reklama

Výstava Fragmenty okamihu v múzeu prináša kolekciu 100 čiernobielych fotografií z Trnavy, Slovenska aj sveta

Srdečne vás pozývame na výstavu Petra Chmelu Fragmenty okamihu do Západoslovenského múzea v Trnave.

Nezvyčajný názov Fragmenty okamihu má novootvorená výstava čiernobielych fotografií Petra Chmelu. Kolekcia 100 fotografií zachytáva nielen Trnavu, ale aj iné miesta zo Slovenska, Ameriky či Floridy. Nájdete tu dokumentárnu fotografiu aj náladovky. Autor je Trnavčanom známy aj režírovaním divadla Agape, ktoré v deväťdesiatych rokoch predviedlo v Trnave pašijové hry.

Chmela bol od roku 2000 riaditeľom Mestskej televízie Trnava. Nakrútil tri filmy z prostredia Trnavy: Trnava – prvé slobodné kráľovské mesto (2000) Katedrálny chrám sv. Jána Krstiteľa v Trnave (2002) a Matkine slzy o Panne Márii Trnavskej (2010).

Výstavou v múzeu predstavuje svoju fotografickú tvorbu a niekoľko drevených rezbárskych prác.


Peter Chmela (vľavo) v terchovskej veste

Kolekciu fotografií komentuje dlhoročná riaditeľka knižnice Hlohovec Helena Pekarovičová: „Skvelý talentovaný fotograf, vedie nás do hĺbky kostolov, nakreslí fotografiou tú krásu, čo videl. Nájdete tu i pamiatky zapísané v UNESCO, či hrady a náladové fotografie z prírody.“

Výstavu otvárala riaditeľka Západoslovenského múzea v Trnave Martina Bocánová: „Sú tu fotografie, ktoré sú zamerané na urbanizmus, fotografie, ktoré môžu vzbudiť emócie, spomienky či vízie do budúcna, naučiť sa vidieť svet krásny.“

Peter Chmela má na konte približne 30 filmov odvysielaných v RTVS, intenzívne spolupracuje s Terchovou. Na výstave boli prítomní aj predstavitelia samospráv a pozvanie prijal aj starosta z Terchovej.

Autorovi odovzdal vrchnú časť terchovského kroja – vybíjanú vestu. Na fujare zahral Terchovčan Rudolf Partnčiak, ktorý o autorovi povedal: „Prišiel do Terchovej a povedal, že Terchová sa mu páči. Či už folklórny festival, tradície alebo kultúrna činnosť. Ponúkol nám možnosť spolupráce na propagácii obce.“

Na vernisáž uviedli DVD s filmami o Trnave, krstným otcom sa stal bývalý dlhoročný primátor Štefan Bošnák. “Urobil kus peknej roboty, je cítiť, že Trnava mu prirástla k srdcu. Aj tie ostatné momentky stoja za pozretie a zamyslenie sa,“ uviedol. Krtsnou mamou DVD bola riaditeľka Západoslovenského múzea Martina Bocánová.

Keďže pre Chmelu je stále dominantnou prácou film, na vernisáž pozval aj riaditeľa TV NOE pátra Leoša Ryšku: „Poznáme sa, Peter prichádza s novými námetmi. Vystavené fotografie nám ponúkajú možnosť učiť sa dívať Božím pohľadom.“

“Som rád, že pani riaditeľka múzea mi poskytla možnosť vydatviť svoju prácu. Verím, že si návštevnik nájde tú svoju fotografiu. Na Slovensku máme toľko krásnych zákutí, že nám okolie môže závidieť,“ povedal na záver Peter Chmela.

Výstava v Fragmenty okamihu potrvá do konca januára 2023.

Ulož ako PDF
Napísal 11. októbra 2022 8:20. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Kultúra, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.