reklama

Výstava na radnici pripomenie krvavé udalosti z kyjevského Majdanu

Majdan 2004/2014 je názov nezvyčajnej výstavy, ktorej vernisáž sa uskutoční v pondelok 16. februára o 18. hodine v západnom krídle radnice.

Ako napovedá názov, organizátori – združenie umelcov BonArt a Ukrajinsko-Slovenská Iniciatíva v spolupráci s Mestom Trnavou a pod patronátom Veľvyslanectva Ukrajiny v SR si chcú touto formou pripomenúť spoločne s Trnavčanmi, návštevníkmi mesta a komunitou Ukrajinskej diaspóry západného Slovenska prvé výročie krvavého policajného zásahu proti demonštrantom na kyjevskom Majdane počas Revolúcie dôstojnosti na Ukrajine.

majdan-mravec
Juraj Mravec: z cyklu 24 hodín na barikádach Euromajdanu v Kyjeve 25. – 27. januára 2014

Umelecké dokumentárne fotografie z roku 2004 – obdobia začiatku Oranžovej revolúcie na Ukrajine bude na výstave prezentovať známy trnavský fotograf českej národnosti, podpredseda fotoklubu Iris Jiří Svoboda.

Napriek tomu, že ho do Kyjeva v prvých dňoch rodiacej sa Oranžovej revolúcie priviedli pracovné povinnosti a fotografovanie preto nemohlo mať prioritu, podarilo sa mu vytvoriť kolekciu fotografií, ktorá podáva osobité svedectvo o týchto dejinných udalostiach.

Ďalším vystavujúcim autorom je bratislavský kameraman a fotograf Juraj Mravec, rodák z Levíc, ktorý vyštudoval fotografiu na Škole úžitkového výtvarníctva Jozefa Vydru a na Vysokej skole múzických umení v Bratislave a je držiteľom ocenenia Czechpressphoto 2014. Na výstave predstaví svoju kolekciu fotografií, ktorá vznikla v roku 2014 na barikádach kyjevského revolučného Majdanu.

Svoje diela budú vystavovať aj slovenský autor Juraj Javor tvoriaci emotívne pôsobiace diela digitálnou technikou a ukrajinskí umelci žijúci v Trnave Oksana Lukomska a Mykola Biloshytsky, ktorý je zároveň autorom projektu výstavy Majdan 2004/2014.

Súčasťou podujatia bude spomienkový večer na padlých hrdinov Nebesnej sotni, ktorý sa uskutoční v nedeľu 22. februára o 18. hodine na nádvorí trnavskej radnice.

Výstava potrvá do 2. marca 2015.

(Tlačová správa mesta Trnava)

majdan-plag

Ulož ako PDF
Napísal 14. februára 2015 21:48. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.