reklama

Zoznámte sa s interesantnou históriou Západného krídla trnavskej radnice

Aj túto sobotu sa môžu obyvatelia Trnavy a jej návštevníci tešiť na sobotnú prehliadku Malý Rím & víno, ktorá priblíži záujemcom slávnu históriu mesta. Pravidelné prehliadky organizuje oblastná organizácia cestovného ruchu Trnava Tourism pri príležitosti 777. výročia udelenia kráľovských výsad mestu.

Každú sobotu v mesiacoch júl a august v čase od 16:00 do 18:00 sa záujemcovia dostanú na miesta, ktoré nepoznajú, alebo také, ktoré budú špeciálne sprístupnené len počas týchto prehliadok. Počas dvojhodinovej prehliadky navštívia sakrálne alebo svetské pamiatky mesta, dozvedia sa o histórii vinárstva a vinohradníctva od čias stredoveku a ochutnajú degustačnú vzorku vína z Regiónu Tirnavia.

Už túto sobotu 18. júla 2015 sa tak môžu návštevníci tešiť na Západné krídlo radnice, ktorá dnes patrí v súčasnosti medzi najhodnotnejšie pamiatky mesta.

zapadne-kridlo-radnica
Západné krídlo radnice slúžilo aj ako žalár

V minulosti azda najdôležitejšia mestská stavba plniaca úlohu prvej trnavskej samosprávy, dnes ohromná výpoveď o stredovekom živote Trnavy. Budova pozostáva zo žalára, respektíve priestrannej gotickej pivnice, v ktorej je možné obdivovať príklad vkusnej krížovej klenby, a z komfortnej miestnosti na poschodí, ktorá zrejme plnila skôr reprezentatívnu úlohu. Práve tu boli objavené dve unikátne kamenné okná s nezameniteľným tvarom kružby, ktoré sa stali symbolom vzácnej budovy.

K budove prvej radnice bol neskôr dobudovaný domček kata a funkciu radnice medzičasom prebral dom richtára, ktorý stál bližšie k ulici. V 18. storočí  už pôvodné väzenie v pivnici západného krídla nevystačovalo a preto sa renesančný katov dom prestaval na nový trojpodlažný žalár.

Tu je možné dodnes pozorovať zvyšky kresieb vrytých do stien ciel, v ktorých si väzni odpykávali trest. Obrazcové vrypy sú tak jedinečným prostriedkom ako poodhaliť pravdepodobne posledné myšlienky uväznených zločincov.

Miesto stretnutia účastníkov prehliadky so sprievodcom je na Trojičnom námestí priamo pred Turistickým informačným centrom. Cena vstupného je 5 eur na osobu.

Vstupenky je možné zakúpiť si priamo v Turistickom informačnom centre – Regiónu Tirnavia na Trojičnom nám. 1 alebo rezervovať na webovej stránke www.regiontirnavia.sk, telefonicky na čísle +421/33 3236 440 alebo zaslaním emailu na info@trnavatourism.sk.

(PR servis destinácie TIRNAVIA)

zapadne-pivnica
Podzemné priestory

Foto: Trnava Tourism / Matúš Koprda

Ulož ako PDF
Napísal 17. júla 2015 12:47. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.