reklama

V Kopplovej vile otvoria výstavu Imagine manželov Kubinských

Manželia Kubinskí vstúpili na výtvarnú scénu začiatkom 90. rokov. Bohuš sa v tom období venoval prevažne komornému sochárstvu s postkonceptuálnymi presahmi a Monika reštaurovaniu a voľnej maliarskej tvorbe.

V stredoeurópskom výtvarnom prostredí bolo ale uvedené obdobie charakteristické nástupom média inštalácie, videoinštalácie a projektov sitespecific. Obaja teda začali využívať tvorivý potenciál v prospech spoločných intermediálnych projektov situovaných do bývalých sakrálnych priestorov (Znenie ticha, 1994, Kaplnka sv. Jána v Bratislave, Story, 1995, Synagóga – Centrum súčasného umenia v Trnave alebo Hall, 1999, At Home Gallery – synagóga v Šamoríne).

Uvedené inštalácie rezonujú v povedomí odbornej verejnosti aj po dvoch desaťročiach, nakoľko disponujú tým, čím je Kubinských tvorba charakteristická: naratívnym a meditatívnym rozmerom. Znenie ticha bolo reflexiou a symbolickým vyjadrením vďaky za narodenie staršieho syna Tadeáša, projekt Story (Umenie aury 3, kurátorka Jana Geržová) bolo pripomienkou holokaustu v roku 50. výročia ukončenia II. svetovej vojny a projekt Hall akustickou formou reagoval na pohyb: snímače ozvučovali sklenené banky ako symboly duše. Tie boli pevne ukotvené v masívnom betóne.

Za svoje spoločné aj individuálne výstavy boli v roku 1998 prizvaní k účasti na prestížnom grantovom programe Pollock-Krasner v New Yorku. Bohuš bol navyše v rokoch 1996 a 2000 finalistom Ceny Mladý výtvarník roka a TONAL (dnes Cena Oskára Čepana). Monika získala v roku 1992 ocenenie na medzinárodnom sympóziu v talianskej Carrare (1. miesto za maľbu).

Imagine-pozv

Popri výstavnej činnosti sa roky venujú realizáciám v architektúre a vo verejnom priestore. Za všetky spomenieme monumentálne vitráže pre kostol v Radôstke (1998), monumentálne spekané sklá vo vitrážach pre kostol v Lozorne (2005), fontánu Príbeh prameňov v Piešťanoch (2009), Elesko – ochranný kameň viníc (2006-2009) a svetelný objekt SKY pre átrium centrály Slovenskej sporiteľne (2011-2013).

Projekt Imagine v Kopplovej vile završuje viac ako ročnú permanentnú výstavnú činnosť Kubinských. Po rozsiahlych tematických výstavách v pražskom DOXe – Centre súčasného umenia a v šamorínskej At Home Gallery ako aj v Oravskej galérii v Dolnom Kubíne sa po dvadsiatich rokoch predstavujú trnavskému publiku. Tentokrát prierezom tvorby z rokov 1992–2015. Monika monumentálnou a komornou lyrickou maľbou, Bohuš menšími priestorovými objektmi a jedným novým site-specific projektom.

PhDr. Eva Ľuptáková pri príležitosti otvorenia výstavy Imagine v Dolnom Kubíne napísala: „Obsahové témy, ktoré prenikajú ich výtvarným dielom, zasahujú súčasný kultúrny aj výtvarnoumelecký diskurz. V logických súvislostiach reflektujú kľúčové nadčasové motívy a vytvárajú pomyselný depozitár spomienok. Projekt Imagine si za cieľ stanovil prácu v archeologickom móde, prácu, ktorá by primárne naplno využila pôvodné záznamy a podnety doposiaľ v ich tvorbe nezrealizované a pre tento projekt znova objavené a prinavrátené. To všetko v čitateľnej podobe, ktorá dôsledne zapadá do súčasných výtvarných tendencií.“

Moniku a Bohuša Kubinských charakterizuje koncentrovanosť a hĺbavosť v prístupe k dielu: precízna realizácia, viacvrstvové čítanie, uvažovanie nad výstavným priestorom, výber matariálu, apel na procesuálnosť (pominuteľnosť) foriem a trvanlivosť obsahov.

Roman Popelár
historik umenia

Autor, titul výstavy: Monika a Bohuš Kubinský: Imagine
Miesto konania: Galéria Jána Koniarka v Trnave, Kopplova vila, Zelený kríček 3, Trnava
Kurátor: Roman Popelár
Vernisáž: 11.06.(Št) o 18.00 hod.
Trvanie výstavy: 11.06.(Št) – 16.08.(Ne) 2015

Ulož ako PDF
Napísal 8. júna 2015 9:13. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Galéria Jána Koniarka, Kultúra, Pozvánky. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.