reklama

Hlasovanie o nových členoch dozorných rád v mestských firmách neprebiehalo podľa predstáv

Výmena zástupcov mesta v štatutárnych a kontrolných orgánov spoločností založených mestom je povinnou jazdou každé štyri roky po nástupe nového mestského zastupiteľstva.

Hlasovanie o návrhoch na obsadenie postov v mestských firmách čakalo na poslancov na 1. riadnej schôdzi mestského zastupiteľstva v utorok 17. februára.

Ako vysvitlo počas rokovania o tomto bode, jednotlivé poslanecké kluby sa na mestskej rade dohodli, že hlasovať sa bude len o návrhoch na nových členov kontrolných orgánov v dozorných radách, a preto sa nebudú podávať návrhy na štatutárov, teda nových konateľov mestských firiem.

Rokovania politických klubov o nomináciách na mestskej rade označil nezávislý Jozef Klokner za „ťažké a miestami až dramatické“.

K nomináciám na jednotlivé posty, ktoré sú vo väčšine prípadov neplatenými funkciami, sa vyjadril aj primátor Peter Bročka:„Dozorná rada je kontrolným orgánom obchodnej spoločnosti. Ak by to bolo na mne, tak každá dozorná rada by mala jedného zástupcu z každého poslaneckého klubu a všetci konatelia by prešli výberovým konaním. Tá prvá časť sa uskutočniť nedá, nakoľko nie v každej dozornej rade máme dostatočný počet členov, ktorý obsadzujeme. Čo sa týka konateľov, urobíme maximum pre to, aby sa tak stalo. Ale k tomu bude potrebná súčinnosť poslancov.“

tt-komfort
Nových členov dozornej rady za mesto v spoločnosti TT-Komfort poslanci nezvolili

Ilustračné foto

Do dozornej rady Mestskej televízie Trnava poslanci zvolili Martina Královiča, Miloša Krištofíka a Mateja Lančariča.

V spoločnosti TT-IT budú do dozornej rady ustanovení Jozef Alchus a Emanuel Gronský.

Zástupcom mesta v dozornej rade spoločnosti Trnavatel bude pracovníčka odboru právneho a majetkového Jana Tomašovičová.

Do dozornej rady spoločnosti Trnavská vodárenská (TAVOS) zvolili poslanci primátora Petra Bročku, ktorý sa po hlasovaní vyjadril, že nevylučuje nomináciu niekeho iného už na najbližšom aprílovom zastupiteľstve.

V spoločnosti City-Arena budú mesto v dozornej rade zastupovať poslanci Marián Galbavý a Peter Haščík.

Dozornú radu spoločnosti .A.S.A. Trnava obsadia za mesto Marián Galbavý a Jozef Pobiecký.

Nomináciu do dozornej rady .A.S.A. odmietol bývalý primátor Vladimír Butko. „Počas 20 rokov na radnici som nebol v dozornej rade žiadnej spoločnosti. V súvislosti s tým, ako spoločnosť vníma tieto posty, nemám záujem byť členom dozornej rady. Nie preto, že by som si to netrúfol alebo nevedel, ale preto, že je takáto funkcia spájaná s niečím, čo som v živote nerobil. Vydržal som bez toho 20 rokov a vo svojom veku by som chyboval, keby som robil veci inak ako doteraz. Jednoducho nechcem kandidovať za člena dozornej rady žiadnej spoločnosti,“ vyhlásil pre hlasovaním o členoch DR vo firme .A.S.A. Trnava.

Na Butkove slová reagoval poslanec Marián Galbavý: „Je smutné, že sme dospeli k tomu, že politicky je vnímaná dozorná rada ako trafika. Rada slúži na dozor nad hospodárením obchodnej spoločnosti. Ako inak má mesto vykonávať dozor a dohľad and firmami, ktoré založila alebo je v nich spoločníkom, ako cez dozorné rady? To, že politická realita zdeformovala pohľad na tieto pozície, ktoré boli rozdávané ako trafiky, je smutné. Skúsme sa vrátiť k domu, čo hovorí obchodný zákonník a využívajme dozornú radu na to, aby sme mali dohľad, ako mesto cez tieto spoločnosti hospodári,“ povedal vo svojom príspevku.

V ďalšom priebehu sa poslanci nedohodli na zvolení nominovaných poslancov Rastislava Mráza a Juraja Novotu za členov DR spoločnosti TT-Komfort. Za ich nomináciu hlasovalo 15 poslancov, 16 sa zdržali.

O dosadení nominantov mesta do oblastnej organizácie cestovného ruchu TT Tourism sa napokon nehlasovalo.

Viceprimátor Tibor Pekarčík v pozmeňovacom návrhu nominoval na post predsedu predstavenstva Petra Nízla, ktorý mal byť pôvodne nominovaný za člena dozornej rady spolu s pracovníčkou mestského úradu Janou Tomašovičovou.

Na návrh Pekarčíka reagoval Štefan Bošnák, ktorý pripomenul, že na mestskej rade bolo dohodnuté, že sa bude hlasovať len o členoch kontrolných orgánov spoločností, nie o štatutároch. Preto navrhol stiahnuť hlasovanie o tejto organizácii, čo poslanci v pomere 20 za, 1 proti a 10 sa zdržali schválili.

Ulož ako PDF
Napísal 18. februára 2015 7:59. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Hlasovanie o nových členoch dozorných rád v mestských firmách neprebiehalo podľa predstáv”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.