reklama

Výstava Bolo u nás more ukazuje zvyšky morských organizmov z nášho regiónu

V priestoroch Západoslovenského múzea v Trnave sprístupnili prírodovednú výstavu Bolo u nás more. Potrvá do 28. februára 2018.

Vystavené exponáty pochádzajú z obdobia mladších treťohôr (miocén) – eggenburg (22 miliónov rokov) a baden (17 miliónov rokov).

“Slovensko je bohaté na skameneliny z obdobia mladších treťohôr, časť jeho územia bola vtedy pod hladinou mora. Na výstave sú prezentované zvyšky morských organizmov z lokalít Dubová, Devínska Nová Ves, Devín, Rohožník, Trenč, Mučín, Horovce a Trstín,” informoval geológ Západoslovenského múzea v Trnave RNDr. Miroslav Hornáček.

Okrem skamenelín sú na výstave aj recentné (súčasne žijúce) schránky morských ulitníkov a koraly, ktoré žijú v rôznych moriach sveta.

Vybrali sme vzorky skamenelín zo spomínaných lokalít a porovnali sme ich súčasnými schránkami živočíchov,” priblížil M. Hornáček.

Výstava je doplnená farebnými i čiernobielymi fotografiami.

“Prvú skupinu tvoria fotografie, ktoré predstavujú zväčša spomínané lokality v období ich ťažby približne od roku 1988 do roku 2004. Druhú skupinu tvoria fotografie zobrazujúce niekoľkonásobne zväčšené, no v skutočnosti miniatúrne ulitníky a lastúrniky, ktoré merajú okolo 1-2 mm,” doplnil geológ.

Ulož ako PDF
Napísal 8. marca 2017 6:29. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.