum neexistovalo. V Trnave pôsobí mnoho výrobných závodov, sídli tu množstvo firiem, ale aj vysokých a stredných škôl. Preto sa snažíme vytvoriť fórum, kde sa môžu stretnúť zamestnávatelia a potenciálni zamestnanci.

I.H.: Prišli sme s týmto nápadom na radnicu, na úrad práce, samosprávny kraj, na univerzity a do škôl a reakcie boli veľmi pozitívne. Teší nás, že sme našli pozitívnu spätnú väzbu a na základe toho sme začali na projekte pracovať.

Ako reagovali firmy, mali záujem prezentovať svoje pracovné ponuky?

M.K.: Komunikácia so zamestnávateľmi prebiehala najmä v dvoch lokalitách – v trnavskom regióne a v Bratislave. Snažili sme sa, aby ponuky práce neboli zamerané jednostranne. Zamestnávatelia reagovali rovnako ako úrady a inštitúcie pozitívne. Podarilo sa nám dosiahnuť rozmanitosť druhov pracovných ponúk aj teritoriálneho rozloženia.

I.H.: Oslovili sme všetkých najvýznamnejších zamestnávateľov v Trnave a okolí ako sú HKS Forge, Boge Elastmetall Slovakia, ZF Slovakia, PSA Peugeot Citroen a mnohých ďalších. Vznikla nám veľmi zaujímavá skupina firiem, ktorá bude prezentovať svoje pracovné ponuky. Okrem toho máme spoločnosti z Bratislavy, Nitry, Nového Mesta nad Váhom a ďalšie, ktoré pôsobia mimo okresu Trnava.

Prezentujete, že na veľtrhu bude k dispozícii bude viac ako 1000 pracovných miest. Sú tieto čísla reálne?

M.K.: Rozumiem tomu, že dnes, keď počúvame o tých číslach o nezamestnanosti, a niekto príde s tým že ponúkne stovky pracovných príležitostí, sa to môže zdať niekomu nedôveryhodné. Je tu taký paradox – na jednej strane štatistiky uvádzajú veľmi málo voľných pozícií, na druhej strane firmy len s ťažkosťami hľadajú kvalifikovaných ľudí na pozície, ktoré reálne existujú. Chápem, že nájdu sa aj takí, ktorí tomu neveria. Aj preto im odporúčam, aby prišli a presvedčili sa osobne.

I.H.: Na veľtrh príde veľa spoločností, ktoré práve v tomto čase plánujú rozširovanie výroby. Tie firmy sú tu a mnohé z nich majú problém zaplniť voľné pozície. Viacerí zamestnávatelia prídu do Trnavy s ponukou niekoľkých desiatok pracovných miest. To číslo 1000 určite nie je nereálne, skôr naopak. Myslíme si, že v skutočnosti bude v ponuke číslo ešte vyššie. Samozrejme, a to treba zdôrazniť, nie všetky voľné pracovné miesta budú v Trnave. Hovoríme tu aj o Bratislave, Nitre, širšom regióne Trnavy alebo aj zahraničí.

Skvelým poznatkom je, že veľké spoločnosti svetového rangu sa rozhodli prísť do Trnavy, ktorá je z pochopiteľných dôvodov v tieni hlavného mesta. Ako vnímali spoločnosti sídliace mimo regiónu na skutočnosť, že takýto veľtrh bude práve v Trnave?

M.K.: Prirodzenú nedôveru vyvolávala skôr skutočnosť, že ide o prvý veľtrh bez histórie. Postupne sme však získavali zaujímavých klientov, čo nám pomáhalo prelomiť ľady. Pre firmy najmä z Bratislavy bolo rozhodujúce, že v Trnave je veľká skupina približne 17 – tisíc vysokoškolských študentov. To bol veľký argument. Študujú sa tu viaceré odbory, ktoré zamestnávatelia nielen z Bratislavy vyhľadávajú.

I.H.: Dôležitým faktorom bolo aj konkrétne miesto tu v Trnave – a to hotel Holiday Inn. Vystavovatelia to veľmi dobre prijali a aj tento moment prispel k väčšej dôvere medzi nami a oslovenými zamestnávateľmi.

Dôležitou súčasťou veľtrhu Práca a kariéra bude nabitý a bohatý sprievodný program.

M.K.: Pri vytváraní programu sme sa snažili nastaviť sériu prednášok tak, aby sme oslovili každú skupinu ľudí, ktorá na veľtrh zavíta. Zaujímavé informácie, rady a poznatky získajú tí, ktorí vstupujú na trh práce, študenti, budeme tam mať prezentácie ako sa pripraviť na pracovný pohovor, profesionáli poradia, ako počas pracovného pohovoru upútať pozornosť a prezentovať svoje kvality, headhunteri sa zamerajú na využívanie sociálnych sietí. Cieľovou skupinou sú aj súčasní zamestnanci, ktorí by možno radi zmenili prácu a chcú sa posunúť na lepšiu pozíciu. Program prinesie naozaj veľké množstvo zaujímavých a inšpiratívnych tém a poznatkov. Samostatnou kategóriu budú start-upy. Ľudia, ktorí chcú začať s podnikaním si môžu prísť vypočuť príbehy úspešných, ich skúsenosti pri rozbiehaní podnikania a podobne. Viacerí z vystavovateľov budú na veľtrhu robiť aj výberové pohovory.

Aká je vaša osobná motivácia do budúcnosti? Bude tento veľtrh jediným podujatím alebo plánujete z neho vybudovať tradíciu?

I.H.: Určite nemá ísť o jednorazovú akciu. Práca a kariéra má byť pravidelným podujatím s pevným jesenným termínom v kalendári. Zároveň by sme radi priniesli niečo ako profesionálne a odborné komunikačné fórum, kde by sa stretávali manažeri z rôznych oblastí a prinášali by témy a návrhy, ktoré by spoločne riešili priamo tu v Trnave na regionálnej úrovni. Mohlo by to byť formou konferencie, pracovného obeda a podobne.

M.K.: Veríme, že veľtrh Práca a kariéra bude mať dlhoročnú tradíciu. Cítime veľký entuziazmus zo strany firiem, škôl, samosprávy, VÚC, ÚPSVAR. Tí všetci oceňujú, že tu konečne vzniká takéto podujatie. My dúfame, že poduajtie bude rásť a dokáže napĺňať svoj účel.

Veľtrhu Práca a kariéra 2014 sa v Trnave zúčastnia spoločnosti ako sú HKS Forge, ZF Sachs, Boge Elastmetall Slovakia, Allianz SP, Swan, GTS Slovakia, PSA Peugeot Citroen, Amazon, PricewaterhouseCoopers, Accenture, ŽOS Trnava, Železnice SR, Streit Trnava, c2i, Magna Slovteca, Your Choice, ČSOB, Datalogic Slovakia,  Trnavská univerzita, UCM Trnava, MTF STU, Wüstenrot, Union Poisťovňa, Trexima, Luto Automotive, UPSVAR, Bekaert Hlohovec, TMF Slovakia, DS Smith Nitra, Vossloh -Schwabe Deutschland GmbH, Express People a ďalší.

Organizátori očakávajú počas dvoch dní účasť niekoľkých tisíc návštevníkov z radov študentov, nezamestnaných, mladých ľudí aj zamestnancov, ktorí chcú vylepšiť svoj kariérny profil.

Vstup na veľtrh aj všetky sprievodné podujatia je voľný.

Podujatie podporujú mesto Trnava, Trnavský samosprávny kraj a UPSVAR Trnava.

Priebežne aktualizované informácie sú prístupné už dnes na internetovej stránke www.pracaakariera.sk.

Praca-a-kariera-plag

Ulož ako PDF
Napísal 15. októbra 2014 12:58. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.