reklama

Jeseň oslabuje našu imunitu. Pomoc je bližšie, než by sme čakali

Kým príroda počas leta načerpáva novú silu, jeseň je pre ľudský organizmus a imunitný systém zaťažkávacou skúškou. Nízke teploty, vysoká vlhkosť vzduchu, málo pohybu, málo slnka, málo vitamínov… Ale pomoc je bližšie, než by sme čakali.

Stalo sa dobrým zvykom, že s nástupom jesene a zimy bežíme do lekárne urobiť dôležitý nákup, lebo imunita volá SOS – potrebujem pomoc a podporu. Kto na seba úplne nekašle, ten volanie poslúchne a aj keby to po zvyšok roka trochu zanedbával, na jeseň si dá záležať na dostatočnom prísune vitamínov, minerálov a stopových prvkov.

citrusy
Nedostatok jedného vitamínu spôsobuje nedostatočné fungovanie ostatných

Exotika v nevýhode

„Výživa významne prispieva k zachovaniu zdravej imunitnej ochrany. Ak v potrave dlhodobo chýbajú isté minerálne látky alebo vitamíny, silno sa znižuje schopnosť imunitného systému a náchylnosť na infekcie u postihnutého stúpa,“ potvrdzuje, čo všetci vieme, imunológ MUDr. Dušan Hríb.

Zároveň však upozorňuje, že základom dobrej imunity je sezónny jedálny lístok. „Vytvára väzbu medzi ľudským organizmom a jeho okolím. Dodržiavanie sezónnosti nám bez problémov zabezpečí dostatok vitamínov, minerálov a živín, pretože z prírody máme v každom čase k dispozícii práve to, čo najviac potrebujeme. Exotické ovocie, ktoré zvyčajne v zime kupujeme, aby sme mali dostatok vitamínu C, napríklad citrusy alebo kivi, nepotrebujeme tak veľmi, ako si myslíme. Je lepšie, ak sú malým spestrením, ale nie hlavným zdrojom vitamínov. Tie by sme mali čerpať najmä z prirodzene domácich, sezónnych potravín.“

Smradľavá sláva

Ako skvelé antibiotiká nám preventívne dobre poslúžia cibuľa a cesnak. Žiadna iná zelenina sa im nevyrovná v schopnosti bojovať s vírusmi a baktériami.

Samozrejme, nie je nič príjemné, keď sme síce zdraví, ale ľudia od nás bočia, pretože s cibuľovým alebo cesnakovým odorom sme jednoducho neprehliadnuteľní.

Ako však dodáva doktor Hríb, nie je potrebné tlačiť do seba extra veľké dávky.

„Zvyčajne vystačí, ak cibuľu a cesnak používame pri príprave jedla, ale opäť takého, ktoré je typické pre našu zemepisnú šírku a dĺžku. Prípadne si z cibule môžeme uvariť čaj, dobré látky v nej sa tým neznehodnotia.“

kapusta
Kapusta je vitamínovým preborníkom

Víťazom je céčko

Každý jeden vitamín je pre správne fungovanie organizmu dôležitý, pretože každý má na starosti niečo iné. Podobne ako keď v hodinovom strojčeku hapruje jedno koliesko, majú problém aj ostatné, aj v našom tele keď poriadne nefunguje jeden z mnohých fyziologických procesov, nemôžu dobre a plnohodnotne fungovať ani ostatné.

Alebo povedané inak, nedostatok jedného vitamínu spôsobuje nedostatočné fungovanie ostatných.

V zimnom období treba dopĺňať najmä vitamín C. Najmenej ho majú už spomínané citrusy – aj preto, že sa oberajú ešte nedozreté, aby cestou k spotrebiteľovi nezhnili. Ale kapusta je na tom opačne!

Presne tak, naša, obyčajná, zelená alebo červená. Skvelá je čerstvá, varená, a keď je nakladaná, má ešte extra bonus.

„Kyslá kapusta obsahuje aj baktérie mliečneho kvasenia, ktoré sa označujú ako probiotiká. Sú to kmene buniek, ktoré v žalúdku a črevách ‚vyrábajú‘ prírodné antibiotiká,“ vysvetľuje Dušan Hríb. Tie vedia zatočiť s vírusmi a baktériami, produkujú zlúčeniny obmedzujúce množenie kvasiniek a syntetizujú vitamíny skupiny B, ktoré sú nevyhnutné na tvorbu niektorých protilátok.

Ďalšie významné domáce zdroje vitamínu C sú rakytník rešetliakový a šípky.

doboly
Adrián Doboly

Hráči z lesa

Nemenovali sme však ešte jedného veľmi dobrého hráča v tíme obranyschopnosti – huby.

„Obsahujú Beta glucan, ktorý, ako je známe z množstva výskumov, štúdií aj praktického používania, je schopný optimalizovať imunitný systém,“ vysvetľuje Adrián Doboly z trnavskej farmaceutickej spoločnosti Natures. Už v 60-tych rokoch minulého storočia sa robili viaceré štúdie, ktoré potvrdili protirakovinové účinky rôznych druhov húb. Beta glucan sa osvedčil u ľudí s častým výskytom infekčných ochorení, s alergiami a oslabenou imunitou.

Významným zdrojom Beta glucanu u nás je napríklad hliva ustricová. Kto si z nej neurobil zásoby na zimu, lebo nevedel, aká je užitočná, nemusí čakať do ďalšej sezóny.

Výživové doplnky z lekárne sú na to, aby sme nimi doplnili to, čo potrebujeme a nemáme. Ale aby sme ostali verní lokálnym produktom, treba žiadať výrobky, ktoré sú z hlivy vypestovanej na Slovensku alebo v blízkom okolí. Určite také zoženiete.

Stopoví bojovníci na strane imunity

Okrem vitamínov potrebujeme v zime aj minerály a stopové prvky. A to najmä nasledujúcu trojicu.

ŽELEZO: Pomáha fagocytom, ktorých úlohou v tele je zaregistrovať a zničiť cudzorodé látky. Nedostatok železa zvyšuje náchylnosť na infekcie. Slušné dávky železa sú v šošovici, cíceri, baraních rohoch, v bielej fazuli, mäse, prose, rybách a v celozrnných výrobkoch.

ZINOK: Tiež prispieva k aktivácii fagocytov, čím podporuje produkciu protilátok. Potraviny bohaté na zinok sú šošovica, biela fazuľa, cícer, mäso a celozrnné výrobky.

SELÉN: Podporuje enzýmy, ktoré sú nevyhnutné na odbúravanie škodlivých látok, napr. ťažkých kovov. Prirodzeným a sezónnym zdrojom sú huby, mäso a ryby.

Natures-BG
Beta glucan je schopný optimalizovať imunitný systém

Ulož ako PDF
Napísal 22. novembra 2014 9:00. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.