reklama

V PSA sú o krok bližšie k zhodnocovaniu všetkých vyprodukovaných odpadov

Trnavská automobilka je opäť o krok bližšie k splneniu svojho cieľa – do roku 2012 zhodnocovať 100% všetkých vyprodukovaných odpadov. Od októbra triedi 3 000 zamestnancov PSA Slovakia už aj biologicky rozložiteľný odpad.
S triedením týchto odpadov sa pritom v automobilke začalo už pred rokom v závodnej kuchyni. Od apríla sa tento odpad triedi vo všetkých výrobných prevádzkach a v týchto dňoch sa pripojila aj administratíva. Separovanie ostatných odpadov ako papier, plasty či kovy je pritom samozrejmosťou už od vzniku závodu, informuje koncern v tlačovej správe.

Montážna hala v Trnave

Triedenie odpadov má veľký význam pre ich následné energetické alebo materiálové zhodnotenie. „Naši zamestnanci sú vedení k tomu, že aj odpad môže byť zdrojom energie alebo surovinou pre výrobu ďalších produktov,“ hovorí Ladislav Halász, vedúci oddelenia životného prostredia PSA Slovakia.

„Teraz, keď sme z komunálneho odpadu odstránili biologicky rozložiteľné zložky, môžeme zostávajúci odpad energeticky zhodnotiť ako alternatívne palivo napríklad pri výrobe cementu. Z biologického odpadu zas vytvoríme kompost, ktorý využijeme pri starostlivosti o zelené plochy, ktoré máme v závode,“ dodáva Halász.

Bez účasti každého zamestnanca by to však nebolo možné. Zamestnanci automobilky poznajú environmentálnu politiku podniku, absolvujú pravidelné školenia a triedenie odpadov je preto samozrejmosťou tak v administratíve, ako aj vo výrobe. Sami často prichádzajú s nápadmi, čo by sa dalo v tejto oblasti vylepšiť.
Jednou z hlavných priorít spoločnosti PSA Peugeot Citroёn Slovakia je minimalizovať vplyvy výroby na životné prostredie. Automobilka má certifikát environmentálneho manažérstva ISO 14 001, ktorý každý rok obhajuje pred nezávislými audítormi. Vlani získala Národnú podnikateľskú cenu za životné prostredie. Je prvou slovenskou automobilkou, ktorá spustila sériovú výrobu áut s emisiami pod 100 g CO2 na prejdený kilometer.

Ulož ako PDF
Napísal 22. októbra 2010 0:01. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Spoločnosť. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.