reklama

Poslanec hlasoval namiesto kolegu, obaja priznali pochybenie. Riešiť ich bude mandátová komisia

Lepšia Trnava má problém. Spôsobil ho poslanec Adam Peciar, ktorý mal v utorok počas rokovania mestského zastupiteľstva hlasovať za svojho dočasne neprítomného spolusediaceho kolegu Šimona Štefunka. Na túto skutočnosť upozornil poslanec za KDH Martin Královič.

Po Královičovom príspevku primátor prerušil rokovanie zastupiteľstva a vyhlásil prestávku. Tá trvala približne 20 minút.

Hlasovanie namiesto iného poslanca je neprípustné. Peciar aj Štefunko priznali, že z ich strany došlo k pochybeniu.

O v tej chvíli prerokovávaných bodoch programu rozhodovali poslanci bez diskusie a jasným pomerom hlasov, jeden hlas preto nemal žiaden zásadný význam na rozhodnutia mestského zastupiteľstva.

Túto skutočnosť potvrdila priamo v sále aj Jana Tomašovičová z odboru právneho a majetkového na mestskom úrade.

mz
Z dnešného rokovania MZ v Trnave

Reprofoto: TT-IT

„Na vysvetlenie situácie chcem povedať, že mi je veľmi ľúto toho, čo som svojím konaním spôsobil. Som pripravený znášať následky mandátovej komisie, ktorá bude túto situáciu zrejme riešiť,“ vyhlásil Adam Peciar, ktorý je nováčikom v poslaneckej lavici rovnako ako jeho kolega.

„Za vzniknutú situáciu sa chcem tiež ospravedlniť. Nebolo to úmyselné, išiel som von, s pánom Peciarom sme si asi zle rozumeli. Mrzí ma, že takéto niečo sa stalo,“ vyjadril sa pred poslaneckým plénom Šimon Štefunko.

Podľa primátora Petra Bročku má byť celá záležitosť postúpená mandátovej komisii.

„Komisiu zvolám do dvoch týždňov, aby sme sa tomuto incidentu venovali a prijali príslušné opatrenie,“ poznamenal predseda mandátovej komisie Rastislav Mráz.

„Mňa to šoklo, s týmto som sa nestretla. Klamať by sa nemalo,“ myslí si poslankyňa za KDH Agnesa Petková.

„Došlo k porušeniu zákona tým, že poslanec hlasoval za iného poslanca. Hlasovanie by sa malo opakovať. Nemôžeme brať do úvahy hlasovanie za platné, ak niekto poruší zákon. To je nonsens,“ hneval sa poslanec Štefan Bošnák (KDH) a navrhol, aby konanie A. Peciara bolo predložené na riešenie mandátovej komisie uznesením poslancov MZ.

Na vyjadrenie Bošnáka reagoval poslanec Marián Galbavý z Lepšej Trnavy: „Jediný orgán, ktorý právo konštatovať, že došlo k porušeniu zákona, je úplne odlišný od zastupiteľstva. MZ nemá oprávnenie robiť uznesenia o tom, že bol porušený zákon,“ upozornil právnik M. Galbavý.

Štefan Bošnák pripomenul, že obaja poslanci sa pred ním sami priznali, že k skutku došlo. „Ja ich nesúdim, ale neberte mi právo na môj názor. V zmysle zákona je to podvod, hovorí o tom aj zákon. Je to hrubé porušenie. Navrhujem, aby vec išla na komisiu pre riešenie mandátov a sťažností,“ doplnil.

Do rozpravy vstúpil aj primátor Peter Bročka. „Keď sa bavíme o tom, či bol alebo nebol porušený zákon, na to je tu súd. Nijakým spôsobom neobhajujem konanie alebo nekonanie týchto dvoch poslancov. Ale musíme sa držať toho, čo v tomto štáte platí – a to je, že o porušení zákona rozhoduje súd. Plne sa stotožňujem s tým, aby táto záležitosť bola prerokovaná príslušnou komisiou. Len s niektorými vyjadreniami prosím opatrne.“

Podľa poslanca Martina Královiča z jeho strany existuje podozrenie, že k hlasovaniu za kolegu malo dôjsť aj na februárovom zastupiteľstve, no v opačnom garde. „Diskutovali sme o tom s kolegami z poslaneckého klubu už po minulom rokovaní. Myslím si, že ide o opakovaný prípad. Vyslovujem to ako podozrenie, navrhujem preskúmať záznamy z minulého rokovania. Zároveň pripomínam precedens z národnej rady, kedy pani Radičová hlasovala podobne za svoju kolegyňu. Jej politická úroveň a morálka jej ukázali, že sa má vzdať poslaneckého mandátu. Veľmi milo a nad očakávanie by ma prekvapil pán Peciar, keby urobil podobné transparentné a férové gesto. Ale neočakávam to,“ uviedol v závere poslaneckej rozpravy Martin Královič.

V prípade, že by sa poslanec Peciar vzdal svojho mandátu, na jeho miesto by zasadol prvý nezvolený kandidát pod čiarou na základe výsledkov komunálnych volieb.

Ním je kandidát pravicovej koalície KDH,OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti, SDKÚ-DS, NOVA, SaS, SZ Gabriel Pavelek.

DISKUSIA K ČLÁNKU BOLA UKONČENÁ.

Ulož ako PDF
Napísal 28. apríla 2015 20:29. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Poslanec hlasoval namiesto kolegu, obaja priznali pochybenie. Riešiť ich bude mandátová komisia”

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.