reklama

Na dopravu má ísť z rozpočtu 5,5 milióna eur. Čo plánuje mesto urobiť v budúcom roku?

Rozpočet mesta Trnava na rok 2015 schválili poslanci mestského zastupiteľstva na svojej poslednej schôdzi 11. novembra.

Nový primátor Peter Bročka v prvotných reakciách deň po voľbách vyhlásil, že žiadne veľké podkopanie schváleného rozpočtu alebo zastavovanie investičných akcií zatiaľ nechystá.

„V prvej fáze budeme akceptovať aktuálny stav. Je otázkou času, kedy dôjde k nejakej zmene, ale to je vec hlbších analýz a diskusií. V žiadnom prípade neprichádzame s kosou a nechceme podpíliť rozbehnuté projekty a investičné akcie. Určite počítam s aktualizáciami v rozpočte, ale hovoriť o ich rozsahu by bolo teraz veľmi predčasné,“ povedal nám primátor Bročka deň po zvolení do funkcie.

Aktualizácie rozpočtu v priebehu roka sú bežné, mesto prispôsobuje rozpočet niekoľkokrát za rok aktuálnemu vývoja situácie.

Detaily rozpočtu a zastupiteľstvom schválené financovanie jednotlivých kapitol prináša spravodajský portál trnava-live.sk pravidelne každý rok.

doprava

Ilustračné foto

Dnes si bližšie predstavíme najdôležitejšie body rozpočtovej kapitoly Doprava.

Na program, ktorý zahŕňa opravy, údržbu, rekonštrukciu, výstavby ciest, chodníkov, komunikácií, dopravné značenie či parkoviská plánuje v roku 2015 vynaložiť mesto 5,4 milióna eur. Výdavky na dopravu dosiahnu v tomto roku asi 7,7 milióna, v roku 2013 to bolo 4,1 milióna eur.

Z bežných výdavkov (spolu 1,1 milióna) počíta rozpočet s opravami miestnych komunikácií a parkovacích plôch vo výške 400-tisíc eur, na opravy chodníkov je vyčleneých 150-tisíc eur. Dvestotisíc eur je naplánovaných na opravu povrchu vozovky križovatky ulíc Rybníková – Bučianska.

Stotisíc eur má stáť údržba a oprava vodorovného a zvislého dopravného značenia. Na území mesta je evidovaných asi 5 000 kusov trvalých zvislých dopravných značení, ktoré si vyžadujú permanentnú opravu a údržbu. Obnovu vodorovného dopravného značenia je potrebné realizovať periodicky dvakrát do roka.

Pre kapitálové výdavky sú v rozpočte vyčlenené 3 milióny eur. Dvestotisíc eur má ísť na vypracovanie projektových dokumentácií pre plánované rekonštrukcie ulíc Zelenečská 61 – 75, Hollého, Dedinská, Olympijská, Šrobárova, Zelený kríčok (verejné priestranstvo), Kukučínova, Halenárska, Štefánikova, Trojičné námestie, Koperníkova, Hlavná ulica – Námestie SNP (pri Evanjelickom dome).

V budúcom roku sa počíta aj s vypracovaním projektov pre realizáciu viacerých chodníkov a cyklochodníkov napríklad Zelenečská – Hraničná popri Trnávke, Cukrová – Národné strelecké centrum Štrky, Park Janka Kráľa – cesta k železničnému depu, Trstínska cesta.

Mesto chce nechať v budúcom roku vypracovať aj projekty pre viacero nových parkovísk.

Rozpočet mesta Trnava na rok 2015 počíta v oblasti dopravy s realizáciou niekoľkých investičných akcií.

Na komplexnú rekonštrukciu Kukučínovej ulice pri obchodnej akadémii je vyčlenených 400-tisíc eur, 110-tisíc eur je navrhnutých na výstavbu preferenčného jazdného pásu pre autobusy MHD, vozidlá s právom prednosti v jazde a taxíky na Hospodárskej ulici.

Dokončenie rozbehnutej obnovy Hviezdoslavovej ulici bude financované z rozpočetu na rok 2015 čiastkou približne 200-tisíc eur, čiastočne z budúcoročného rozpočtu má byť uhradená aj výstavba okružnej križovatky Bratislavská – Strojárenská sumou 250-tisíc eur.

Mesto naplánovalo aj rekonštrukciu cyklochodníka popri Kamennej ceste s predpokladanou investíciou 175-tisíc eur, realizovať sa má aj cyklochodník od okružnej križovatky Veterná – Saleziánska s ukončením na križovatke ulíc Veterná – Olympijská za 70-tisíc eur.

Na výstavbu nových parkovísk je v rozpočte 300-tisíc eur, konkrétne sú v rozpočte pomenované len parkoviská v lokalitách Spartakovská 8, Jiráskova 14-16, ZŠ J. Bottu v odhadovanom náklade 140-tisíc eur.

Najvyššou investíciou v doprave má byť v roku 2015 rekonštrukcia mosta pri Bernolákovej bráne za asi 800-tisíc eur. Pol milióna dostalo mesto na opravu od štátu.

Na Mestskú autobusovú dopravu vynaloží mesto zo svojho rozpočtu v budúcom roku 1,2 milióna eur v zmysle zmluvy o výkonoch vo verejnom záujme na pravidelné autobusové linky.

Ulož ako PDF
Napísal 20. novembra 2014 10:46. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Na dopravu má ísť z rozpočtu 5,5 milióna eur. Čo plánuje mesto urobiť v budúcom roku?”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.