Výstava Bolo u nás more ukazuje zvyšky morských organizmov z nášho regiónu
V priestoroch Západoslovenského múzea v Trnave sprístupnili prírodovednú výstavu Bolo u nás more. Potrvá do 28. februára 2018.
Vystavené exponáty pochádzajú z obdobia mladších treťohôr (miocén) – eggenburg (22 miliónov rokov) a baden (17 miliónov rokov).
„Slovensko je bohaté na skameneliny z obdobia mladších treťohôr, časť jeho územia bola vtedy pod hladinou mora. Na výstave sú prezentované zvyšky morských organizmov z lokalít Dubová, Devínska Nová Ves, Devín, Rohožník, Trenč, Mučín, Horovce a Trstín,“ informoval geológ Západoslovenského múzea v Trnave RNDr. Miroslav Hornáček.
Okrem skamenelín sú na výstave aj recentné (súčasne žijúce) schránky morských ulitníkov a koraly, ktoré žijú v rôznych moriach sveta.
„Vybrali sme vzorky skamenelín zo spomínaných lokalít a porovnali sme ich súčasnými schránkami živočíchov,“ priblížil M. Hornáček.
Výstava je doplnená farebnými i čiernobielymi fotografiami.
„Prvú skupinu tvoria fotografie, ktoré predstavujú zväčša spomínané lokality v období ich ťažby približne od roku 1988 do roku 2004. Druhú skupinu tvoria fotografie zobrazujúce niekoľkonásobne zväčšené, no v skutočnosti miniatúrne ulitníky a lastúrniky, ktoré merajú okolo 1-2 mm,“ doplnil geológ.
Ulož ako PDF