reklama

Výstava Everest pripomenie v múzeu prvý výstup Slovákov na strechu sveta

Devätnásteho júla 1984 opustila Bratislavu úvodná skupina prvej československej vedecko – horolezeckej expedície, ktorá si vytýčila dva ciele. Vedecký, zameraný na preskúmanie problematiky ochrany národného parku Sagarmatha a športový, hodnotnou výstupovou cestou bez použitia kyslíkových prístrojov zdolať najvyšší vrchol zemegule.

O tri mesiace neskôr, 15. októbra o 15. hodine a 15. minúte, vystúpili spolu so šerpom Ang Ritom na vrchol himalájskeho obra ako prví v histórii československého horolezectva Zoltán Demján a Jozef Psotka, legenda československej horolezeckej generácie, pre ktorú lezenie nebolo len naplnením osobných ambícií, ale znamenalo predovšetkým mystické spojenie s prírodou.

Jeho nedožité osemdesiate narodeniny sme si pripomenuli 12. februára 2014.

ever
Severná strana Mount Everestu

Foto: Luca Galuzzi / Wikipedia

Výročie prvého výstupu Slovákov na Mount Everest a jubileum Jozefa Psotku sa stali témou výstavy Slovenského olympijského a športového múzea v Bratislave, ktorú prezentuje Západoslovenské múzeum v Trnave od 1. apríla do 30. júna 2015.

Súčasťou výstavy sú početné trojrozmerné exponáty patriace pôvodne členom výpravy, okrem iných osobné veci Jozefa Psotku.

Medzi vzácne exponáty patrí certifikát Ministerstva turistiky Nepálu, ktorý potvrdzuje úspešný výstup československých horolezcov.

Dokument daroval v roku 1990 František Kele.

V rámci výstavy bude premietaný filmový dokument Krutá výzva (Miroslav Končok). Sprievodné podujatie – beseda s Miroslavom Končokom a Vladimírom Launerom – je plánovaná na máj.

everest-pl

Ulož ako PDF
Napísal 31. marca 2015 7:11. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.