reklama

Miestny zväz SDKÚ-DS v Trnave odhlasoval vlastné zrušenie. Prezídium podľa členov nemá legitimitu

Medializované rozhodnutie o rozpustení Miestneho zväzu SDKÚ-DS v Trnave Prezídiom strany považujú členovia trnavského MZ za nelegitímne a v rozpore so stanovami strany.

Správu o ukončení fungovania miestneho zväzu (MZ) strany v Trnave poskytla médiám tlačová služba SDKÚ-DS vo štvrtok 5. februára. Teda v deň, kedy bola ohlásená konferencia trnavského miestneho zväzu.

Hlavným bodom štvrtkovej konferencie bolo hlasovanie o zrušení MZ SDKÚ-DS v Trnave. “Miestny zväz zanikol hlasovaním jeho členov na miestnej konferencii v Trnave. Za zrušenie bolo 19 prítomných, jeden sa zdržal,” informoval predseda trnavského SDKÚ-DS Jozef Pobiecký.

Prezídium strany neexistuje

Rozhodnutie Prezídia o zrušení miestneho zväzu považuje za nelegitímne. “SDKÚ-DS totiž v súčasnosti nemá žiadne funkčné Prezídium. Od mimoriadneho septembrového kongresu strany v Senici, kedy sa vzdali svojich postov všetci podpredsedovia, neboli zvolení noví, nefungujú orgány strany, Prezídium nemá okrem predsedu Freša kto zastupovať tak, ako je to uvedené v stanovách strany. Aj preto je zrejmé, že Prezídium nemôže v súčasnosti dávať nijaké rozhodnutia,” vysvetlil Pobiecký.

V rýchlej medializácii o zrušení MZ zo strany vedenia SDKÚ-DS vidí snahu o opekňovanie sa a hádzanie viny a zodpovednosti na druhých.

mz-sdku
Pozvánka na konferenciu trnavského MZ, ktorá zväz zrušila

V zmysle stanov miestne zväzy informujú o programe, mieste a čase konania plánovanej konferencie vedenie strany 7 dní vopred. “V bratislavskej centrále videli, že v programe sa nachádza aj bod o zrušení MZ, preto sa rozhodli takto zareagovať. Ale opätovne pripomínam, na to v súčasnosti Prezídium nemá legitimitu, pretože žiadne neexistuje,” zdôraznil.

Neúspešný zväz?

SDKÚ-DS vo svojom stanovisku médiám vyčíta trnavskému zväzu “dlhodobú pasivitu, opakovanú neúspešnosť v komunálnych voľbách, ako aj slabú komunikáciu s členskou základňou a občanmi”.

Podľa Pobieckého ide len o vyfabrikované obvinenia. Trnavský miestny zväz má 16 rokov bez prestávky poslancov v mestskom zastupiteľstve a rovnako tak od roku 2002 poslancov v zastupiteľstve VÚC. Trnavské SDKÚ-DS malo svojho času aj viceprimátora a pred štyrmi rokmi postavilo kandidáta na primátora.

“Sú to len vykonštruované obvinenia. Za oveľa horšie dosiahnuté výsledky iné miestne zväzy a ich predsedov chvália, nás tu chcú umelo obviňovať. Je to smiešne,” reagoval.

Za rozhodnutím o zrušení miestneho zväzu v Trnave a ukončením jeho činnosti je podľa Pobieckeho dlhodobá neschopnosť vedenia SDKÚ-DS získať si dôveru občanov, aj neochotu vedenia načúvať svojim členom, čo vyústilo v predčasné ukončenie mimoriadneho snemu v Senici.

“Je ťažké reprezentovať stranu na regionálnej úrovni a rokovať s partnermi ako sú KDH, OĽaNO či Most-Híd, keď je samotné vedenie strany nefunkčné a preferencie dlhodobo padajú až na dno,” konštatoval Pobiecký, ktorý zastáva aj funkciu predsedu Okresnej rady v Trnave, je členom krajského predsedníctva, bývalým členom Ústrednej rady a delegátom kongresu SDKÚ-DS.

Vedenie strany v tlačovom vyhlásení vyčítalo Trnave, že miestny zväz sa zatváral čoraz viac do seba a sústreďoval sa skôr na vnútorné “žabomyšie” vojny. “Keďže v Trnavskom kraji existuje 75 fungujúcich zväzov, nemôže ostatných v práci brzdiť jeden, v ktorom tímová práca nefunguje,” napísala SDKÚ-DS v stanovisku.

Od mimoriadneho snemu sa podľa trnavského predsedu prejavuje nespokojnosť výrazným odlivom členov. Vznikajúce malé “rodinné” miestne zväzy s niekoľkými členmi, najmä v okresoch Skalica a Senica, ktorými sa chváli predseda Frešo, krajský predseda a jeho ľudia, považuje za účelovo vytvorené. Zo 75 MZ v kraji je podľa Pobieckého až 43 z týchto dvoch okresov. V okrese Trnava ich funguje momentálne len deväť.

„Od snemu v Senici dochádza k hromadným odchodom dlhodobých členov strany. Týchto ľudí umelo a účelovo novoprijatí členovia nahradiť nemôžu, sú to iba čísla na papieri,“ myslí si.

Trnavský miestny zväz mal dlhodobo približne 50 členov. Čo bude ďalej, jeho dnes už bývalý predseda odhadnúť nevie.

„Chcem poďakovať všetkým za ich odvedenú prácu, ktorú vykonávali pre MZ SDKÚ-DS. Trnava má potenciál, dlhé roky tu pracovali ľudia, ktorí mali záujem hľadať riešenia a prinášali myšlienky a nápady.“

Ulož ako PDF
Napísal 9. februára 2015 8:22. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Miestny zväz SDKÚ-DS v Trnave odhlasoval vlastné zrušenie. Prezídium podľa členov nemá legitimitu”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.