reklama

Knihu Fragmenty okamihu uviedli v Trnave do života posypaním slovenskou zemou

V priestoroch trnavského hotela Spectrum sa uskutočnila vo štvrtok 26. októbra 2017 vernisáž fotografií Petra Chmelu s názvom Fragmenty okamihu. Súčasťou výstavy bolo aj uvedenie rovnomennej knihy čierno-bielych fotografií.

„Zvolil som čierno-biele fotografie. Farba niekedy zbytočne odpútava pozornosť, naopak čierno-biela fotografia umožní divákovi, čitateľovi publikácie viac sa sústrediť na detail,“ ozrejmil autor Peter Chmela.

Výstava pozostáva z piatich desiatok fotografií, ktoré boli vydané aj v knižnej podobe.

„Vybral som zábery zo Slovenska ako pamiatky zapísané v UNESCO – napríklad Spišský hrad či Vlkolínec. Svoje miesto má aj Terchová so svojími tradíciami a hudbou, tiež zapísanou do UNESCO. Ďalšie motívy sú z Kysúc, Záhoria, Trnavy, východného Slovenska. Diváci si môžu pozrieť aj Ameriku, či bližšie Chorvátsko,“ priblížil autor.


Z uvedenia knihy Petra Chmelu (na snímkach vľavo) spoločne so zástupcom statostu Terchovej M. Zajacom (na hornej fotografii vpravo) a Rudolfom Patrnčiakom (vpravo dolu)

Medzi zobrazenými motívmi sú aj fotografie s duchovnou tématikou, ktoré majú diváka priviesť ku krátkemu zastaveniu, reflexii a zamysleniu sa nad životom. Nechýbajú zábery zo Starých hôr, Levoče či pútneho miesta Hostýn na Morave.

Počas podujatia prevzal Chmela za dlhodobý prínos ako autora či producenta filmov aj z trnavského regiónu ocenenie za rozvoj kresťanských hodnôt.

O sprievodný program sa postarala Ťažká muzika z Terchovej.

Ako poznamenal Peter Chmela, do Terchovej chodí rád a váži si živé zachovávanie tradícií.

„S Petrom spolupracujeme dlhé roky na propagácii našej hudby a folkóru, cez spoločné projekty je Terchová propagovaná nielen na Slovensku, ale aj vo svete,“ poznamenal Rudolf Patrnčiak, riaditeľ Kultúrneho strediska v Terchovej.

Autor odovzdal zväčšeniny fotografií prítomným hosťom a spolu s Rudolfom Patrnčiakom uviedli novú publikáciu. Na „krst“ si vybrali posypanie knihy slovenskou zemou.

„Sú tu dva druhy zeme. Jedna je z môjho rodiska zo Záhoria, z obce Kostolište. Tam sa narodil majster Martin Benka. Vážim si to. Druhá zem je priamo z Terchovej, kde sa živo uchovávajú tradície a folklór pre ďaľšie generácie,“ komentoval autor publikácie a fotografií.

Krstom uviedli knihu, zachytávajúcu objektívom fragmenty okolitého života, pre širšiu verejnosť.

Výstava fotografií potrvá v priestoroch hotela Spectrum (bývalá Inka na ulici Vl. Clementisa) do Vianoc.


Obálka knihy

Ulož ako PDF
Napísal 28. októbra 2017 9:00. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.