reklama

Prestížna súťaž Víno Tirnavia 2015 pozná víťazov. Verejná degustácia bude v piatok a sobotu

Trinásty ročník prestížnej medzinárodnej súťaže Víno Tirnavia 2015 spojenej s verejnou degustáciou pozná svojich víťazov.

Všetkých deväť titulov šampiónov trinásteho ročníka získali slovenské vína. V konkurencii štyristo devätnástich vín zo Slovenska, Česka, Talianska, Izraela, Francúzska, Španielska a Grécka si toto najvyššie hodnotenie v jednotlivých kategóriách vybojovali vína od renomovaných vinárov z Trnavy, Pezinka, Mojmíroviec, Bábu pri Nitre a Vinosadov. Šampiónom v kategórii omšových vín, ktorá je špecifikom vinárskej súťaže v Malom Ríme, sa stalo Rulandské šedé zo Šenkvíc.

Víťazov dekorovali vo štvrtok počas slávnostného vyhlasovania výsledkov súťaže. Odborní degustárori posudzovali približne 400 vín, až 70 pochádzalo zo zahraničia.

V piatok 24. a v sobotu 25. apríla od 12. do 22. hodiny môže vína vo vkusne vyzdobených priestoroch Mestskej športovej haly ochutnávať aj verejnosť.

vino-tirnavia-2013-4

V súťaži Víno Tirnavia 2015 udelených aj 31 zlatých a 103 strieborných medailí. Najvyšším počtom vzoriek – 154 boli v súťaži zastúpené suché biele vína, 119 vín súťažilo v kategórii červených suchých vín.

„Vďaka dvojdňovému hodnoteniu si organizátori môžu dovoliť luxus na súťaž pozývať iba tých najlepších degustátorov. V hodnotiacich komisiách sedeli také kapacity ako napr. Giovanni Giardina, viceprezident talianskej únie degustátorov, Mojmír Baroň, predseda Unie enologů ČR a okrem ďalších troch zahraničných degustátorov sa súťaže zúčastnila slovenská degustátorská elita. Víno Tirnavia sa nijako netají tým, že ide pravdepodobne o najprísnejšiu slovenskú súťaž,“ hodnotí spoluorganizátor podujatia Tibor Vittek.

Ročník 2014 rozhodne nepatrí podľa Vitteka k tým nadpriemerným. Priebeh minuloročného počasia, predovšetkým vytrvalé septembrové dažde boli príčinou zhoršeného zdravotného stavu hrozna. Ozvali sa aj hlasy, ktoré ročník 2014 označovali ako najhorší za ostatných 50 rokov.

„Moja osobná skúsenosť je však iná. Aj v najlepších ročníkoch, keď máme vysoké očakávania, sa dajú nájsť vyslovene nezvládnuté vína, a naopak, v ročníkoch, ktoré sú považované za slabé, vedia prekvapiť viacerí vinári, ktorí dorobia vysoko nadpriemerné vína,“ poznamenal uznávaný odborník s medzinárodným kreditom.

Hlavným organizátorom podujatia je mesto Trnava.

Kompletný zoznam šampiónov a udelených ocenení súťaže Víno Tirnavia 2015 nájdete tu (link).

vino-2015pl

Ulož ako PDF
Napísal 24. apríla 2015 7:23. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Prestížna súťaž Víno Tirnavia 2015 pozná víťazov. Verejná degustácia bude v piatok a sobotu”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.