reklama

Volebný škandál: na úrade našli poškodené krabice s hlasovacícmi lístkami, prípad rieši polícia

Krátko po komunálnych voľbách v Trnave, ktoré sa uskutočnili 15. novembra 2014, zatiaľ neznámy páchateľ poškodil pečate na viacerých krabiciach, v ktorých boli uložené hlasovacie lístky z dvoch volebných obvodov. Prípad rieši na základe oznámenia primátora Petra Bročku Okresná prokuratúra v Trnave aj polícia.

Krabice s volebnými lístkami boli riadne uložené, zapečatené a uzamknuté v jednej z miestností na mestskom úrade. K skutku došlo približne medzi druhou hodinou ráno v nedeľu 16. novembra a pondelkom 17. novebmbra 2014, kedy poškodenie objavila jedna zo zamestnankýň úradu.

Podľa našich informácií na krabiciach boli prerezané lepiace pásky, zrejme nožíkom alebo kľúčom. Poškodené škatule obsahovali platné volebné hlasy z deviatich volebných miestností obvodu Trnava – Stred a dvoch volebných miestností obvodu Trnava – Modranka.

Zároveň boli odpečatené aj dve vrecia s nepoužitými, teda prázdnymi hlasovacími lístkami.

krabica-tt-volby
Jedna z poškodených krabíc s lístkami

O udalosti informoval médiá v piatok 16. januára 2015 primátor Peter Bročka. Ako poznamenal, o tom, čo sa stalo, sa dozvedel až 19. decembra 2014, teda viac ako mesiac po tom, ako bolo poškodenie objavené. V rovnaký deň, krátko po primátorovi, dostala informáciu o poškodení volebných boxov a vriec aj prednostka mestského úradu Hana Dienerová.

„Prišla za mnou zamestnankyňa mestského úradu ktorej práca súvisela s komunálnymi voľbami. V pondelok 17. novembra podľa vlastných slov zistila, že krabice niekto poškodil. Oznámila to svojmu nadriadenému – vedúcemu odboru organizačného a vnútornej správy mestského úradu a spísali protokol. Ja som sa to dozvedel z jej úst až o mesiac neskôr – 19. decembra. Prišla za mnou sama, dovtedy som o ničom netušil,“ informoval Bročka.

Z doterajších zistení je zrejmé len to, že po uzamknutí miestnosti odovzdali poverení zástupcovia mestského úradu, vrátane vedúceho odboru organizačného a vnútornej správy, kľúče po uzamknutí miestnosti s krabicami na mestskej polícii.

Na mestskom úrade prebehlo krátke interné vyšetrovanie v snahe o zosúladenie faktov a dostupných informácií. Vytvorila sa aj detailná fotodokumentácia inkriminovaných krabíc.

„Záležitosť som bezodkladne postúpil na okresnú prokuratúru pre podozrenie zo spáchania trestného činu. Okresná prokuratúra sa prípadom zaoberá,“ uviedol primátor. Ako doplnil, pred niekoľkými dňami dostal od Dzurjanina žiadosť o ukončenie pracovného pomeru k 18. januáru.

Či jeho rozhodnutie súvisí s udalosťami týkajúcimi sa poškodených krabíc, Bročka komentovať nechcel. „Je to jeho vlastné rozhodnutie, ktoré som akceptoval,“ poznamenal.

Druhý problém – sťažnosť voči postupu okrskových komisí

Na konci roka sa objavil aj druhý problém s komunálnymi voľbami v Trnave. Jeden z nezvolených poslancov a kandidát pravicovej koalície sa v zastúpení advokátom obrátil na ústavný súd a podal „Sťažnosť pre neústavnosť a nezákonnosť volieb na poslanca v meste Trnava“.

V sťažnosti sa poukazuje na nesprávne posúdenie platnosti a neplatnosti niekoľkých hlasovacích lístkov okrskovými volebnými komisiami v obvode Trava – Stred, čím sa mali dopustiť závažného porušenia niektorých ustanovení zákona o voľbách. Konkrétne malo ísť o označenie väčšieho počtu kandidátov, ako malo byť v tomto obvode zvolených do mestského zastupiteľstva.

Vo volebnom obvode Trnava – Stred postúpil z posledného miesta kandidát Lepšej Trnavy Juraj Novota o jeden hlas pred kandidátom pravicovej koalície Pavlom Ďurkom.

Sťažovateľ zároveň v podaní na Ústavný súd SR, ktoré bolo zaevidované 27. novembra 2014, konštatuje, že „niektoré volebné schránky vo volebnom obvode Trnava – Stred neboli riadne zapečatené po skončení sčítavanie hlasov“.

„Za jediné relevantné overenie týchto tvrdení ako aj odstránenie pochybností o skutočnom počte hlasov pre jednotlivých kandidátov a overenie postupu okrskových volebných komisií pri posudzovaní platnosti alebo neplatnosti jednotlivých hlasovacích lístkov považujeme opätovné otvorenie volebných urien a opätovné prepočítanie hlasov,“ uvádza sa v sťažnosti na ústavnom súde.

Ulož ako PDF
Napísal 16. januára 2015 12:50. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Volebný škandál: na úrade našli poškodené krabice s hlasovacícmi lístkami, prípad rieši polícia”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.