reklama

V Kopplovej vile otvoria výstavu Imagine manželov Kubinských

Manželia Kubinskí vstúpili na výtvarnú scénu začiatkom 90. rokov. Bohuš sa v tom období venoval prevažne komornému sochárstvu s postkonceptuálnymi presahmi a Monika reštaurovaniu a voľnej maliarskej tvorbe.

V stredoeurópskom výtvarnom prostredí bolo ale uvedené obdobie charakteristické nástupom média inštalácie, videoinštalácie a projektov sitespecific. Obaja teda začali využívať tvorivý potenciál v prospech spoločných intermediálnych projektov situovaných do bývalých sakrálnych priestorov (Znenie ticha, 1994, Kaplnka sv. Jána v Bratislave, Story, 1995, Synagóga – Centrum súčasného umenia v Trnave alebo Hall, 1999, At Home Gallery – synagóga v Šamoríne).

Uvedené inštalácie rezonujú v povedomí odbornej verejnosti aj po dvoch desaťročiach, nakoľko disponujú tým, čím je Kubinských tvorba charakteristická: naratívnym a meditatívnym rozmerom. Znenie ticha bolo reflexiou a symbolickým vyjadrením vďaky za narodenie staršieho syna Tadeáša, projekt Story (Umenie aury 3, kurátorka Jana Geržová) bolo pripomienkou holokaustu v roku 50. výročia ukončenia II. svetovej vojny a projekt Hall akustickou formou reagoval na pohyb: snímače ozvučovali sklenené banky ako symboly duše. Tie boli pevne ukotvené v masívnom betóne.

Za svoje spoločné aj individuálne výstavy boli v roku 1998 prizvaní k účasti na prestížnom grantovom programe Pollock-Krasner v New Yorku. Bohuš bol navyše v rokoch 1996 a 2000 finalistom Ceny Mladý výtvarník roka a TONAL (dnes Cena Oskára Čepana). Monika získala v roku 1992 ocenenie na medzinárodnom sympóziu v talianskej Carrare (1. miesto za maľbu).

Imagine-pozv

Popri výstavnej činnosti sa roky venujú realizáciám v architektúre a vo verejnom priestore. Za všetky spomenieme monumentálne vitráže pre kostol v Radôstke (1998), monumentálne spekané sklá vo vitrážach pre kostol v Lozorne (2005), fontánu Príbeh prameňov v Piešťanoch (2009), Elesko – ochranný kameň viníc (2006-2009) a svetelný objekt SKY pre átrium centrály Slovenskej sporiteľne (2011-2013).

Projekt Imagine v Kopplovej vile završuje viac ako ročnú permanentnú výstavnú činnosť Kubinských. Po rozsiahlych tematických výstavách v pražskom DOXe – Centre súčasného umenia a v šamorínskej At Home Gallery ako aj v Oravskej galérii v Dolnom Kubíne sa po dvadsiatich rokoch predstavujú trnavskému publiku. Tentokrát prierezom tvorby z rokov 1992–2015. Monika monumentálnou a komornou lyrickou maľbou, Bohuš menšími priestorovými objektmi a jedným novým site-specific projektom.

PhDr. Eva Ľuptáková pri príležitosti otvorenia výstavy Imagine v Dolnom Kubíne napísala: „Obsahové témy, ktoré prenikajú ich výtvarným dielom, zasahujú súčasný kultúrny aj výtvarnoumelecký diskurz. V logických súvislostiach reflektujú kľúčové nadčasové motívy a vytvárajú pomyselný depozitár spomienok. Projekt Imagine si za cieľ stanovil prácu v archeologickom móde, prácu, ktorá by primárne naplno využila pôvodné záznamy a podnety doposiaľ v ich tvorbe nezrealizované a pre tento projekt znova objavené a prinavrátené. To všetko v čitateľnej podobe, ktorá dôsledne zapadá do súčasných výtvarných tendencií.“

Moniku a Bohuša Kubinských charakterizuje koncentrovanosť a hĺbavosť v prístupe k dielu: precízna realizácia, viacvrstvové čítanie, uvažovanie nad výstavným priestorom, výber matariálu, apel na procesuálnosť (pominuteľnosť) foriem a trvanlivosť obsahov.

Roman Popelár
historik umenia

Autor, titul výstavy: Monika a Bohuš Kubinský: Imagine
Miesto konania: Galéria Jána Koniarka v Trnave, Kopplova vila, Zelený kríček 3, Trnava
Kurátor: Roman Popelár
Vernisáž: 11.06.(Št) o 18.00 hod.
Trvanie výstavy: 11.06.(Št) – 16.08.(Ne) 2015

Ulož ako PDF
Napísal 8. júna 2015 9:13. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Galéria Jána Koniarka, Kultúra, Pozvánky. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.