reklama

Pod Hviezdoslavovou ulicou objavili zvyšky stredovekého mosta

Zvyšky historického stredovekého premostenia objavili v piatok na Hviezdoslavovej ulici archeológovia z Galanty.

Archeologický prieskum prebieha súčasne s rekonštrukciou ulice. Nález objavili vďaka sonde vyhotovenej pred vstupom do Gymnázia Angely Merici.

„Mali sme aj trochu šťastie, pretože sme vďaka sonde narazili priamo na spojovaciu časť mosta. V tejto chvíli ťažko odhadnúť jeho presný vek, ten určí až neskoršia analýza vzoriek dreva prostredníctvom dendrochronologického výskumu,“ vysvetlila archeologička Henrieta Baliová.

nalez-most1

nalez-most2
Most pod cestou je starý niekoľko storočí, jeho o vek určí až analýza vzoriek

Zvyšky premostenia boli uložené asi 1,5 metra pod povrchom ulice. Spolu s nimi našli archeológovia aj množstvo drobných kúskov kože.

„Myslíme si, že v týchto miestach sa mohla nachádzať kožiarska dielňa alebo niečo podobné,“ poznamenala.

Nález postup stavebných prác nijako nezdrží ani neposunie.

„Všetko sme zaznamenali a zaevidovali, práce môžu ďalej pokračovať. Nález zostane aj naďalej na svojom súčasnom mieste. Pred zasypaním bude zakonzervovaný, aby vydržal ďalšie stovky rokov,“ dodala H. Baliová.

Obdobný nález ohlásili archeológovia počas prvého prieskumu pri budovej pošty minulý rok. V ďalších dňoch urobia ešte jednu sondu v hornej časti Hviezdoslavovej ulice.

Ulož ako PDF
Napísal 17. apríla 2015 12:30. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Pod Hviezdoslavovou ulicou objavili zvyšky stredovekého mosta”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.