reklama

Výstava FotoFrejm v trnavskej radnici prináša originálne fotografie študentov

Organizátori festivalu študentskej tvorby Frejm pozývajú na výstavu FotoFrejm 2 v priestoroch západného krídla Trnavskej radnice. Výstavu otvorila v utorok 12. apríla dekanka Fakulty masmediálnej komunikácie PhDr. Dana Petranová, PhD.
FotoFrejm prebieha od roku 2010 ako súčasť multimediálneho festivalu študentskej tvorby s názvom Frejm. Práce desiatich študentov si záujemcovia mohli pozrieť od 21. marca do 8. apríla v budove Fakulty masmediálnej komunikácie na Skladovej ulici. Druhý ročník fotografickej výstavy prináša práce autorov: Andrea Uvačková, Petra Johanesová, Martin Bystriansky, Martina Štibravá, Katarína Pargáčová, Jakub Merganc, Petra Adamková, Katarína Acélová, Antonios Vlachou a David Beran.

Výstava potrvá do 26. apríla 2011. Verejnosti je prístupná každý utorok a štvrtok v čase od 10.00 do 12.00 h a od 14.00 do 17.00 h. Vstup je voľný.

Ponúkame krátky náhľad na časť výstavy:
Antonios Vlachou / Reborn in a dirty bath, The power of book, 9:13:30, Fallen Angel, Macro², Spiritual Sprite (surreal, emotívna fotografia)
Antonios sa riadi od prvého kontaktu s fotoaparátom heslom “Fotografia je spôsob ako vyjadriť svoje myšlienky a vízie. Všetko je fotogenické.” Už podľa tohto výroku sa dá vyčítať, že sa orientuje predovšetkým na inscenovanú fotografiu a jeho najväčším koníčkom je surrealizmus a emotívna fotografia. Aktívne sa venuje foteniu eventov, produktovej fotografii a designu.
„Moje fotografie balancujú medzi surreálnou fotografiou a emotívnou, každá z nich reflektuje psychologické rozpoloženie mňa alebo osoby ktorú fotím. Tieto fotografie sú pre mňa nielen fotografiami ale aj almanachom spomienok.“

Jakub Merganc / Bez domova, Nástup, Nebo/peklo, Nové mesto, Stopy v snehu, Torzo (krajina, dokument)
Jakub sa venuje fotografovaniu iba od roku 2009, no po rýchlom zoznámení sa s digitálnou technológiou stihol už vycvakať desaťtisíce snímok. Doma sa cíti najmä v uliciach veľkých miest. Zachytáva ich svetlé i temné stránky, život cez deň, aj v noci. Túla sa opustenými objektmi a hľadá krásu, ktorá je často viditeľná až na druhý pohľad. Baví ho hra s hĺbkou ostrosti, so svetlom, prírodným, či umelým a snaží sa pri tom využiť celú svoju rozrastajúcu sa výbavu. Po zotmení prídu na rad kluby a koncerty, kde sa snaží zachytiť čo najviac z emócií, ktoré sa v nich uvoľňujú. Tejto reportáži urbanizovaného sveta a jeho hudobného života by sa chcel venovať aj naďalej, no pre budúcnosť je otvorený akýmkoľvek experimentom.
„Fotografie zachytávajú odvrátenú stranu Bratislavy. Tvár nášho hlavného mesta, ako ju pozná len málokto, sa dostáva do kontrastu s pozlátkou, ktorú ľudia vidia na prvý pohľad. Väčšina záberov pochádza z mestskej časti Nové mesto. Tieto zabudnuté miesta dnes slúžia bezdomovcom a sú utopené v horách odpadu.“

Katarína Acélová / Moja Pohoda (reportáž z festivalu Bažant Pohoda 2010)
Fotografovaniu sa venuje od roku 2006 a cez fotografie sa vždy vracia k spomienkam na pekné a zaujímavé chvíle, preto si zo všetkých žánrov najviac obľúbila dokument a reportáž. Rada sa venuje aj koncertnej fotografii. V budúcnosti by chcela pracovať ako fotoreportérka, chodiť po svete s fotoaparátom v ruke a prostredníctvom obrázkov zachovávať súčasnú realitu pre budúce generácie. V tomto roku dosiahla úspech, s fotografiou Pod dohľadom sa dostala do finále súťaže profesionálnych a amatérskych fotografov Foto roka 2010. Tato fotografia je tiež súčasťou vystavovaného fotografického súboru Moja Pohoda (Fotografia s kolotočom).
„Moje fotografie hovoria o atmosfére najväčšieho letného multižánrového festivalu Bažant Pohoda, ktorý sa koná pravidelne na trenčianskom letisku.“

David Beran / Fontána, Slečna v červenom, Spací vagón, Na burze, Na zastávke, Táňa pod mostom (street photo document)
Fotografii sa venuje od roku 2009. Svojím objektívom zachytáva ľudí, ulicu, mesto… realitu.
„Fotografii sa venujem od roku 2009. Hneď v počiatku som pochopil a opustil digitálne otroctvo, pretože iba papier a film zaručujú originalitu, autenticitu a večnosť. Vo svojej tvorbe sa v prvom rade venujem tvorbe. Vzrušený z experimentu očakávam neočakávané. Avantgarda je analógová budúcnosť… proste raj na Zemi!“

Martin Bystriansky / Aha!, Každý svoje, f4 (diptychy – dokument)
Fotografovaniu sa aktívne venuje od roku 2006. Cez objektív digitálnej zrkadlovky zachytáva najmä ľudí v ich prirodzenom prostredí, primárne ho zaujíma sociálny dokument, ale aj reportážna fotografia. Úspechy zaznamenal na Trnavskom objektíve 2010, kde získal cenu za sériu fotografií z cyklu Kapucíni a čestné uznanie na Trnavskom objektíve 2011 za sériu fotografií z cyklu Autistické deti. Je spoluautorom fotografií v publikácii Medzi kvapkami dažďa, Autizmus – svet pravdy, ktorá získala cenu Najkrajšia kniha Slovenska v oblasti vedecká literatúra.
„Na mojich fotografiách, ktoré sa vystavujú v rámci Frejmu, som sa snažil vtipne skĺbiť dvojice fotografií, ktoré spolu nejakým spôsobom súvisia. Väčšinou sa venujem sociálnym témam, preto som chcel vystaviť niečo, čo je pre mňa netypické.“


Ulož ako PDF
Napísal 13. apríla 2011 9:01. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Kam vyraziť, Pozvánky. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.